Historia

Ameryka Leopolda Tyrmanda. Setna rocznica urodzin pisarza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 05:40
Pisarz wyjechał z Polski w 1965 roku i – jak się miało okazać – nigdy już do kraju nie wrócił. Po krótkiej wizycie we Francji i Izraelu (spotkanie z matką) zdecydował się, korzystając ze stypendium Departamentu Stanu USA, na wyjazd do Ameryki. Do Nowego Jorku popłynął transatlantykiem.   
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.pl
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.plFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny poświęcony pisarzowi. Tyrmand.polskieradio.pl.

Tyrmand w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim doskonały publicysta. Pewnego dnia wysłał swój artykuł do prestiżowego, uchodzącego za niezdobyty dla zwykłych śmiertelników, "The New Yorkera" i został bardzo dobrze przyjęty. Odpisał mu, zapraszając do współpracy, sam redaktor naczelny William Shawn.

Wydał m.in. "Zapiski dyletanta", jednak"„Zapiski o życiu w komunizmie" (później znane jako "Cywilizacja komunizmu") "The New Yorker" odrzucił. Tyrmand wypadł z głównego nurtu amerykańskiej publicystki, która coraz bardziej zwracała się ku ideom lewicowym.

Został wiceprezesem The Rockford College Conservative Institute, współtworzył miesięcznik "Chronicles of Culture".  

19 marca 1985 podczas wakacji na Florydzie Leopold Tyrmand zmarł na zawał serca.

Na stronach Tyrmand.polskieradio.pl opowiadamy o pisarzu głosami tych, którzy go znali (jak m.in. Stefan Kisielewski, Tadeusz Łapicki, Barbara Hoff, Marek Nowakowski), usłyszymy znawców jego biografii i twórczości. Prezentujemy też wspomnienia żony Mary Ellen Tyrmand oraz ich syna Mathew Tyrmanda.

Wśród tych licznych nagrań wyróżniamy te z udziałem samego Tyrmanda, m.in. z I Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, z Jazz Jamboree ’59, opowiadającego o swoich zainteresowaniach sportem czy wspominającego paryskie studia.  

Zobacz serwis specjalny poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi (kliknij w obrazek):

src="//static.prsa.pl/ec86df19-e80d-46ad-a26e-25ed005e2853.file "


Redakcja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak