Historia

Władysław Łoziński. Propagator staropolskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 05:38
25 maja 1913 roku we Lwowie zmarł Władysław Łoziński, powieściopisarz, historyk i publicysta. Łoziński w swojej twórczości sięgał do różnych okresów, ale szczególnie pochłaniała go historia XVII wiecznej szlachty. Wart podkreślenia jest fakt, że pisma historyczne Łozińskiego, zgodnie z reszta z obowiązującą w XIX wieku praktyką, nie są pozbawione walorów literackich. 
Władysław Łoziński
Władysław Łoziński Foto: NAC

Urodził się w 1843 roku w Oparach w rodzinie inteligenckiej. Jego przedwcześnie zmarły brat Walery (zmarł w wyniku ran poniesionych w pojedynku) był pisarzem, a brat Bronisław prawnikiem. Łoziński był także kuzynem znanego historyka Karola Szajnochy i geologa Władysława Szajnochy.

Sekretarz

Władysław Łoziński pisał od najmłodszych lat. Już jako kilkunastolatek wysyłał teksty do takich gazet jak "Gwiazdka cieszyńska", "Przegląd powszechny" czy "Dziennik literacki". Po maturze przeniósł się do Lwowa gdzie rozpoczął studia na wydziale filozoficznym. Objął też wtedy funkcję sekretarza swojego kuzyna - Karola Szajnochy.

Redaktor

Przez lata był redaktorem wielu lwowskich i galicyjskich gazet i czasopism literackich. Przede wszystkim jednak już w wieku 24 lat w 1867 roku został redaktorem naczelnym "Dziennika literackiego" odnosząc na tym polu spore sukcesy. Z kolei w latach 1873 – 83 kierował z powodzeniem "Gazetą Lwowską", którą zreformował i rozbudował. Poglądy polityczne Łozińskiego były zbliżone do demokratów. Z wiekiem coraz bardziej przechodził jednak na pozycje pojednawcze, dążąc do zbliżenia skłóconych obozów.

Krytyk

Jednym z obszarów jego zainteresowań był teatr. Łoziński pisał liczne recenzje, szkice i uwagi poświęcone dramatowi i zagadnieniom teatralnym. Jest też autorem ludowego dramatu pod tytułem "Przybłęda", który był wystawiony w 1865 roku w teatrze Skarbka we Lwowie. Długie oczekiwanie na możliwość rozpoczęcia prób do spektaklu było związane z tym, że Łoziński, mający za sobą udział w powstaniu styczniowym i uwięzienie, nie był dobrze widziany przez zaborcze władze. Fragmenty dramatu jawnie nawołujące do walki cenzura nakazała usunąć.

Działacz

Łoziński był społecznikiem zwłaszcza w dziedzinie kultury. Sam zgromadził pokaźną kolekcję dzieł sztuki, a pałac przy ulicy Ossolińskich we Lwowie, w którym mieszkał, po jego śmierci stał się siedzibą Lwowskiej Galerii Obrazów (dziś Lwowska Galeria Sztuki).

Ponad to udzielał się w licznych stowarzyszeniach naukowych. Był sekretarzem Ossolineum, Prezesem Rady Wykonawczej Macierzy Polskiej, kolekcjonerem dzieł sztuki, członkiem Towarzystwa Historycznego we Lwowie.

Pisarz

Jednak w pamięci zapisała się przede wszystkim działalność literacka i historyczna Łozińskiego. Jest autorem takich pozycji jak "Czarne godziny: powieść współczesna" (1869), "Hazardy: powieść współczesna" (1870), "Historia siwego włosa: powieść" (1871), "Nowe opowiadania imć Pana Wita Narwoya: rotmistrza Konnej Gwardyi Koronnej, 1764 - 1773" i inne. Największą popularność przyniosła Łozińskiemu nowela "Madonna Busowiska" z 1886 roku.

Jeśli chodzi o pisma historyczne do najważniejszych pozycji należą "Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku" (1903) i "Życie polskie w dawnych wiekach" (1907).

Łoziński w swojej twórczości sięgał do różnych okresów, ale szczególnie pochłaniała go historia XVII wiecznej szlachty. Wart podkreślenia jest fakt, że pisma historyczne Łozińskiego, zgodnie z reszta z obowiązującą w XIX wieku praktyką, nie są pozbawione walorów literackich. Część z jego naukowych książek czyta się więc niemal jak powieści przygodowe.

Ta cecha twórczości Łozińskiego miała ogromne znaczenie dla propagowania zainteresowania historią staropolską. Dowodem tego zainteresowania są choćby takie produkcje z lat osiemdziesiątych jak serial telewizyjny "Rycerze i rabusie" (1984) w reżyserii Tadeusza Junaka, czy trylogia: "Oko proroka" (1982), "Przeklęte oko proroka" (1984), "Oko proroka, czyli Hanusz Bystry i jego przygody" (1985) w reżyserii Pawła Komorowskiego, których scenarzyści obficie czerpali za równo z beletrystyki, jak i tekstów historycznych Władysława Łozińskiego.

az/im

Czytaj także

Łukasz Jasina: nie możemy pozwolić, by przynależność Lwowa do Polski określano jako okupację

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 14:45
Polscy dyplomaci w Kijowie interweniowali u władz ukraińskich w sprawie Cmentarza Orląt Lwowskich. Chodzi o sprawę lwów na zabytkowej nekropolii. Jak informowało Polskie Radio, miejscowi radni domagają się usunięcia rzeźb lwów, które ich zdaniem są elementem polskiej propagandy. - Pierwsze groźby związane z usunięciem Lwów pojawiły się już kilka miesięcy temu. Doszło do eskalacji polsko-ukraińskiego konfliktu historycznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurek Bitschan. Najmłodszy obrońca Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:50
Bez wiedzy rodziców dołączył do polskich oddziałów walczących z Ukraińcami o miasto. Zginął w czasie walk na Cmentarzu Łyczakowskim 21 listopada 1918 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 05:40
Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Polskiego Radia. 90 lat temu uruchomiono Polskie Radio Lwów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 06:52
90 lat temu, 15 stycznia 1930 r., rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Lwów – piąta regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Wiele programów i wielu twórców tej instytucji przeszło do historii polskiej kultury popularnej. W 2020 roku Polskie Radio obchodzi jubileusz 95-lecia.
rozwiń zwiń