Historia

"Stowarzyszenie umarłych poetów". Jedna z piękniejszych opowieści o tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:40
2 czerwca 1989 roku odbyła się premiera filmu "Stowarzyszenie umarłych poetów" w reżyserii Petera Weira. To jeden z najważniejszych filmów o dojrzewaniu, ale także o tym, jak ważne jest odnalezienie własnej tożsamości.
Scena z filmu Stowarzyszenie umarłych poetów, 1989 r.
Scena z filmu "Stowarzyszenie umarłych poetów", 1989 r.Foto: Forum

"Stowarzyszenie umarłych poetów" to film wybitnego australijskiego reżysera, który w swoim dorobku posiada takie obrazy jak: "Piknik pod wiszącą skałą" (1975), "Gallipoli" (1981), "Świadek" (1985), a także późniejsze "Truman Show" (1998), "Pan i władca: Na krańcu świata" (2003) oraz opowiadający o Polaku uciekającym z sowieckiego łagru film "Niepokonani" (2010).

Nagrody

"Stowarzyszenie umarłych poetów" zostało nagrodzone Oscarem dla Toma Schulmana za najlepszy scenariusz oryginalny, a także trzema nominacjami do tej nagrody w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser i najlepszy aktor pierwszoplanowy. Ostatnia nominacja uhonorowała wybitną kreację Robina Williamsa.


Posłuchaj
18:23 [CZWORKA]W to mi graj 30 marzec 2019.mp3 "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" - co łączy premierę w Och-Teatrze z kultowym filmem Weira? (W to mi graj/Czwórka)

 

Charyzmatyczny wychowawca

Film Weira opowiada o grupie kilku chłopców uczęszczających do elitarnej amerykańskiej, męskiej szkoły oraz ich charyzmatycznym nauczycielu. Konflikt oparty jest na kontraście pomiędzy konserwatywnymi, "starymi, dobrymi" zasadami obowiązującymi w nobliwej placówce a niekonwencjonalnymi metodami nauczyciela Johna Keatinga (Robin Williams), których celem jest otworzenie dorastających mężczyzn na umiejętność słuchania własnego głosu serca i dostrzegania tego, co własne, indywidualne.

Nauczyciel dokonuje tego poprzez naukę samodzielnego obcowania z literaturą nieopartego na szkolnych schematach. Stara się także na różne sposoby wyzwolić skrępowaną konserwatywnym wychowaniem spontaniczność młodzieży. Można więc powiedzieć, że Keating, bardziej niż nauczycielem literatury, staje się nauczycielem życia, tak bardzo potrzebnym młodym chłopcom stojącym u progu dorosłości. Jak się jednak okaże, wszystko ma swoją cenę…

Świat młodzieży

Poza wybitną kreacją Williamsa, świetna jest również obsada młodzieżowa, wśród której wybijają się postaci grane przez: Roberta Seana Leonarda, Ethana Hawke’a, Josha Charles’a czy Gale’a Hansena. Świat młodzieży, mimo że z konieczności wynikającej z warunków panujących w szkole, jest "ubrany" i "zapięty po szyję" w szkolne mundurki i towarzyszące temu wyznaczone przez starszych obowiązki, wiarygodnie ukazuje drzemiący w bohaterach żywioł młodości.

Posłuchaj
26:50 SUP.mp3 "Kultura i okolice - Stowarzyszenie umarłych poetów". Audycja Anny Retmaniak. (PR, 6.11.1990)

 

Walory filmu

Poza aktorstwem i świetnym scenariuszem do niewątpliwych walorów filmu należy zaliczyć wspaniałe zdjęcia Johna Seale’a czy muzykę Maurice’a Jarre’a.

Jedna scena

Film Weira jest jedną z piękniejszych i prawdziwszych opowieści o zawsze trudnym procesie wchodzenia w dorosłość. Do historii kina z całą pewnością przejdzie scena, w której młodzi mężczyźni, chcąc okazać solidarność swojemu nauczycielowi, który w związku z nieszczęśliwym wypadkiem jednego z uczniów, za swoje metody, zostaje zwolniony z pracy w szkole. 

W momencie, kiedy Keating opuszcza klasę, w obecności apodyktycznego dyrektora szkoły uczniowie po kolei wchodzą na swoje biurka, co jest powtórzeniem zdarzenia z jednej z nietypowych lekcji, w czasie której charyzmatyczny nauczyciel kazał spojrzeć uczniom na świat z nowej perspektywy, w tym wypadku z wysokości biurka. Chłopcy także teraz wchodzą na swoje ławki, mimo kategorycznego sprzeciwu dyrektora i mimo tego, że za to zachowanie mogą grozić im pewne konsekwencje.

- Dziękuję wam chłopcy - odpowiada Keating, a widzowie czują na plecach ciarki. To jedna z piękniejszych i bardziej przejmujących scen w światowym kinie.

az/im

Czytaj także

"Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Spektakl, który dodaje skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:20
- W "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" stworzyliśmy szkołę marzeń i próbowaliśmy pokazać, jak ważna jest obecność mentora w życiu młodych ludzi epoki Instagrama i Facebooka - mówią aktorzy Radomir Rospondek i Maciej Musiałowski .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stowarzyszenie Umarłych Poetów na deskach Och-Teatru

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 07:56
- Był pomysł, żeby przepisać ten tekst, osadzić go w Polsce w 2019 roku. Jednak wersja oryginalna jest tak silnie osadzona w kulturze anglosaskiej, że to by się nie udało, wyczyściliśmy ją, żeby historia stała się bardziej uniwersalna, poza czasem - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser przedstawienia Piotr Ratajczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miloš Forman – piewca wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 05:40
91 lat temu, 18 lutego 1932, roku urodził się Miloš Forman, czeski reżyser filmowy. Forman należący do absolutnych gigantów światowego kina, autor takich filmów jak "Lot nad kukułczym gniazdem" czy "Amadeusz" był przede wszystkim piewcą wolności. Jednak na przestrzeni lat jego rozumienie tego pojęcia mocno ewoluowało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nóż w wodzie". Pierwsza polska nominacja do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 05:50
9 marca 1962 roku odbyła się premiera filmu "Nóż w wodzie" w reżyserii Romana Polańskiego. To film szczególny nie tylko dla polskiej, ale także dla światowej kinematografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary mają już 92 lata

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 05:30
Pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbyła się 16 maja 1929 roku. Wtedy jeszcze te słynne statuetki nosiły jedynie nazwę "Academy Award of Merit", czyli nagrody za zasługi. 
rozwiń zwiń