Historia

Z Podhala w świat. Ks. Józef Tischner o swoim życiu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 05:59
O rodzinnej Łopusznej, o studiach w Krakowie, o pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Między innymi o tym opowiadał ks. Józef Tischner w barwnych radiowych gawędach nagranych w 1994 roku. 28 czerwca wspominamy 24. rocznicę śmierci tego filozofa, duszpasterza, kapelana Solidarności, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, laureata najważniejszej nagrody Polskiego Radia: Złotego Mikrofonu.
ks. Józef Tischner
ks. Józef Tischner Foto: Wacław Rymko / Forum

- Rodzice byli nauczycielami. Kiedy się urodziłem, mieszkali w Tylmanowej, potem w Łopusznej, potem okupacja, Rogoźnik i Raba Wyżna, a potem z powrotem do Łopusznej. I tak wędrowałem tamtejszym krajobrazem – wspominał ks. Józef Tischner. Jak podkreślał, Łopuszna ma dwa istotne elementy, które wiążą Podhale ze światem kultury: kościół z poł. XV czy XVI wieku i Dworek Tetmajerów. – Poza tym cała literatura związana z Tetmajerem, nie mówiąc o tym, że wcześniej w tym dworku pisał swój "Dziennik podróży do Tatrów" Seweryn Goszczyński.


Posłuchaj
12:01 Dwojka Glosy z przeszlosci 14.04.2014.mp3 Ks. Józef Tischner opowiada o rodzinnych górach. Audycja Anny Świderskiej (PR, 1994)

 

14:10 Dwojka Glosy z przeszlosci 15.04.2014.mp3 Ks. Józef Tischner wspomina okres studiów w Krakowie i wybór kierunku, a także opowiada anegdoty o kolegach. Audycja Anny Świderskiej (PR, 1994)

 

– W moim życiu było bardzo dużo studiów, bo uczyłem się na błędach – opowiadał w innym miejscu ks. Józef Tischner. – Studiowałem prawo, potem teologię, potem filozofię chrześcijańską w Warszawie, następnie filozofię w ogóle na Uniwersytecie Jagiellońskim. Myślę, że po drodze uczyłem się czegoś jeszcze – zastanawiał się. W 1949 r. młody Józef Tischner przyjechał do Krakowa z Nowego Targu, by zdawać na studia prawnicze. Zdumiał go widok autobusów i tramwajów, a także ogromnego tłumu szturmującego Uniwersytet Jagielloński.

Kliknij w zdjęcie i wejdź na stronę poświęconą ks. Tischnerowi:

Egzamin wstępny był podzielony na część pisemną i ustną. – Egzamin ustny zaczął się fatalnie – wspominał filozof. – Miałem mówić o życiorysie Lenina. Na szczęście kolega wiedział, kiedy Lenin się urodził, a ja bardzo długo i barwnie opowiadałem o dziecięctwie i młodzieńczych latach. Potem znienacka dostałem pytanie: " co to znaczy rewolucja permanentna Trockiego? ". Jakoś z tego wybrnąłem. Okazało się później, że egzamin nie tyle miał sprawdzać wiedzę, ile pochodzenie społeczne – powiedział.


Posłuchaj
11:39 Dwójka Głosy z przeszłości 17.4.2014.mp3 Ks. Józef Tischner o początkach pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Audycja Anny Świderskiej (PR, 1994)

 

Rodzice Józefa Tischnera byli nauczycielami, więc jako przedstawiciel klasy tzw. inteligencji pracującej nie miał właściwie szans zostać przyjętym na studia. Tymczasem udało mu się to dzięki wsparciu uniwersyteckich górali. – Podobno wypracowanie z egzaminu pisemnego oceniono mi na niedostateczny – mówił. – Ale Podhale to jest taka mafia. Starsi chłopcy Podhalanie niezależnie od komisji sprawdzili, jakie noty wypisano góralom. Gdy zobaczyli moją ocenę, przeczytali moje wypracowanie jeszcze raz i zanieśli na komisję. Wtedy okazało się, że zaszła przykra pomyłka. Podobno dostałem notę dobrą – opowiadał.

***

Czytaj także:

***

Ks. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 roku w Krakowie w wieku 69 lat.

jp

Czytaj także

"Jego teksty budzą z duchowej i intelektualnej drzemki"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 16:53
- Jego słowa stanowią rodzaj niepokoju intelektualnego. W tym sensie nie pozwalają spać spokojnie - mówił w 2012 roku w Dwójce Jarosław Makowski, filozof, teolog i publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Levinas, Rosenzweig, czyli pytanie o źródła

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 17:53
- Podstawowy problem w myśli ks. Tischnera, poza wymiarem społecznym, to spotkanie człowieka z drugim człowiekiem i człowieka z Bogiem - mówiła w radiowej Jedynce dr Anna Karoń Ostrowska, uczennica wybitnego filozofa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Historia filozofii po góralsku"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:56
 - Mój ojciec został Platonem Tischnerowskiego dzieła "Historia filozofii po góralsku" - opowiadał w Jedynce Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kapłan kochający życie i ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 20:11
Jolanta Drużyńska z PR Kraków pokazuje w swoim reportażu (2008 rok) ks. Tischnera jako kapłana "kochającego życie i ludzi". Autorka wykorzystała amatorskie nagranie kazania wygłoszonego przez ks. Tischnera na Turbaczu wydane na CD przez Znak. Księdza profesora wspominają jego uczniowie i przyjaciele: Adam Workowski, Jarosław Gowin, Wiktor Osiatyński i Łukasz Tischner.
rozwiń zwiń