Historia

"Bolesław Chrobry" był największą przygodą pisarską Antoniego Gołubiewa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 05:40
- Myślę, że wszyscy jesteśmy unoszeni przez przeszłość jako dziedzice, jako ci, którzy nie zaczynają od zera, od jaskini, od wykrzesania pierwszej iskry ognia – mówił Antoni Gołubiew w rozmowie z Anną Balicką w Polskim Radiu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

27 czerwca 1979 w Krakowie zmarł Antoni Gołubiew, pisarz i publicysta, autor czterotomowej epopei historycznej "Bolesław Chrobry", którą pisał przez blisko 30 lat.

Wileńskie korzenie

Posłuchaj
20:55 Antoni Gołubiew - aud. Anny Balickiej.mp3 Antoni Gołubiew popowiadał o swoim życiu i twórczości w audycji Anny Balickiej "Portret pisarza". (PR, 14.04.1978)

 

- Ja pochodzę z ziemi, lasów i wód Wileńszczyzny - mówił Gołubiew w rozmowie nagranej na kilkanaście miesięcy przed śmiercią. - Dlatego tak lubię Mazury i Kaszuby. Co roku wyjeżdżam w tamte strony na kilka miesięcy i tam pracuję. Nie wyobrażam sobie, jak moje wnuki i prawnuki będą oddychały, kiedy wokół będzie tylko beton i asfalt. Ja bez zieleni lasów i chrobotania wody to bym nie bardzo wiedział jak żyć - dodał.

Antoni Gołubiew przyszedł na świat w Wilnie. Tu też studiował i debiutował literacko. Po wojnie w 1946 roku zamieszkał w Krakowie. - Należę do trzech epok, pamiętam jeszcze dobrze czasy sprzed I wojny światowej - stwierdził.

"Bolesław Chrobry"

Który okres życia uważał za najbardziej intensywny? Przypominał wiele takich momentów, wracał pamięcią do czasów dzieciństwa, młodości, okresu dwudziestolecia i czasów powojennych. Dużo miejsca w czasie rozmowy z Anna Balicka poświęcił na rozważania o swej najbardziej znanej publikacji - "Bolesław Chrobry". - To jest historia naszego życia i naszych początków - stwierdził Gołubiew.

Historyczna epopeja "Bolesław Chrobry" to wielka piastowska saga o dziejach narodu i dziejach człowieka.

- Ilekroć zabierałem się do czytania dwóch pierwszych tomów powieści, tylekroć odstawiałem tę książkę na półkę – mówił gość audycji, red. Jerzy Kołłątaj. – Nie mogłem po prostu przymusić się do tego języka Gołubiewa, wydawał mi się absolutnie niestrawny i nie do przebrnięcia. Po prostu te wszystkie wartości, o których mi opowiadano, że tkwią w tej powieści, były nie do opanowania przeze mnie na skutek tej bariery językowej.

I dodał: - Ale jak sięgnąłem po tę książkę po kilku latach, to okazało się, że jest to lektura pasjonująca. Czekałem potem na każdy następny tom.

Przeszłość i przyszłość

Antoni Gołubiew przed II wojną światową współtworzył m.in. z Czesławem Miłoszem grupę poetycką Żagary. Po wojnie był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracował z pismami "Znak" i "Odra". W 1978 r. podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych.

Najbardziej osobiste marzenie? - Skończyć harmonijnie swoje dni - powiedział na zakończenie spotkania z Anną Balicką.

bs

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Chrobry. Pierwszy król Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 05:30
Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko I. Wprowadził Polskę do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 05:40
Przyjmując chrzest, Mieszko I wprowadził Polan do świata zachodniej Europy. Ten krok stawiał także samego Mieszka jako równorzędnego innym władcom kontynentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burzliwe dzieje polskich insygniów królewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 05:55
Polska jest jednym z niewielu europejskich państw, które nie posiadają oryginalnych regaliów. 4 października 1795 roku Prusacy zrabowali ze skarbca na Wawelu regalia, które zostały przetopione na monety w 1811 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko II - w cieniu ojca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 05:35
Historia ocenia drugiego króla Polski przez pryzmat sukcesów Bolesława Chrobrego. Mieszko, jak nikt inny, boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca nie jest łatwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 05:50
Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronacja Bolesława Chrobrego. Manifestacja niezależności Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:50
– Z politycznego punktu widzenia uzyskanie korony było symbolem niezależności władcy i jego państwa. Bez wątpienia koronacja spektakularnie wieńczyła panowanie Chrobrego – mówił prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
rozwiń zwiń