Historia

"Szlimy za nim do nieba". Serwis specjalny o księdzu Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 05:58
– Jakze za takim nie pódziesz? – pyta podhalańska poetka Wanda Czubernatowa, przyjaciółka księdza Tischnera, w jednym z nagrań archiwalnych, których posłuchać można w serwisie poświęconym postaci i twórczości księdza-filozofa Józefa Tischnera.
Serwis poświęcony jest życiu księdza Tischnera, jego myśli filozoficznej i działalności duszpasterskiej
Serwis poświęcony jest życiu księdza Tischnera, jego myśli filozoficznej i działalności duszpasterskiejFoto: polskieradio24.pl

tischner-pap Piotr Rayski-Pawlik 663x364.jpg
Z Podhala w świat. Ks. Tischner o swoim życiu

W 20. rocznicę śmierci księdza Józefa Tischnera portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny złożony z archiwalnych materiałów dźwiękowych Polskiego Radia oraz sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Unikalne nagrania przypominają znane i mniej znane fakty z życia księdza Tischnera, przybliżają jego myśl filozoficzną i dzieje działalności duszpasterskiej.

– W moim życiu było bardzo dużo studiów, bo uczyłem się na błędach – mówił ksiądz Józef Tischner we wspomnieniowej gawędzie nagranej dla Polskiego Radia w 1994 roku. To jedno z kilku nagrań głosu filozofa, które znajdują się w serwisie. Myśliciel opowiadał m.in. o dzieciństwie, studiowaniu w Krakowie, a także o tym, co jako młodzieniec wiedział o Leninie i co z tym wszystkim wspólnego ma "podhalańska mafia".

Odwiedź stronę tischner.polskieradio.pl

Z radiowych archiwów wydobyliśmy ponadto wspomnienia ludzi, którzy księdza-filozofa znali, słuchali, spotykali się z nim i przyjaźnili. W serwisie znalazły się opowieści poetki Wandy Czubernatowej, barwną podhalańską gwarą przekonującą, że ksiądz Józef "jesce cale nie umarł", Wojciecha Bonowicza, poety i autora książki "Tischner. Biografia", a także ludzi teatru: aktorów Jerzego Treli i Doroty Segdy, reżyserek Anny Augustynowicz i Anny Osławskiej.

Wysłuchamy również wspomnień profesorów filozofii, którzy z Tischnerem współpracowali i dla których był mistrzem: Karola Tarnowskiego, Władysława Stróżewskiego i ojca Jana Andrzeja Kłoczowskiego, publicystki "Tygodnika Powszechnego" Józefy Hennelowej oraz historyka i działacza "Solidarności" Karola Modzelewskiego.

Oprócz radiowych wywiadów z duchownym można posłuchać jego kazań rekolekcyjnych z 1987 roku, nadawanych przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa. W serwisie znalazły się też rozmowy i dyskusje o myśli księdza Tischnera, reportaże o filozofie i miejscach, z którymi był związany, i wreszcie - czytane przez znakomitych aktorów lektury jego tekstów filozoficznych, jego dziennika, biografii spisanej przez Wojciecha Bonowicza i zapisu rozmów z Tischnerem z tomu "Oby wszyscy tak milczeli o Bogu!".


Czytaj także

Jerzy Trela czyta "Alfabet duszy i ciała"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 11:59
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki gromadzącej nieznane dotąd teksty ks. prof. Józefa Tischnera. Czyta Jerzy Trela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gawędy księdza Józefa Tischnera

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 17:47
20 lat temu, 28 czerwca 2000 roku, odszedł ksiądz profesor Józef Tischner, kapelan "Solidarności". W cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy jego opowieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uczył, że myślenie daje wolność"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 14:43
- Józef Tischner pozostał symbolem myślenia, które jest nieuwikłane w żadne interesy, czy wewnątrzkościelne, czy jeśli chodzi o akademicką karierę. Uczył, że im więcej myślenia, tym więcej wolności – opowiadał Wojciech Bonowicz, autor biografii o słynnym kapłanie i filozofie.
rozwiń zwiń