Historia

Stanisław Jankowski"Agaton": "Podrobiliśmy dokumenty niemieckiego generała, na których po Europie jeździł kurier Armii Krajowej"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:45
- Na przełomie lat 1942/1943 wydawaliśmy około tysiąca fałszywych dokumentów miesięcznie. Wszyscy kurierzy, zwłaszcza zagraniczni, po powrocie z akcji, mieli obowiązek nam meldować, jak te dokumenty działają - opowiadał o działalności konspiracyjnej legendarny cichociemny Stanisław Jankowski ps. Agaton.

Stanisław Jankowski wspominał o jednym z najbardziej spektakularnych fałszerstw, których dokonał.

- Najbardziej efektownym przykładem naszej działalnści był Kazimierz Leski, słynny "Bradl", który przyszedł do mnie i powiedział, że dostał rozkaz zmontowania szlaku kurierskiego z Warszawy do Hiszpanii przez Paryż - wspominałlegendarny cichociemny. 

"Bradl" pierwszy raz pojechał jako kolejarz niemiecki, ale po powrocie poinformował "Agatona", że najlepiej podróżuje się po okupowanej Europie w mundurze niemieckiego żołnierza. "Bradl" chciał jeździć jako generał niemiecki.

- To było wyzwanie, za namową Bradla uruchomiliśmy warszawskich złodziei kieszonkowych, którzy dla potrzeb Armii Krajowej, ryzykując życie, okradali oficerów niemieckich, którzy przejeżdżali przez Warszawę - opowiadał Stanisław Jankowski w nagraniu zachowanym w radiowym archiwum. 

"Agaton" był jednym z 316 cichociemnych, którzy skoczyli na spadochronie do okupowanej Polski. Od nocy z 3 na 4 marca 1942 roku aż do wybuchu Powstania Warszawskiego działał w konspiracji. W okupowanym kraju został kierownikiem Wydziału Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komedy Głównej Armii Krajowej. Jego wydział z powodzeniem zajmował się podrabianiem dokumentów.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

W Powstaniu Warszawskim był dowódcą plutonu "Agaton" w batalionie "Pięść". Powstanie rozpoczął na Woli. W nocy z 13 na 14 sierpnia razem ze swoim patrolem przedarł się ze Starego Miasta na Żoliborz z rozkazami dla pułkownika Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela". Jeszcze tej samej nocy ruszył z patrolem do oddziałów w Puszczy Kampinoskiej skąd wrócił z batalionem posiłków. W nocy z 21 na 22 sierpnia brał udział w nieudanym ataku na Dworzec Gdański. Po upadku powstania przebywał w niemieckiej niewoli, gdzie został adiutantem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Po wojnie Jankowski wrócił do Polski. Jako architekt przez wiele lat pracował w Biurze Planowania Rozwoju Stolicy. Zmarł  5 marca 2002 roku w Warszawie.

2 sierpnia 2020 roku, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Powiślu odsłonięty został pomnik Stanisława Jankowskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:00
– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Sierpiński - człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie. Posłuchaj jego wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 05:55
Powstanie Warszawskie nie wybuchło, jak zostało to zapamiętane w powszechnej świadomości, o godz. 17.00 - godzinie "W". Pierwsze strzały padły ok. 13.50 na Żoliborzu. Oddał je Zdzisław Sierpiński. W Archiwum Polskiego Radia zachowała się jego wypowiedź na temat tej chwili. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Jankowski "Agaton": "Gestapo robiło wszystko, aby nas wytropić"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:44
- W Polsce miałem zorganizować komórkę, która miała produkować fałszywe dokumenty i opakowania. Założyliśmy kilka pracowni w pełnej konspiracji. To było solą w oku Gestapo, które orientowało się o naszej działalności i robiło wszystko, żeby nas wytropić - mówił Stanisław Jankowski o konspiracyjnej działalności w Warszawie przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń