Historia

Elbląg. Najstarsze okulary, dawna winda i port Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 05:00
– Wszyscy odwiedzający Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu są pod wrażeniem liczby artefaktów pozyskanych podczas wykopalisk – mówił w Polskim Radiu Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/buzza

Wśród bezcennych eksponatów, które znaleźć można w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, są między innymi XIII-wieczna winda towarowa oraz XV-wieczne okulary. – Szkła były szlifowane w taki sposób, aby spełniały swoją funkcję. Prawdopodobnie okulary te były używane przez osobę uczoną. To unikatowy zabytek w skali Europy – mówił Lech Trawicki w audycji Beaty Kwiatkowskiej i Jakuba Kukli.

Posłuchaj
118:13 2020_03_14 15_00_36_PR2_Dwójka_na_miejscu.mp3 O historii i współczesności Elbląga opowiadają dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego Lech Trawicki, archeolog dr Marek Jagodziński, kapitan Żeglugi Gdańskiej Waldemar Danielewicz, teatrolog Paweł Płoski, ilustratorka Monika Wyłoga, saksofonista Adam Pierończyk oraz Tomasz Czapla z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (PR, 14.03.2020)

Bogate zbiory muzeum to wynik szczególnego położenia geograficznego Elbląga. Historia ziemi elbląskiej sięga bowiem kilka tysięcy lat wstecz. – Elbląg ma to szczęście, że wokół niego znajduje się mnóstwo stanowisk archeologicznych, z czego najbardziej rozpoznawalne są cmentarzyska rzymskie w okolicach Weklic i osada wikińska Truso, czyli pra-Elbląg – powiedział Lech Trawicki.

Historia odkrycia położonego nieopodal Elbląga portu Truso jest ciekawa. O istnieniu osady wiedziano bowiem od dawna, źródła sprzed kilkunastu wieków podawały nawet jej dokładną lokalizację. Jednak od X wieku Żuławy Wiślane podlegały znacznym zmianom topograficznym. – To był rodzaj świętego Graala dla tych okolic. Truso szukali już archeolodzy niemieccy. Legendarna osada zniknęła z historii na prawie tysiąc lat – zauważył Lech Trawicki.

Polacy także próbowali odnaleźć dawny port Wikingów. Udało się to wreszcie w latach 80. XX wieku. O odkryciu mówił archeolog dr Marek Jagodziński. – Wszystko zaczęło się w momencie, gdy rozpocząłem pracę w Elblągu jako archeolog. Przyszedłem tu w 1981 roku z poleceniem mojego mistrza prof. Jerzego Okulicza-Kozaryna: "Marek, musisz wreszcie odkryć to Truso" – wspominał naukowiec. – Zaplanowaliśmy badania powierzchniowe. Polegają one na tym, że chodzi się po polach i patrzy, co orka wyorała. Przygotowując się do badań, objeżdżałem na rowerze jezioro Drużno. Wśród niewysokiej oziminy zaczęły błyszczeć bryłki bursztynu, fragmenty kości zwierzęcych i ceramiki. W ten właśnie sposób trafiłem na tę osadę – dodał.

Goście audycji opowiadali o szczegółach tego niezwykłego odkrycia, o artefaktach, które udało się odnaleźć na terenie osady, a także o charakterystycznych cechach Truso, które pozwoliły potwierdzić, że to na pewno było miejsce zamieszkania Wikingów.

mc

Czytaj także

Bałtyk to skansen drewnianych wraków okrętów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 13:15
Dno Morza Bałtyckiego w obrębie naszych wód terytorialnych, usiane jest ponad 2 tysiącami zatopionych statków i okrętów. Wraki  XVII-wiecznych galeonów i średniowiecznych karak o drewnianych kadłubach, są zachowane we wręcz znakomitym stanie, niespotykanym w innych akwenach świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejszy (dla literatury) dom w Suwałkach

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 05:30
- 23 maja 1842 roku urodziła się tu przyszła poetka Maria Konopnicka - opowiadał w Dwójce Zbigniew Fałtynowicz o domu położonym w samym centrum Suwałk. Ale na literackiej mapie tego miasta to nie jedyne ważne miejsce.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góra Szpica. Chciwy władca i mroczne legendy Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:40
Zakrzowska Szpica, zwana też Górą Szpicą znajduje się na Opolszczyźnie i porośnięta jest drzewami do tego stopnia, że z daleka trudną ją dostrzec. Gęsty las sprawia, że jest to bardzo tajemnicze miejsce, góra owiana jest także legendą o chciwym władcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skazańcy czy wampiry? "Przeklęty cmentarz" w Gliwicach

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 05:41
Już w 1905 roku odkryto kilka grobów podczas budowy jednego z domów, ale na prawdziwe odkrycie gliwickie cmentarzysko musiało czekać ponad sto lat. Latem 2013 roku archeolodzy weszli na teren budowy Drogowej Trasy Średnicowej. To, co znaleźli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.
rozwiń zwiń