Historia

Powstanie Warszawskie. 14 sierpnia 1944. "Przez niemiecką obronę nie można było przedostać się ze Starego Miasta na Żoliborz"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 06:00
Czternasty dzień powstania, poniedziałek. Głównym punktem walk jest Stare Miasto.
Niemieccy żołnierze SS w ruinach Warszawy
Niemieccy żołnierze SS w ruinach Warszawy Foto: Bundesarchiv/Leher/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

02:16 A45390 14.08 Powstancze kalendarium_1252988_1.mp3 - Polski rząd w Londynie czyni bardzo intensywne zabiegi o brytyjskie wsparcie powietrzne. (PR, 2014) 

Niemcy kontynuują natarcie od strony zachodniej. Trwa zaciekła walka o barykadę zamykającą ul. Tłomackie. Wieczorem powstańcy ostatecznie ją tracą. W innych częściach Starego Miasta udaje się utrzymać pozycje. Szczególnie ciężkie walki toczą się o zabudowania Zamku Królewskiego. Dużą rolę w tych starciach odegrywają wycofane z Woli oddziały Kedywu.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Płk "Wachnowski", dowódca Grupy "Północ" podejmuje wiele prób nawiązania kontaktu ze Starego Miasta z pobliskim, ale trudno dostępnym Żoliborzem i uzyskania stamtąd pomocy. Z misją wyrusza czteroosobowy patrol pod dowództwem Stanisława Jankowskiego ps. Agaton.

Posłuchaj wspomnień Agatona:

W Śródmieściu skutecznie odpierane są wszystkie uderzenia nieprzyjaciela. Żołnierze zgrupowania "Chrobry II" utrzymują placówki w rejonie ul. Wroniej, Srebrnej i Chmielnej. W Dolinie Szwajcarskiej, w Ogrodzie Pomologicznym, w Al. Jerozolimskich trwają zacięte walki o zdobycie zrzutów, które nocą spadają na terenach niczyich.

Posłuchaj
02:43 14 sierpnia - Codziennie patrzyliśmy w niebo, czekając na zrzuty z Zachodu - mówił Edmund Baranowski ps. Jur. (Archiwum PR)

Na Mokotowie oddziały "Baszty" nacierają na domy przy ul. Dworkowej, na Puławską i róg Madalińskiego. Załamują się i zostają okupione dużymi stratami.

Posłuchaj
15:46 Dni Walczącej Stolicy, 14.08.mp3 Wspomnienia m.in. por. Stanisława Jankowskiego; podchorążego Jerzego Kłoczowskiego, dowódcy plutonu I kompanii batalionu Bałtyk pułku "Baszta". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 

Rozkaz gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej do oddziałów w terenie: "Walka o Warszawę przeciąga się. Prowadzona jest przeciw wielkiej przewadze nieprzyjaciela. Położenie wymaga niezwłocznego marszu na pomoc Stolicy. Nakazuję skierować natychmiast najbardziej pospiesznymi marszami wszystkie rozporządzalne dobrze uzbrojone jednostki z zadaniem bicia sił nieprzyjaciela, znajdujących się na peryferiach i przedmieściach Warszawy, i wkroczenia do walki wewnątrz miasta".

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 10 sierpnia 1944. "Śródmieście wyglądało jak wyspa otoczona ogniem"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 06:00
Dziesiąty dzień powstania, czwartek. Na Woli zgrupowanie "Radosław" mimo kilkunastokrotnych natarć niemieckich utrzymuje placówki na ul. Okopowej, na Cmentarzu Żydowskim i na Stawkach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 11 sierpnia 1944. "Olbrzymia i druzgocąca przewaga nieprzyjaciela"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 06:00
Jedenasty dzień powstania, piątek. Upadek Woli. Tragiczna sytuacja na Ochocie. Reduta przy ul. Wawelskiej 60 atakowana jest od rana przez artylerię, goliaty, czołgi i piechotę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 12 sierpnia 1944. "»Zośka« to bezwzględna dyscyplina w służbie i szczere, wspaniałe braterstwo"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 06:00
Dwunasty dzień powstania, sobota. Oddziały Kedywu bronią na przedpolu Starego Miasta wysuniętych placówek na Lesznie i na Stawkach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 13 sierpnia 1944. "Jak opadł kurz, zobaczyłem jatkę z ludzkich ciał"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 06:00
Trzynasty dzień powstania, niedziela. W nocy kilkanaście angielskich samolotów "Halifax" dokonuje w różnych punktach Warszawy zrzutów broni przeciwpancernej i amunicji. Eksplozja niemieckiego czołgu-pułapki zabija 300 osób.
rozwiń zwiń