Historia

Andrzej Stockinger - na scenie czarny charakter, amant na estradzie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 05:40
13 sierpnia 1993 roku zmarł Andrzej Stockinger, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy oraz piosenkarz.
Andrzej Stockinger
Andrzej StockingerFoto: NAC/Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga/Edward Hartwig

Andrzej Stockinger od dziecka związany był z Warszawą. Przeżył tu wojnę i Powstanie Warszawskie, w czasie którego został aresztowany wraz z ojcem w łapance i wywieziony do obozu Stutthof. W roku 1945 udało mu się jednak uciec z obozu i wrócić do Warszawy. Tu kształcił się w liceum i na prywatnych lekcjach śpiewu.

Andrzej Stockinger miał zostać lekarzem, ale podczas studiów zmienił plany i w 1949 roku po dwóch latach studiów porzucił wydział lekarski lubelskiego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, aby śpiewać w chórze tamtejszego Teatru Muzycznego. Tam też zadebiutował jako aktor w tym samym roku w przedstawieniu "Romans z Wodewilu" Władysława Krzemińskiego w reżyserii Kazimierza Dembowskiego.

Następnie Stockinger powrócił do Warszawy, gdzie pracował jako śpiewak i konferansjer w: Teatrze Domu Wojska Polskiego i w Przedsiębiorstwie Państwowym Estrada. Od 1956 roku wszedł w skład zespołu aktorskiego Teatru Buffo a od 1958 roku - Teatru Syrena, występował tam jako aktor, piosenkarz i tancerz. W 1960 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski.

W latach 1964-73 występował w Warszawie w Teatrze Komedia, w latach 1973-79 w Teatrze Rozmaitości i w latach 1979-90 w Teatrze Współczesnym.

Andrzej Stockinger był również popularnym piosenkarzem, występował na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu czy na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zaśpiewał piosenki między innymi: "Za polskość nad Wisłą", "Poszli chłopcy pod Lenino" czy "Zimowy spacer".

- W teatrze jestem tak ustawiony, że gram niemal same czarne charaktery – mówił Andrzej Stockinger w audycji Aleksandra Jerzego Rowińskiego w Polskim Radiu w 1975 roku. - Za to w piosence mogę pokazać swój własny stosunek do miłości, do spraw ciepłych, ludzkich. Jest to często odtrutka na tamte role teatralne – dodawał aktor.

Posłuchaj
07:17 Stockinger.mp3 "Aktorzy o piosence - Andrzej Stockinger". Audycja Aleksandra Jerzego Rowińskiego. (PR, 18.11.1975)

 

W roku 1961 Andrzej Stockinger zadebiutował w filmie "Trudne małżeństwo" w reżyserii Henryka Rewkiewicza. W swojej karierze zagrał w blisko 40 filmach, z czego najbardziej zapadły w pamięć role: pana Staśka w serialu "40-latek" Jerzego Gruzy, czy Palacza w kotłowni w komedii "Miś" Stanisława Barei. W latach 70. występował w telewizyjnym cyklu teatralnym Kobra oraz w licznych (ponad 20) przedstawieniach Teatru Telewizji.

Andrzej Stockinger był także aktorem w Teatrze Polskiego Radia i w licznych audycjach rozrywkowych w radiu, np. "60 minut na godzinę". W radiowym teatrze zagrał blisko 30 ról. 

az

Czytaj także

Edmund Fetting. Aktor Hubnera, Wajdy i Dejmka

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 05:45
21 lat temu, 30 stycznia 2001 roku w wieku 73 lat zmarł Edmund Fetting – aktor i piosenkarz. Stworzył liczne role w teatrze i filmie, ale zapamiętany pozostanie przede wszystkim jako wykonawca piosenek "Nim wstanie dzień" z filmu "Prawo i pięść" oraz "Ballada o pancernych" z serialu "Czterej pancerni i pies".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:00
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu przygotował na wtorek wiele ciekawych audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieńczysław Gliński. Ponad sto ról przed kamerą

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:35
10 maja 1921 roku, urodził się słynny aktor teatralny i filmowy Wieńczysław Gliński. Przez lata był także jednym z najbardziej popularnych aktorów Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Fijewski - najbardziej warszawski aktor

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 05:35
Przez całe życie związany był z Warszawą, zagrał nawet Rzeckiego w ekranizacji jednej z najbardziej warszawskich powieści, czyli w "Lalce" (1968) Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie Bolesława Prusa. 
rozwiń zwiń