X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jak robotnicy tworzyli 21 postulatów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 07:00
Jedno z żądań dotyczyło zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.
Audio
  • Arkadiusz Rybicki o powstawaniu postulatów
  • Arkadiusz Rybicki o historii tablic
  • Droga do Solidarności - powstanie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
  • Strajkujący stoczniowcy formułują 21 postulatów - komentarz prof. Jerzego Eislera
Gdańsk. Wystawa Drogi do Wolności. Tablice z 21 postulatami MKS, Wikimedia Commons
Gdańsk. Wystawa "Drogi do Wolności". Tablice z 21 postulatami MKS, Wikimedia CommonsFoto: Brosen

 

17 sierpnia 1980 roku sformułowano ostateczną wersję 21 postulatów. Najważniejsze żądania strajkujących stoczniowców dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku. Wprowadzenie w życie postulatów było możliwe po podpisaniu w Gdańsku porozumień z rządem 31 sierpnia 1980 roku.

O historycznych 21 postulatach gdańskich opowiadał po latach Arkadiusz Rybicki, który wraz z Maciejem Grzywaczewskim wymalował je na zwykłych deskach. 

- Do komisji wpłynęło około 700 postulatów, między innymi takie, w których domagano się uwolnienia Polski od ZSRR i wystąpienia z Układu Warszawskiego - wspominał Arkadiusz Rybicki.

Po zakończeniu strajku w Stoczni Gdańskiej, deski z postulatami trafiły do siedziby NSZZ "Solidarność" w szpitalu pielęgniarskim w Gdańsku-Wrzeszczu. Przetrwały stan wojenny i dalsze lata PRL, dzięki zapobiegliwości pracowników Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wśród innych postulatów znalazły się między innymi rządania przywrócenia do poprzednich praw ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 i studentów wydalonych z uczelni za przekonania, zniesienie represji za przekonania, przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji i wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego.

Tablice z wymalowanymi historycznymi postulatami gdańskimi zostały wpisane na listę programu UNESCO "Pamięć świata". Przewiduje on ochronę najważniejszych tekstów ludzkości. Programem "Pamięć świata" zostały objęte między innymi: rękopis IX Symfonii Ludwiga Van Beethovena oraz dziennik podróży angielskiego podróżnika Jamesa Cooka. Wśród polskich tekstów są: rękopis dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", rękopisy Fryderyka Chopina oraz tzw. Archiwum Ringelbluma - konspiracyjne archiwum Getta Warszawskiego z lat 1939-1943.

Posłuchaj archiwalnych nagrań z udziałem Arkadiusza Rybickiego oraz komentarza historyka, prof. Jerzego Eislera.

Zajrzyj na strony serwisu "Sierpień 1980">>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk zakończył się niesamowitym sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 08:15
Nie popełniliśmy żadnego błędu podczas 17 dni strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i dzięki temu ten strajk został wygrany. A potem Polska się zmieniła.
rozwiń zwiń