Historia

Powstanie Warszawskie. 28 sierpnia. Upadek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 06:00
Dwudziesty ósmy dzień powstania, poniedziałek. To czarny dzień dla Starówki. Niemcy zdobywają archikatedrę przy ul. Świętojańskiej i gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Powstańcy, którzy dostali się do niewoli, zostają rozstrzelani. 
Audio
  • - Katedra była już tak zniszczona, że trudno ją było poznać. (PR, 2014)
  • - Nie pamiętam, ile czasu myśmy się tam bronili - mówił Czesław Zaborowski ps. Lalka. (PR)
  • Wspomnienia m.in. Jana Rosnera, profesora ekonomii, redaktora "Warszawianki" (czyta lektor); komunikaty z prasy powstańczej. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)
Niemieccy żołnierze. Sierpień 1944
Niemieccy żołnierze. Sierpień 1944Foto: PAP/CAF

1600-osobowa niemiecka grupa szturmowa odbija powstańcom Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wybijają granatami i rozstrzeliwują rannych i wziętych do niewoli, zarówno powstańców jak i cywili.


Posłuchaj
02:43 28 sierpnia - Nie pamiętam, ile czasu myśmy się tam bronili - mówił Czesław Zaborowski ps. Lalka. (PR)

 

Ci, którzy mogli wycofali się do stanowisk na ul. Zakroczymskiej i Przyrynek. Żołnierze pułku "Broda" i "Czata 49" utrzymali zakłady "Fiata" i inne punkty przy ul. Sapieżyńskiej. Na Starym Mieście tego dnia walczy wciąż blisko 2 tysiące powstańców, jednak są już skrajnie wyczerpani.


Posłuchaj
02:19 A45934 28.08 Powstancze kalendarium_836276_1.mp3 - Katedra była już tak zniszczona, że trudno ją było poznać. (PR, 2014)

 

W czasie popołudniowych bombardowań życie traci kilkudziesięciu żołnierzy zgrupowania AK "Radosław".

Pod największym bombowym nawałem tego dnia pozostaje Śródmieście. Cierpi dotkliwie pl. Napoleona (obecnie pl. Powstańców Warszawy), część ulicy Marszałkowskiej, Świętokrzyska, Jasna i Sienkiewicza. Mimo tego powstańcy bronią swych pozycji w rejonie Dworca Pocztowego i fabryki Bormann oraz magazynów przy ul. Towarowej. Nie ustępują Niemcom w punktach przy ul. Poznańskiej i Książęcej.


Posłuchaj
14:23 Dni Walczącej Stolicy, 28.08.mp3 Wspomnienia m.in. Jana Rosnera, profesora ekonomii, redaktora "Warszawianki" (czyta lektor); komunikaty z prasy powstańczej. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Zmasowany ostrzał artyleryjski dokucza na Mokotowie i Sadybie.

Tak o tym dniu piszą Niemcy w dzienniku bojowym swojej 9. armii: "[…] Zduszenie powstania staje się zadaniem bardzo trudnym, a jego zakończenie z każdym dniem bardziej wątpliwe, zwłaszcza wobec własnych stosunkowo wysokich strat. […] Powstańcy są wprawdzie pozbawieni ciężkiego sprzętu, jednakże, wedle uzyskanych wiadomości, są w stanie uzupełniać swoje straty przez ciągłe rekrutacje z okolic Warszawy, w czym szeroko rozgałęziony system kanalizacyjny i inne przejścia podziemne są im nadzwyczaj pomocne. […]"Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Warszawskie

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 26 sierpnia. Szturm Starego Miasta na wszystkich odcinkach

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 06:00
Dwudziesty szósty dzień powstania, sobota. W nocy z 25 na 26 sierpnia ze Starego Miasta ewakuują się - kanałami przy placu Krasińskich na rogu ul. Długiej - władze wojskowe i cywilne powstania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 27 sierpnia. Trwa gehenna Starego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 06:00
Dwudziesty siódmy dzień powstania, niedziela. Trwa gehenna Starego Miasta – ciągłe naloty, brak wody i jedzenia, chorzy i poranieni cywile żyją w strasznych warunkach. 
rozwiń zwiń