Historia

Powstanie Warszawskie. 29 sierpnia. Niemcy bombardują szpital Elżbietanek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 06:00
Dwudziesty dziewiąty dzień powstania, wtorek. Niemieckie samoloty bombardują szpital sióstr Elżbietanek przy ulicy Goszczyńskiego. Ginie 200 rannych i część personelu.
Koledzy pomagają rannemu. Sierpień 1944.
Koledzy pomagają rannemu. Sierpień 1944. Foto: PAP/CAF/reprodukcja

Mokotowski szpital, zgodnie z konwencjami międzynarodowymi, jest oznaczony Czerwonym Krzyżem. Mimo to, staje się celem ataków nieprzyjaciela. Akcją ewakuacji dowodzi płk prof. Edward Loth, komendant służby sanitarnej na Mokotowie.


Posłuchaj
02:28 29 sierpnia Ryszard Chmielewski ps. Jaskółka opowiada o bombardowaniu szpitala i bestialstwie oddziału ukraińskiego. (PR)

 

Jan Józef Lipski, wówczas strzelec pułku AK "Baszta" wspomina: "Była to jedna z cięższych akcji, które przeżyłem w Powstaniu, gdyż trzeba było noszami najpierw wskakiwać w ten dosłownie gotujący się teren, na którym bez przerwy prawie wybuchały w jakimś miejscu pociski, a grupy ewakuacyjne były z broni pokładowej ostrzeliwane przez samoloty".


Posłuchaj
11:21 Dni Walczącej Stolicy, 29.08.mp3 Wspomnienia m.in. Jana Józefa Lipskiego, strzelca z kompanii B1, pułku AK "Baszta". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Trwa szturm na Stare Miasto. Niemcy opanowują rejon ul. Wójtowskiej, Zakroczymskiej i Przyrynek. Na zajętym terenie mordują część starców i kalek z przytułku św. Stanisława na Przyrynku i ze schroniska miejskiego. Ze Starego Miasta brutalnie usuwana jest ludność, liczne są gwałty i mordy.


Posłuchaj
02:20 A46009 29.08 Powstancze kalendarium_836277_1.mp3 - Niemcy pokazywali światu, że powstańcy to zwykli bandyci, a nie żołnierze. (PR, 2014)

 

Powiśle i Śródmieście są celem silnych bombardowań. Ciężkie walki toczą się na linii ul. Królewskiej, na którą przeciwnik naciera od strony Ogrodu Saskiego.

Na Sadybie oddziały batalionu "Oaza" i resztki dywizjonu "Jeleń" odpierają natarcie nieprzyjaciela.


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 26 sierpnia. Szturm Starego Miasta na wszystkich odcinkach

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 06:00
Dwudziesty szósty dzień powstania, sobota. W nocy z 25 na 26 sierpnia ze Starego Miasta ewakuują się - kanałami przy placu Krasińskich na rogu ul. Długiej - władze wojskowe i cywilne powstania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 27 sierpnia. Trwa gehenna Starego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 06:00
Dwudziesty siódmy dzień powstania, niedziela. Trwa gehenna Starego Miasta – ciągłe naloty, brak wody i jedzenia, chorzy i poranieni cywile żyją w strasznych warunkach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 28 sierpnia. Upadek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 06:00
Dwudziesty ósmy dzień powstania, poniedziałek. To czarny dzień dla Starówki. Niemcy zdobywają archikatedrę przy ul. Świętojańskiej i gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Powstańcy, którzy dostali się do niewoli, zostają rozstrzelani. 
rozwiń zwiń