Historia

Powstanie Warszawskie. 30 sierpnia. Brytyjczycy potępiają represje wobec AK

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 06:00
Trzydziesty dzień powstania, środa. Dowództwo Armii Krajowej na Starym Mieście w porozumieniu z komendantem Okręgu Warszawa AK płk Antonim Chruścielem ps. Monter decyduje się ostatecznie na ewakuację obrońców Starówki do Śródmieścia.
Stare Miasto, sierpień 1944
Stare Miasto, sierpień 1944 Foto: Schremmer, Bundesarchiv

Posłuchaj
02:21 A46051 30.08 Powstancze kalendarium_836278_1.mp3 W brytyjskim tygodniku "The Times" ukazuje się fotoreportaż z ulic walczącej Warszawy. (PR, 2014)

 

Wieczorem oddziały powstańcze przegrupowują się i przygotowują do przebicia się ulicą Bielańską w kierunku Hali Mirowskiej i placu Za Żelazną Bramą.


Posłuchaj
01:36 Porucznik Vis opowiada.mp3

 

Śródmieście pozostaje pod ciężkim ostrzałem artylerii i lotnictwa nieprzyjaciela. Podobnie jest na Mokotowie, gdzie bomby niszczą zabudowania na ul. Racławickiej, Okulskiej, Bałuckiego i Kazimierzowskiej. W płomieniach staje szpital przy ul. Chełmskiej. Samoloty krążące nad Sadybą zwiastują nowe natarcie nieprzyjaciela.


Posłuchaj
02:58 30 sierpnia - W dymie i kurzu przeskoczyliśmy do bram kościoła św. Antoniego przy Senatorskiej - wspominał Bolesław Górecki ps. Śnica. (PR)

 

Ludność Warszawy jest wyczerpana trwającym powstaniem. Otuchę przynoszą wieści z Zachodu. Walcząca stolica dowiaduje się dzięki londyńskiemu radiu o deklaracji rządu Wielkiej Brytanii o uznaniu Armii Krajowej za organizację kombatancką. Trzeci punkt deklaracji brzmiał: "Represje wobec członków Polskiej Armii (Krajowej) są pogwałceniem przepisów wojennych, obowiązujących Niemców. Wobec tego Rząd Jego Królewskiej Mości uroczyście ostrzega wszystkich Niemców, którzy biorą jakikolwiek udział w pogwałceniu tych praw lub też są w jakikolwiek sposób za nie odpowiedzialni, że czynią tak na własne ryzyko i będą pociągnięci do odpowiedzialności za swe zbrodnie".  


Posłuchaj
12:56 Dni Walczącej Stolicy , 30.08.mp3 Tekst deklaracji rządu brytyjskiego i rządu Stanów Zjednoczonych o uznaniu Armii Krajowej za "armię kombatancką". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 27 sierpnia. Trwa gehenna Starego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 06:00
Dwudziesty siódmy dzień powstania, niedziela. Trwa gehenna Starego Miasta – ciągłe naloty, brak wody i jedzenia, chorzy i poranieni cywile żyją w strasznych warunkach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 28 sierpnia. Upadek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 06:00
Dwudziesty ósmy dzień powstania, poniedziałek. To czarny dzień dla Starówki. Niemcy zdobywają archikatedrę przy ul. Świętojańskiej i gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Powstańcy, którzy dostali się do niewoli, zostają rozstrzelani. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 29 sierpnia. Niemcy bombardują szpital Elżbietanek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 06:00
Dwudziesty dziewiąty dzień powstania, wtorek. Niemieckie samoloty bombardują szpital sióstr Elżbietanek przy ulicy Goszczyńskiego. Ginie 200 rannych i część personelu.
rozwiń zwiń