Historia

Powstanie Warszawskie. 3 września 1944. "Niemcy gwałcili dziewczynki i rozstrzeliwali rannych"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 05:47
Trzydziesty czwarty dzień powstania, niedziela. Niemcy ogromnymi siłami uderzają na Powiśle. Ich celem jest odepchnięcie powstańców od rzeki, w obawie przed połączeniem z wojskami Armii Czerwonej, która zbliża się do Warszawy.
Żołnierze niemieccy transportują armaty PAK ulicą Żabią w okolicach placu Żelaznej Bramy. W tle widać zburzoną kamienicę przy Żabiej 3
Żołnierze niemieccy transportują armaty PAK ulicą Żabią w okolicach placu Żelaznej Bramy. W tle widać zburzoną kamienicę przy Żabiej 3Foto: Leher/Bundesarchiv/Wikipedia
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Posłuchaj
03:02 3 wrzesnia Danuta Gałka ps. Blondynka opowiada o gwałconych dziewczynach, rozstrzeliwaniu rannych i podpaleniu przez Niemców szpitala na Podwalu. (Archiuwm PR)

 

Dowódcą obrony Powiśla zostaje zaprawiony w bojach na Starym Mieście mjr Stanisław Błaszczak ps. Róg, jego zastępcą zostaje dotychczasowy dowódca Cyprian Odorkiewicz ps. Krybar. Niemieckie natarcie rusza od północy i południa, poprzedzone prowadzonym od wczesnego ranka ostrzałem artyleryjskim.


Posłuchaj
15:00 Dni Walczącej Stolicy, 3.09.mp3 Wspomnienia m.in. dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego (czyta lektor) oraz Stefana Korbońskiego. (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Piechota niemiecka naciera na Śródmieście, na ulice Traugutta, Mazowiecką, Królewską i Grzybowską. Dzielnica staje w płomieniach. Z powodu braku wody pożarów nie można ugasić. Część ludności cywilnej próbuje przedostać się przez Al. Jerozolimskie do Śródmieścia Południowego.

Oddziały z Dolnego Mokotowa próbują w nocy dokonać natarcia na Sadybę.


Posłuchaj
02:10 A46370 3.09 Powstancze kalendarium_1181415_1.mp3 - Ronowcy byli strasznie zdemoralizowani, tylko pili, gwałcili i rabowali - mówił Jerzy Oszada z grupy "Kampinos". (PR, 2014)

 

W nocy z 2 na 3 września powstańcy z oddziału "Kampinos" odnoszą wielki sukces - we wsi Truskaw rozbijają oddział kolaboracyjnej brygady SS RONA, składający się z renegatów rosyjskich.

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 29 sierpnia. Niemcy bombardują szpital Elżbietanek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 05:49
Dwudziesty dziewiąty dzień powstania, wtorek. Niemieckie samoloty bombardują szpital sióstr Elżbietanek przy ulicy Goszczyńskiego. Ginie 200 rannych i część personelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 30 sierpnia. Brytyjczycy potępiają represje wobec AK

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 06:00
Trzydziesty dzień powstania, środa. Dowództwo Armii Krajowej na Starym Mieście w porozumieniu z komendantem Okręgu Warszawa AK płk Antonim Chruścielem ps. Monter decyduje się ostatecznie na ewakuację obrońców Starówki do Śródmieścia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 05:47
Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
rozwiń zwiń