Historia

Powstanie Warszawskie. 14 września 1944. Trwają zaciekłe walki żołnierzy ppłk. "Radosława" o Czerniaków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 06:00
Czterdziesty piąty dzień powstania, czwartek. Walki na Pradze z udziałem 1 Armii Wojska Polskiego kończą się całkowitym wyparciem Niemców za Wisłę. Praga jest całkowicie zajęta przez Armię Czerwoną.
Kadr z powstańczej kroniki filmowej. Widok na Krakowskie Przedmieście z Pałacu Staszica pokazujący dwa czołgi prowadzące Goliata
Kadr z powstańczej kroniki filmowej. Widok na Krakowskie Przedmieście z Pałacu Staszica pokazujący dwa czołgi prowadzące GoliataFoto: Andrzej Ankuta/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj
02:22 A47011 14.09 Powstancze kalendarium_1321118_1.mp3 - Wszystko wskazywało na to, że Polacy otrzymają pomoc - mówi Zbigniew Osiński z Muzeum Powstania Warszawskiego. (PR, 2014)

 


Posłuchaj
02:18 14 wrzesnia.mp3 - Niemcy zbombardowali szpital. Zginęło tam mnóstwo osób. Cudem uratowałem się z kolegą z tego gruzowiska - wspominał świadek. (Archiwum PR)

 

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Trwają zaciekłe walki o Czerniaków. Zaciska się śmiertelna pętla wokół obszaru zajętego przez żołnierzy zgrupowania "Radosław". Natarciom piechoty nieprzyjaciela towarzyszy huraganowy ogień artyleryjski. Oddziały powstańcze ponoszą wielkie straty, brakuje amunicji. Na zajętych terenach wróg morduje ludność cywilną.

Wobec zajęcia Pragi przez Armię Czerwoną gra toczy się o utrzymanie przyczółka dla spodziewanego desantu. Jan Mazurkiewicz ps. Radosław postanawia zmniejszyć broniony teren do obszaru ulic Krąg-Czerniakowska-Zagórna. Tego samego dnia przez Wisłę przeprawia się pchor. Stanisław Komornicki ps. Nałęcz i dociera do dowódcy 9. pułku piechoty I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Armii gen. Berlinga.


Posłuchaj
16:07 Dni Walczącej Stolicy, 14.09.mp3 Łączniczki przeprawiają się na prawy brzeg Wisły z misją nawiązania łączności z dowództwem Armii Czerwonej i Armii Berlinga. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Walka toczy się też w Śródmieściu, gdzie nieprzyjaciel naciera na ul. Książęcą od strony Al. Ujazdowskich.

Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie Niemcy obawiają się desantu - Żoliborz. Tutaj trwa natarcie od strony Marymontu siłami 25. dywizji pancernej. Niemcom udaje się odciąć powstańców od Wisły na linii Bielany-Krasińskiego. Jednocześnie, oddziały powstańcze muszą ustąpić wobec przewagi wroga, który dochodzi do ul. Potockiej.

Sowiecka artyleria ostrzeliwuje tego dnia niemieckie pozycje na terenie miasta.


Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 10 września 1944. "Stalin chciał, żeby powstanie się poddało"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 06:00
Czterdziesty pierwszy dzień powstania, niedziela. Trwa zaciekły bój o Śródmieście-Północ. Niemcy atakują rejon Nowego Światu, placu Napoleona i ulicy Brackiej. Na Chmielnej, Wareckiej i Świętokrzyskiej toczą się walki o każdy dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 11 września 1944. Armia Czerwona zbliża się na przedpola Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 05:50
Czterdziesty drugi dzień powstania, poniedziałek. Rozmowy w sprawie kapitulacji powstania zostają zerwane. Słychać odgłosy walk na Pradze. Niemcy wstrzymują natarcia na inne dzielnice, wszystkie siły kierując na Czerniaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 12 września 1944. Brud i głód wyniszczały mieszkańców stolicy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:50
Czterdziesty trzeci dzień powstania, wtorek. Trwa silny ostrzał artyleryjski i bombardowanie Czerniakowa. Niemcy za wszelką cenę starają się odciąć powstańców od Wisły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 13 września 1944. Niemcy wysadzają most Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 05:50
Czterdziesty czwarty dzień powstania, środa. Oddziały Armii Czerwonej wkraczają na przedmieścia Pragi. Niemcy wysadzają wszystkie warszawskie mosty.
rozwiń zwiń