X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Początek negocjacji w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 08:33
Komuniści bezskutecznie próbowali przenieść rozmowy do Warszawy.
Audio

23 sierpnia 1980 roku, w Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli komunistycznych władz z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym.

Negocjacje trwały tydzień i zakończyły się podpisaniem historycznych porozumień sierpniowych. Rządowej komisji przewodniczył wicepremier Mieczysław Jagielski, a strajkującym przewodził Lech Wałęsa. Stoczniowcy nie chcieli zgodzić się na przeniesienie negocjacji do Warszawy.

Spotkanie, do którego doszło 23 sierpnia, ograniczyło się do wystąpienia Mieczysława Jagielskiego. Robotnicy uzależniali prowadzenie rozmów z przedstawicielami Komisj Rządowej od wznowienia połączeń telefonicznych. Przerywając łączność kilka dni wcześniej, władze chciały zablokować doniesienia o strajkach. Oficjalnie rząd zaprzeczał, że prowadzi jakąkolwiek blokadę informacyjną. 23 sierpnia, gdy rozpoczynały się negocjacje władz z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, członek komisji rządowej Zbigniew Zieliński próbował tłumaczyć przyczyny blokady telefonicznej potężną burzą, która przeszła nad Warszawą.

Po dwóch dniach łączność telefoniczna została przywrócona, najpierw Gdańska ze Szczecinem, potem z resztą kraju. Rozmowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z władzami trwały. Pierwsze porozumienia zawarto 30 sierpnia w Szczecinie. Strajk w Stoczni Gdańskiej zakończył się następnego dnia. Podpisane tam tak zwane "porozumienia gdańskie" przewidywały wprowadzenie w życie 21. postulatów robotników. Pierwszym i najważniejszym było utworzenie wolnych i niezależnych od władz związków zawodowych. Wydarzenia te zapoczątkowały przemiany społeczno-polityczne, które doprowadziły do upadku komunizmu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk zakończył się niesamowitym sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 08:15
Nie popełniliśmy żadnego błędu podczas 17 dni strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i dzięki temu ten strajk został wygrany. A potem Polska się zmieniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak robotnicy tworzyli 21 postulatów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 07:00
Jedno z żądań dotyczyło zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń