Historia

Marek Papała – ofiara zagadkowej zbrodni sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 05:35
24 czerwca 1998 roku został zamordowany w Warszawie generał Marek Papała, Główny Komendant Policji od stycznia 1997 roku.
Komendant Główny Policji Marek Papała, 29 stycznia 1998
Komendant Główny Policji Marek Papała, 29 stycznia 1998Foto: PAP/CAF/J. Turczyk

Marek Papała urodził się 4 września 1959 roku w podkarpackim Pruchniku. Początkowo nie planował kariery w służbach porządkowych, lecz zamierzał ukończyć studia. Niestety, nie dostał się na Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie.

Od poborowego do Komendy Głównej

Czekała go zatem obowiązkowa służba wojskowa, której alternatywą była służba w milicji. Papała po odbyciu szkolenia unitarnego wstąpił do Batalionów Centralnego Podporządkowania, które gromadziły poborowych odbywających zastępczą służbę wojskową w milicji. Po jej ukończeniu postanowił pozostać w mundurze.

W 1980 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej w Szczytnie, które zdał po trzech latach z wyróżnieniem. Pozostał na uczelni jako starszy asystent, a następnie wykładowca. Uzupełnił także wykształcenie i uzyskał tytuł magistra administracji na Uniwersytecie Łódzkim.

Marek Papała wyspecjalizował się w dziedzinie ruchu drogowego. Dzięki temu zwrócił na siebie uwagę przełożonych i na początku 1990 roku rozpoczął pracę w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Piął się po szczeblach kariery w Komendzie Głównej – został kolejno inspektorem, naczelnikiem wydziału, zastępcą dyrektora i ostatecznie dyrektorem biura. Jednocześnie ciągle poszerzał swoje wykształcenie i obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Szef policji

W 1995 roku Papała został zastępcą komendanta głównego, generała Jerzego Stańczyka. Dwa lata później sam został mianowany na to stanowisko i dostał awans do stopnia generała. Miał wówczas zaledwie 38 lat i tym samym został najmłodszym szefem polskiej policji w historii.

Jako komendant miał zająć się walką z przestępczością zorganizowaną, która była dużym problemem w Polsce lat 90. W tym celu planował przeprowadzić gruntowną reformę Komendy Głównej Policji.

Zrezygnował z pełnionej funkcji w styczniu 1998 roku po głośnej sprawie zamieszek w Słupsku, wywołanych zabójstwem dokonanym przez policjanta na Przemku Czai, 13-letnim kibicu koszykarskiego zespołu Czarni Słupsk.

Niedługo później Marek Papała dostał propozycję pracy jako oficer łącznikowy polskiej policji w Belgii. Zgodził się na nią i rozpoczął intensywne przygotowania do jej podjęcia, polegające m.in. na przyspieszonej nauce języka angielskiego. Nie zdążył jednak rozpocząć nowego etapu w życiu, ponieważ został zamordowany w Warszawie 25 czerwca 1998 roku.

sa

Czytaj także

20 rocznica śmierci Marka Papały, najmłodszego w historii szefa polskiej policji.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 11:49
20 lat temu, 25 czerwca 1998 roku, został zabity Marek Papała, były komendant główny policji. Generała zastrzelono przed jego domem w Warszawie. Miał 39 lat. Do tej pory nie udało się prawomocnie skazać sprawcy zabójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Prokurator zażądał kary dożywocia dla Igora M.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 13:20
Prokuratura zażądała przed sądem kary dożywocia dla Igora M. za zabójstwo gen. Marka Papały w 1998 r. Dla pozostałych sześciu oskarżonych zażądano kar od 15 do 3 lat więzienia.
rozwiń zwiń