Historia

Aleksander Małachowski - wierzył w sprawiedliwość społeczną

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:40
- Byłem niesiony przez historię tak jak wszyscy i nie mogę powiedzieć, że poniosłem kiedyś porażkę osobistą - mówił o sobie Aleksander Małachowski.
Przewodniczący Rady Krajowej Unii Pracy Aleksander Małachowski podczas obrad VIII Nadzwyczajnego Kongresu Unii Pracy. Warszawa, 29.10.2000.
Przewodniczący Rady Krajowej Unii Pracy Aleksander Małachowski podczas obrad VIII Nadzwyczajnego Kongresu Unii Pracy. Warszawa, 29.10.2000.Foto: PAP Andrzej Rybczyński

96 lat temu, 23 listopada 1924 roku przyszedł na świat Aleksander Małachowski, kurier Armii Krajowej, polityk, dziennikarz, marszałek senior i wicemarszałek Sejmu.

Małachowski urodził się we Lwowie, jego rodzina posiadała majątek na Podolu.

- Zawsze mówię, że pomiędzy postawą moją wobec życia, tego człowieka, który na stare lata stworzył partię socjaldemokratyczną, a postawą mego ojca, który był wielkim właścicielem ziemskim na Podolu i dysponował setkami hektarów najurodzajniejszych ziem na świecie nie ma żadnej różnicy - mówił o sobie samym w poświęconej sobie audycji autorstwa Magdaleny Kulig z cyklu "Sylwetki polityków". - Byliśmy zawsze w naszej rodzinie nastawieni na społeczne działanie, na działanie na rzecz potrzebujących.


Posłuchaj
14:14 aleksander małachowski.mp3 Audycja z cyklu "Sylwetki polityków" Magdaleny Kulig poświęcona Aleksandrowi Małachowskiemu z udziałem Józefa Zycha, Józefy Hennelowej, Anny Retmaniak i samego Małachowskiego. (PR, 30.12.1993)

 

Burzliwe czasy młodości

W trakcie wojny Małachowski był kurierem Armii Krajowej. Dostał się do radzieckiej niewoli i został zesłany w głąb ZSRR. Po wojnie najpierw studiował prawo i socjologię we Wrocławiu, później przeniósł się do Warszawy w 1955 roku.

- Poza czasami wojny nigdy nie doskwierała mi bieda. Miałem zawsze co jeść. To zasługa teściów, którzy opiekowali się naszym domem, moja żona była jedynaczką - wspominał Aleksander Małachowski.  

Kariera dziennikarska

W stolicy rozpoczął swoją przygodę z dziennikarstwem. Związał się z "Przeglądem literackim". W katach 1958–61 pełnił funkcję prezesa Klubu Krzywego Koła.

Od 1960 roku był związany z Polskim Radiem. Pełnił funkcję kierownika redakcji reportażu literackiego i publicystyki kulturalnej.  W 1964 roku związał się z Telewizją Polską, gdzie zajmował się tworzeniem filmów dokumentalnych i reportaży.

W opozycji demokratycznej

Po roku 1980 był doradcą regionu mazowieckiego "Solidarności". W stanie wojennym został internowany, zaś w 1989 roku startował w wyborach do Sejmu kontraktowego z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Już w trakcie trwania kadencji zakładał Solidarność Pracy.

Marszałek, który otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu

W Sejmie I kadencji powierzona mu została funkcja marszałka seniora: godność przysługująca najstarszym wiekiem posłom, którzy otwierają pierwsze posiedzenie, nim Sejm wybierze marszałka. W 1992 roku współtworzył Unię Pracy.

- Socjaldemokracja nie jest pomysłem tylko dla nędzarzy, socjaldemokracja jest pomysłem na sprawiedliwe urządzenie świata - mówił Małachowski.

Ponownie laskę marszałkowską dzierżył w latach 1993-1997 pełniąc funkcję wicemarszałka z ramienia tej partii.

- Wtedy, kiedy dochodziło do nieraz bardzo nieparlamentarnych scysji w sejmie właśnie Aleksander Małachowski był tym, który zachowywał równowagę, który nadawał ton, w najlepszym tego słowa znaczeniu, patriarchalny - wspominała Józefa Hennelowa, posłanka Unii Demokratycznej.
Aleksander Małachowski zmarł dziesięć lat temu, 26 stycznia 2004 roku.

bm

Czytaj także

Zapomniani bohaterowie wojny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:03
We wtorkowym "Poranku dwójki" porozmawiamy o premierowym pokazie serii dokumentalnej "Portrety wojenne" w kinie Iluzjon. Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yoshiho Umeda – Japończyk w służbie "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 06:00
66 lat temu, 16 września 1949 urodził się Yoshiho Umeda. Japończyk, który przyjechał do Polski w 1963 roku, bez reszty poświęcił się dla kraju, w którym jeszcze przed I wojną światową zakochał się jego ojciec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

75 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 10:17
W czasie drugiej wojny światowej miało ono własne siły zbrojne i struktury cywilne. Sieć tajnego nauczania i konspiracyjne wydawnictwa. Funkcjonowało dzięki determinacji i solidarności narodu - przypomniał profesor Krzysztof Komorowski z Katedry Historii Wojskowości Akademii Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń