Historia

Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce, w którym Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 05:40
Zdaniem węgierskiego uczonego dr Gyozo Vörösa, nisza tronowa w ruinach siedziby Heroda Antypasa jest miejscem słynnego tańca pasierbicy władcy. 
Ścięcie Jana Chrzciciela jest jednym z popularnych motywów malarskich. Na zdjęciu: obraz pędzla Caravaggia.
Ścięcie Jana Chrzciciela jest jednym z popularnych motywów malarskich. Na zdjęciu: obraz pędzla Caravaggia. Foto: Wikimedia Commons/dp

Przekaz o śmierci Jana Chrzciciela znaleźć można zarówno w Ewangeliach (Mateusza i Marka) oraz u Józefa Flawiusza, młodszego od proroka o generację żydowskiego historyka, w „Starożytnościach żydowskich” (choć część historyków podważa autentyczność fragmentów, w których Flawiusz wspomina o wydarzeniach nowotestamentowych).  

U Józefa Flawiusza znaleźć można wzmiankę, że egzekucja miała miejsce w forcie Macheront, na wschodnim wybrzeżu Morza Martwego. Arabska nazwa fortecy – Jebel al-Misznaqa ("forteca ścięcia")  miała nawiązywać właśnie do tego wydarzenia. Twierdza była główną siedzibą Heroda Antypasa, syna Heroda Wielkiego. To stąd tetrarcha zarządzał Galileą i Pereą.

Z perspektywy Heroda Antypasa Jan Chrzciciel ze swoimi wezwaniami do ascezy i krytyką trybu życia uprzywilejowanych i bogatych jawił się jako niebezpieczny wywrotowiec. Zwłaszcza, że jego nauki zjednywały mu grono oddanych uczniów: należeli do nich m.in. Jan i Andrzej, późniejsi apostołowie. Według Ewangelii, czara goryczy przelała się po tym, jak Jan Chrzciciel otwarcie skrytykował jego niezgodne z żydowskim prawem małżeństwo z rozwódką, byłą żoną własnego brata, Herodianą. To ona miała namówić swoją córkę, Salome, by ta podczas biesiady urodzinowej zażyczyła sobie głowy proroka.

"Gdy córka tej Herodiady weszła i tańczyła, spodobała się Herodowi i współbiesiadnikom. Król rzekł do dziewczęcia: «Proś mię, o co chcesz, a dam ci». Nawet jej przysiągł: «Dam ci, o co tylko poprosisz, nawet połowę mojego królestwa». Ona wyszła i zapytała swą matkę: «O co mam prosić?» Ta odpowiedziała: «O głowę Jana Chrzciciela». Natychmiast weszła z pośpiechem do króla i prosiła: «Chcę, żebyś mi zaraz dał na misie głowę Jana Chrzciciela». A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i biesiadników nie chciał jej odmówić. Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę Jana. Ten poszedł, ściął go w więzieniu i przyniósł głowę jego na misie" czytamy u ewangelisty Marka (Mk, 6, 22-18; cytat za Biblią Tysiąclecia).

Węgierski archeolog dr Gyozo Vörös, pracownik Węgierskiej Akademii Sztuk i profesor na Wydziale Nauk Biblijnych i Archeologicznych Uniwersytetu Papieskiego w Jerozolimie twierdzi, że udało mu się odkryć miejsce, gdzie rozegrała się dramatyczna scena z Nowego Testamentu. W swojej książce "Holy Land Archaeology on Either Side: Archaeological Essays in Honour of Eugenio Alliata" naukowiec przekonuje, że nisza o charakterystycznym kształcę apsydy (pomieszczenia na planie półkola dostawionego do budynku) była salą tronową Heroda Antypasa i prawdopodobnym miejscem ucztowania.

Odkrycie jest efektem wykopalisk, które trwają na terenie twierdzy z przerwami od 1968 roku. Apsydę odkopano w 1980 roku, ale wówczas nie powiązano jej z salą tronową władcy.

livescience.com/bm

Czytaj także

Grób Heroda odnaleziono po latach poszukiwań

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 07:00
- Jeżeli mowa jest o rzezi niewiniątek, to trzeba powiedzieć, że Herod zaczął od swoich własnych dzieci - mówił wybitny archeolog prof. Piotr Bieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kraju potomków Noego - czego szukają polscy archeolodzy?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 22:00
Armenia to kraj o niezwykle interesującej przeszłości. Po raz pierwszy w historii nasi specjaliści nawiązali współpracę naukową z tym krajem i rozpoczęli wykopaliska na jednym z jego najbardziej znanych stanowisk archeologicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oman. Grobowce sprzed 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
Polacy będą prowadzić badania archeologiczne w arabskim Omanie. - Do tej pory archeolodzy badali przede wszystkim wybrzeża i szlaki żeglugowe do Indii. My będziemy wewnątrz kraju - mówi prof. Piotr Bieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy prawdopodobnie odnaleźli miejsce narodzin św. Piotra

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 21:05
Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin Apostoła Narodów, św. Piotra. Odnalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich potwierdza tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wezuwiusz i kolejne odkrycia w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 19:10
W 79 roku n.e. wybuchł Wezuwiusz. Sześciometrowa warstwa gorących pyłów zniszczyła pobliskie miasta: Pompeje, Herculanum i Stabie. Dzięki relacji Pliniusza Młodszego mamy niezwykle precyzyjny opis tego wulkanicznego armagedonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń