Historia

Skarb z epoki Jagiellonów odnaleziony na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 22:17
Ponad 7000 srebrnych i cztery złote monety odnaleźli archeolodzy we wsi Újlengyel, ok. 50 km od Budapesztu. Znalezisko datowane jest na lata 20. XVI wieku, czyli na czasy panowania Ludwika II Jagiellończyka.
Moneta z podobizną Ludwika II Węgierskiego.
Moneta z podobizną Ludwika II Węgierskiego. Foto: Wikimedia Commons/dp

Odkrycia naczynia zawierającego skarb dokonał zespół kierowany przez numizmatyka z Muzeum Ferenczyego, Balázsa Nagya. Prace badawcze przeprowadzono na polu uprawnym, nieopodal miejsca, gdzie w 2019 roku odnaleziono mniejszy skarb, zawierający 150 monet. 

Skarb z wielu epok

Siła nabywcza 7000 srebrnych monet w 1520 roku, czyli w czasie, kiedy prawdopodobnie skarb został zakopany, pozwalała na zakup siedmiu koni, dziś ich wartość odpowiada luksusowemu samochodowi.

Najstarszą monetą znalezioną w naczyniu jest rzymski srebrny denar z podobizną cesarza Lucjusza Werusa, którzy rządził w latach 161-169 naszej ery. Najnowsze monety w zbiorniku pochodzą z czasów Ludwika II Jagiellończyka, który panował na Węgrzech od 1508 do 1526 roku (był też królem Czech od 1509 roku). Złote monety, które zostały ukryte pod drugim dnem naczynia, pochodzą z czasów panowania Macieja Korwina, który władał na Węgrzech w latach 1458-1490. Odnaleziono też pieniądz wyemitowany przez papieża Piusa II (1405-1464). 

Középkori éremleletek kerültek elő Újlengyelben – ez a legnagyobb értékű késő középkori éremkincs Pest...

Opublikowany przez Ferenczy Múzeumi Centrum Niedziela, 10 stycznia 2021

Echa Mohacza? 

Przyczyna, dla której właściciele monet zakopali skarb, pozostaje nieznana. Pracownicy Muzeum Ferenczyego stawiają hipotezę, że ukrycie kosztowności wiązało się z turecką inwazją. Na węgierskim tronie zasiadał wówczas Ludwik II Jagiellończyk, wnuk króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Kazimierza Jagiellończyka. Wojska sułtana otomańskiego Sulejmana Wspaniałego starły się z armią węgierską pod Mohaczem, 29 sierpnia 1526 roku.

mohacz 663.jpg
Bitwa pod Mohaczem - zmierzch potęgi Jagiellonów

Klęska i śmierć Ludwika II spowodowały nie tylko krach dynastycznej polityki Jagiellonów, ale także kryzys w samych Węgrzech. Zgodnie z zawartymi przez Ludwika układami, tron Czeski i Węgierski przechodziły w ręce Habsburgów. Część szlachty obwołała królem Jana Zaployę, pana na Siedmiogrodzie, co doprowadziło do wojny domowej w kraju i rozpadu monarchii. 

livescience.com/bm

Czytaj także

Sulejman Wspaniały. Lubił Polskę ze względu na ukochaną

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 05:30
- Podczas jego czterdziestoletniego panowania Imperium Otomańskie przeżywało wspaniały rozkwit i szczyt potęgi politycznej – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jolanta Choińska-Mika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwik - na Węgrzech Wielki, w Polsce - Andegaweński

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 05:35
Na Węgrzech pamiętany jest jako Ludwik Wielki, w Polsce nie doczekał się takiego przydomku. Dziś kojarzony jest nad Wisłą głównie ze względu na swoją córkę - Jadwigę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Mohaczem. Zmierzch potęgi Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 05:35
Na początku XVI wieku Jagiellonowie byli jedną z najważniejszych dynastii Europy. Zasiadali na tronach Polski, Litwy, Czech i Węgier. Królem dwóch ostatnich był Ludwik II Jagiellończyk. Jego śmierć położyła kres panowania wielkiego rodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbroja Zygmunta II Augusta po kilkuset latach wróci do Polski. Premier: unikatowa pamiątka

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 20:13
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do polskich zbiorów muzealnych trafi wkrótce zbroja młodego Zygmunta II Augusta, przyszłego króla Polski, wykonana w XVI wieku jako dar Ferdynanda I z okazji zaślubin Zygmunta z Elżbietą, córką cesarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce, w którym Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 05:40
Zdaniem węgierskiego uczonego dr Gyozo Vörösa, nisza tronowa w ruinach siedziby Heroda Antypasa jest miejscem słynnego tańca pasierbicy władcy. 
rozwiń zwiń