Historia

Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy www.baczynski.polskieradio24.pl złożony z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia - opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Multimedialny serwis www.baczynski.polskieradio24.pl pokazuje, jak rodziła się żywa do dziś opowieść o poecie żołnierzu. O młodym i pięknym artyście, który już za życia uznany został za geniusza poezji, a przecież jego talent dopiero zaczynał się rozwijać. I o pytaniu, które wielu sobie zadaje: co jeszcze napisałby, gdyby przeżył wojnę?

Dowiedz się więcej, kliknij w obrazek:

src=" //static.prsa.pl/15d3bd26-2a60-4d05-8ba2-81ce05a6f947.file"

Krzysztof Kamil Baczyński był poetą, prozaikiem i rysownikiem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.

W serwisie poświęconym tragicznemu poecie prezentujemy także wiersze w interpretacjach wielu wybitnych aktorów, a także piosenki do tekstów Baczyńskiego, których posłuchać można w nowo utworzonej stacji internetowej Radio Baczyński.

mc/im

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta z karabinem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 05:55
22 stycznia mija 99 lat od dnia urodzin poety, powstańca warszawskiego, którego wybitna twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na imię mi było Krzysztof". Sto lat temu urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 06:00
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
rozwiń zwiń