Historia

Światowy Dzień Radia. 98 lat tradycji w innowacyjnej formie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 05:55
13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Święto radiowców to dobra okazja, by przypomnieć, jak Polskie Radio łączy - już od 98 lat - bogactwo tradycji z nowoczesnym podejściem.
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne
Studio Programu 2 Polskiego Radia - zdjęcie ilustracyjne Foto: Grzegorz Śledź/PR

Dzien Radia_zaufanie_2022.jpg
"Radio i zaufanie" - Światowy Dzień Radia na antenach Polskiego Radia

1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie został wyemitowany pierwszy program radiowy. Ta data uważana jest za początek polskiej radiofonii. Z kolei 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa - obecna Jedynka.

Przebogatą historię Polskiego Radia przypomnieliśmy w 2020 roku w specjalnym serwisie internetowym, będącym jedyną w swoim rodzaju podróżą przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niezliczonych dźwiękach.

A o tym, jak wygląda Polskie Radio od kuchni, jakie kryje tajemnice budynek przy Malczewskiego w Warszawie, możemy się przekonać dzięki nagranemu kilka lat temu filmowi.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Radio i zaufanie". - Radio towarzyszy nam od ponad 110 lat i pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym na świecie, a jednocześnie jednym z najtańszych środków przekazu.(…) Zróżnicowanie kanałów radiowych, a co za tym idzie - także treści i form przekazu, stwarza pole do publicznej, demokratycznej debaty na praktycznie każdy temat. Wielkie możliwości wyboru źródeł informacji i zapraszanych gości czynią z radia instrument krzewienia wartości i kształtowania postaw tolerancji, solidarności i otwartości na różnorodność, a bezpośredni kontakt ze słuchaczami otwiera przestrzeń dla wymiany myśli i poglądów na skalę, na jaką nie umożliwia tego żadne inne medium - czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału UNESCO. 

***

Czytaj także:

***

Hasłem przewodnim obchodów Dnia Radia w 2022 roku jest: Radio i zaufanie Hasłem przewodnim obchodów Dnia Radia w 2022 roku jest: Radio i zaufanie

***

Szczególną dowodem na spotkanie w Polskim Radiu tradycji i nowoczesności są serwisy historyczne Polskiego Radia. To unikatowa na polskim rynku medialnym propozycja łącząca w sobie przeszłość i przyszłość, tworząca harmonijną jedność pomiędzy magią archiwalnych dźwięków oraz filmów i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Kolekcję blisko stu serwisów specjalnych, które zawierają dziesiątki godzin unikatowych dźwięków, można znaleźć pod adresem historia.polskieradio.pl.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Światowy Dzień Radia
Czytaj także

85 lat temu Marsjanie zaatakowali Ziemię. Ludzie uciekali w panice

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:45
30 października 1938 roku słuchowisko radiowe zrealizowane według książki Herberta George’a Wellesa pt. "Wojna światów" siało panikę wśród milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ludzie uciekali z domów w popłochu. Kilka osób zmarło na atak serca. Tylko Clint Eastwood nie uwierzył w tę historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 05:55
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni. 15 stycznia 1930 roku nadawanie rozpoczęło Polskie Radio Lwów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy" - tego słuchała cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 05:45
Co tydzień przed radioodbiornikami w całym kraju zasiadali wierni słuchacze. Nastawiali częstotliwość Programu Trzeciego Polskiego Radia i oddawali się rozrywce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 lat temu Polskie Radio rozpoczęło całodobowe nadawanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 05:55
1973 rok obfitował w wydarzenia: zakończyła się wojna w Wietnamie, Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła afera Watergate, zmarli Pablo Picasso i J.R.R. Tolkien, na Wembley Polacy zremisowali z Brytyjczykami, co dało im awans do finału Mistrzostw Świata. O tym wszystkim relacjonowało Polskie Radio. Od tego roku - całodobowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio. Jedna z najważniejszych instytucji odrodzonej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 06:00
Zrodziło się z marzeń włoskiego konstruktora Guglielma Marconiego. Nazwane początkowo telegrafem bez drutu, w Polsce zaczęło nadawać 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Hulewicz. Legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:40
- Bardzo dbał o rozpowszechnianie wszelkich dzieł kulturalnych. Miał szaloną wyobraźnię, która podsuwała mu mnóstwo pomysłów. Swoją pasją zachęcał i zarażał wszystkich wokół – mówiła na antenie PR Agnieszka Feill, córka Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie Boże Narodzenie w przedwojennym Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 05:50
W jaki sposób przygotowywano się do ostatnich - jak miało się okazać - świąt Bożego Narodzenia przed wybuchem II wojny światowej? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się na ten temat wspomnienie Konrada Libickiego, przedwojennego dyrektora naczelnego Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń