Historia

Brutalna śmierć faraona. Zagadka rozwiązana po 3500 latach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 05:55
Przyczyną zgonu Sekenenre Tao, starożytnego władcy Egiptu, nie były, jak dotąd sądzono, rany zadane w bitwie, ale egzekucja. Do takich wniosków prowadzą wyniki skanów tomograficznych wykonanych przez egipskich archeologów.
Maska grobowa Sekenenre Tao.
Maska grobowa Sekenenre Tao. Foto: Wikimedia Commons/dp

Sekenenre Tao, nazywany Walecznym, był władcą południowej części Egiptu (tzw. Egipt Górny), w XVI wieku p.n.e. W latach jego panowania istotna dla gospodarki kraju, najżyźniejsza część państwa obejmująca deltę Nilu (Egipt Dolny) pozostawała przez sto lat we władaniu przybyłych z Azji Mniejszej Hyksosów – grupy ludów semickich, które przejęły zwyczaje i struktury państwa faraonów na północy  kraju. Sekenenre był pierwszym faraonem, który podjął walkę o przywrócenie dawnego blasku Egiptowi i odbicie północnej części kraju z rąk najeźdźców.


epa09012933 abydos browar 1200.jpg
Browar sprzed 5000 lat odkryty w Egipcie. Mógł wytwarzać tysiące litrów piwa

Jego mumię odnaleziono w 1881 roku w grobowcu w Deir el-Bahari, nieopodal Karnaku, w południowym Egipcie – nie było to jednak pierwotne miejsce pochówku zwłok władcy, o czym świadczy fakt, że w skrytce grobowej  odnaleziono tam szczątki wielu innych faraonów.

Mumię władcy badano w XIX wieku i w latach 60. XX wieku. Na ich podstawie uważano, że Sekenenre Tao zginął wskutek ran odniesionych w bitwie z Hyksosami.


Głowa Sekenenre z zaznaczonymi miejscami ran odkrytymi podczas pierwszych badań mumii. Fot.: Wikimedia Commons/dp Głowa Sekenenre z zaznaczonymi miejscami ran odkrytymi podczas pierwszych badań mumii. Fot.: Wikimedia Commons/dp

Nowoczesne badania odsłaniają prawdę

Nową hipotezę na temat przyczyny śmierci Sekenenre Tao postawili dr Zahi Hawass, znany archeolog i były egipski minister ds. starożytności oraz dr Sahar Saleem, profesor radiologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Kairskiego. Naukowcy przebadali mumię władcy za pomocą tomografu komputerowego. Na tej podstawie powstały trójwymiarowe modele zmumifikowanego ciała.  

CT scans of mummy of ancient Egyptian King Seqenenre-Taa-II revealed the circumstances of his death King...

Opublikowany przez Dr. Zahi Hawass Środa, 17 lutego 2021

"Technologia tomografii komputerowej jest jedną z technik obrazowania medycznego wykorzystywaną do badania szczątków archeologicznych, w tym mumii, w sposób bezpieczny i nieinwazyjny, co pomaga w ich zachowaniu. Tomografia komputerowa pomogła zbadać wiele egipskich mumii królewskich i określić wiek w chwili śmierci, płeć, a także sposób, w jaki zmarły" napisał na swoim profilu w serwisie Facebook dr Zahi Hawass.

Badania tomografem komputerowym pozwoliły odkryć przeoczone dotychczas urazy na ciele faraona. Odkryto, że na głowie króla jest więcej niż dotychczas sądzono ran. Zostały one bardzo dokładnie ukryte przez balsamistów. Potwierdzono również, że kształt ran odpowiada broni Hyksosów. O tym, że Sekenenre zginął nie w bitwie, a podczas rytualnej egzekucji świadczy fakt, że faraona zabiły liczne uderzenia ostrymi narzędziami (toporkami, sztyletami, włóczniami), zadane z wielu stron przez kilku napastników.

Co istotniejsze, badania tomografem komputerowym wykazały uszkodzenia i deformacje ramion i barków, wskazujące, że przed śmiercią ręce władcy były skrępowane w ten sposób, że nie mógł bronić się przed ciosami w głowę. To sugeruje, że faraon został pojmany na polu bitwy i zgładzony przez przeciwników dopiero po niej. Badania wykazały też, że faraon miał około czterdziestu lat w chwili śmierci.

Rozpoczął jednoczenie Egiptu

Sekenenre Tao należał do XVII dynastii rezydującej w Tebach i stąd rozciągającej panowanie nad Górnym Egiptem. Królowie tej dynastii nie byli suwerenni – musieli płacić trybut władcom Hyksosów. Sekenenre był pierwszym faraonem tej dynastii, który dążył do uniezależnienia się spod zwierzchnictwa najeźdźców z Azji Mniejszej i ponownego zjednoczenia Egiptu. Starania faraona kontynuował jego syn i następca – Kamose. Dzieło zrzucania władztwa Hyksosów nad Dolnym Egiptem dokończył młodszy syn Senenenre – Ahmose I.   

EurekaAlert.org, Zahi Havass (profil na Facebooku)/bm 

Czytaj także

Wyprawa do podziemi muzeum w Kairze

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 12:43
Muzeum Egipskie w Kairze to najwspanialsza placówka prezentująca skarby cywilizacji starożytnego Egiptu. Zbiory mieszczą się w oddanym do użytku w 1902 roku neoklasycystycznym budynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Egipcie polscy archeolodzy odkryli miasto pod morzem piasku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 23:23
- W Marina el Alamein udało nam się znaleźć mozaiki, a te w Egipcie znajduje się niezwykle rzadko, więc tym bardziej nas to cieszy - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 21:52
W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. - Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne - opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaplica Merefnebefa. Starożytny Egipt w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 19:10
Od piątku (8.12) bez wyjazdu nad Nil można zwiedzać kaplicę grobową Merefnebefa odkrytą przez misję prof. Karola Myśliwca w Sakkara w 1997 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Egipcie. W grobowcu znaleziono mumię

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 20:15
Egipscy archeolodzy odkryli mumię w jednym dwóch grobowców, które odnaleziono dwie dekady temu w nekropolii Dra Abu el-Naga w Luksorze na południu Egiptu. Grobowce do tej pory nie były zbadane. Ciało prawdopodobnie należało do wysokiego rangą urzędnika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemniczy egiptolog. Z jego pracy korzysta się do dziś

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
To on w III w p.n.e. stworzył listę egipskich królów i podział na dynastie, który do dziś stosują egiptolodzy i który jest filarem współczesnej wiedzy egiptologicznej. Manethon, czyli zhellenizowany kapłan, na polecenie Ptolemeusza I - pierwszego władcy greckiej dynastii w Egipcie - napisał historię swojego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce, w którym Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 05:40
Zdaniem węgierskiego uczonego dr Gyozo Vörösa, nisza tronowa w ruinach siedziby Heroda Antypasa jest miejscem słynnego tańca pasierbicy władcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Browar sprzed 5000 lat odkryty w Egipcie. Mógł wytwarzać tysiące litrów piwa

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:45
Egipskie ministerstwo do spraw starożytności poinformowało, że może to być najstarszy na świecie browar o dużej produkcji. Jego pozostałości zostały odkryte przez egipskich i amerykańskich archeologów w Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu.
rozwiń zwiń