Historia

Generał SS Franz Josef Huber po wojnie pracował dla niemieckiego wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:50
Generał SS Franz Josef Huber, odpowiedzialny za śmierć kilkudziesięciu tysięcy ludzi i masowe deportacje ludności żydowskiej Wiednia, po wojnie pracował dla niemieckiej federalnej służby wywiadowczej. 
General SS Franz Josef Huber
General SS Franz Josef HuberFoto: źr. Słoweńskie Archiwum Państwowe

Tuż po kapitulacji Huber wykorzystał swoją wiedzę, pracując dla amerykańskich służb specjalnych. Świadczą o tym dokumenty przedstawione w programie telewizji ARD.

Twórcy programu przeanalizowali setki stron nieznanych wcześniej dokumentów z archiwum Federalnej Służby Wywiadowczej (BND). Z materiałów odtajnionych przez BND wynika, że były generał SS w Monachium Franz Josef Huber był na usługach zachodnioniemieckiego wywiadu od 1955 roku do przejścia na emeryturę w 1967 roku.


 Zdjęcie grupowe - Franz Josef Huber pierwszy z lewej Zdjęcie grupowe - Franz Josef Huber pierwszy z lewej

Z dokumentów wynika również, że niemiecki wywiad zagraniczny zwerbował Hubera w grudniu 1955 roku, mimo że władze znały całą jego nazistowską przeszłość. Wewnętrzny raport BND z 13 stycznia 1964 roku stwierdza, że Huber był "szczególnie odpowiedzialny za niesprawiedliwość, jaka została podjęta na obszarze jego wydziałów (...) z powodów rasowych lub innych (...)".

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Zapytany o to główny historyk BND, Bodo Hechelhammer mówił telewizji ARD: "Tło jest oczywiście takie, że w tamtym czasie w rodzącej się zimnej wojnie szukano przede wszystkim silnych antykomunistów i niestety zbyt często szukano i znajdowano ich w (szeregach) byłych narodowych socjalistach".

11 kwietnia 2021 roku przypada 60. rocznica rozpoczęcia procesu Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Jednak wielu wspólników Eichmanna uniknęło skazania. Wśród nich był właśnie monachijski generał SS Huber, który podobnie jak Eichmann został w 1938 roku oddelegowany do Wiednia krótko po tak zwanym Anschlussie Austrii przez Niemcy i stanął tam na czele Gestapo. Huber jest odpowiedzialny za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Jako szef tak zwanego "centralnego urzędu emigracji żydowskiej", który został utworzony przez Eichmanna w Wiedniu, Huber był również "odpowiedzialny za masową deportację żydowskiej ludności Wiednia", jak twierdzi austriacki historyk Thomas Mang.

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file"

Czytaj także:


Po kapitulacji Niemiec Huber współpracował z amerykańskimi służbami specjalnymi. Władze USA nie dopuściły do jego ekstradycji do Austrii, gdzie Huber miał być sądzony jako zbrodniarz wojenny. Potem ślad po nim ginie. Po "denazyfikacji" Huber pracował podobno jako drobny urzędnik w rodzinnym Monachium. Był to jednak prawdopodobnie tylko rodzaj manewru maskującego ze strony BND, na co wskazują również badania monachijskiego historyka Michaela Holzmanna. Napisał on nową biografię generała SS i odkrył, że Huber mógł żyć bez przeszkód w Monachium pod swoim prawdziwym nazwiskiem aż do śmierci w 1975 roku. Huber nigdy nie musiał odpowiadać za swoje czyny przed zwykłym sądem.

PAP/im


Czytaj także

Ostatni transport do Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 05:50
76 lat temu, 16 stycznia 1945 roku z niemieckiego obozu KL Plaszow wysłano ostatni transport więźniów do obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mordowali zamiast leczyć. 74 lata temu rozpoczął się proces nazistowskich lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 06:00
9 grudnia 1946 roku rozpoczął się w Norymberdze tzw. proces lekarzy. Byli lekarzami, ale sprzeniewierzyli się składanej przysiędze. Mimo zadania olbrzymich cierpień tysiącom istnień ludzkich prawie żaden z hitlerowskich lekarzy nie poczuwał się do winy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport Jana Karskiego o Holokauście miał wstrząsnąć politykami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 06:00
10 grudnia 1942 roku Edward Raczyński przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście, sporządzony na podstawie dokumentów przywiezionych do Londynu przez Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 05:40
20 grudnia 1963 roku rozpoczął się drugi proces przeciwko załodze niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wyrok był zniewagą dla czterech milionów zamordowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Auschwitz to było piekło na ziemi". Wspomnienia Eulalii Rudak

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 05:51
- Jak się urodziło dziecko, to nad tą matką stawał jakiś niemiecki nadzorca, esesman czy Mengele i ona musiała "na raz, dwa, trzy" utopić swoje dziecko w odchodach - posłuchaj wstrząsających wspomnień Eulalii Rudak. (Polskie Radio, 1972)
rozwiń zwiń