Historia

Krzysztof Klenczon – sylwetka wyjątkowego artysty w serwisie portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 05:40
7 kwietnia wspominamy 43. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich muzyków przełomu lat 60. i 70., współzałożyciela i autora przebojów zespołu Czerwone Gitary. Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu wyjątkowemu kompozytorowi, wokaliście i gitarzyście.
Obrazek promujący serwis z okazji 42. rocznicy śmierci Krzysztofa Klenczona
Obrazek promujący serwis z okazji 42. rocznicy śmierci Krzysztofa KlenczonaFoto: PR/Grzegorz Lipiński

pap_19780701_010_Krzysztof Klenczon_663x364.jpgRadio Klenczon – gratka dla fanów "polskiego Lennona"

Wielka kariera Krzysztofa Klenczona rozpoczęła się w 1962 roku, od występu na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, po którym dostał zaproszenie do współpracy od zespołu Niebiesko-Czarni. Fascynujące życie i drogę artystyczną współtwórcy sukcesu Czerwonych Gitar przedstawia serwis Klenczon.PolskieRadio24.pl, podzielony na trzy części:

Droga na szczyt – w tej sekcji dowiadujemy się, kim był ojciec artysty i dlaczego po II wojnie światowej musiał się przez kilka lat ukrywać, skąd Klenczon wziął pieniądze na swoją pierwszą gitarę i w jaki sposób znalazł się na scenie OFMT w Szczecinie.

Złota dekada – historia najbardziej owocnego twórczo i najszczęśliwszego okresu w życiu Klenczona, od pierwszych profesjonalnych szlifów w Niebiesko-Czarnych, przez koncerty w Paryżu, po założenie Pięciolinii i Czerwonych Gitar, najpopularniejszej polskiej grupy lat 60.; jest tu mowa także o miłości i ślubie wokalisty oraz o poszukiwaniu przez niego nowych wyzwań artystycznych z zespołem Trzy Korony.

Krzysztof Klenczon | Trzy Korony - 10 w skali Beauforta [Official Audio] / Polskie Nagrania

Amerykański sen – obejmuje okres od niespodziewanego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych u szczytu kariery, przez trudne życie emigranta, nagranie anglojęzycznej płyty za oceanem, po tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego artysta zmarł w wieku zaledwie 39 lat; epilogiem jest niesamowite zjawisko atmosferyczne, które miało miejsce podczas pogrzebu Klenczona w Szczytnie w 1981 roku.

1200x660_krawczyk-klenczon-01.2.jpg
"Może gdybyśmy dłużej siedzieli, nie doszłoby do wypadku". Krawczyk wspomina Klenczona

W serwisie Klenczon.PolskieRadio24.pl można usłyszeć archiwalne wypowiedzi Krzysztofa Klenczona, jego żony Alicji, siostry Hanny oraz współpracowników, m.in. Jerzego Kosseli i Bernarda Dornowskiego. Są tam również do odsłuchania największe przeboje skomponowane przez Klenczona, takie jak dedykowany ojcu "Biały krzyż" czy zainspirowana przez przyszłą żonę "Historia jednej znajomości". Całość ilustrowana jest zdjęciami z różnych etapów życia i kariery muzyka. 

Czerwone Gitary - Historia jednej znajomości [Official Audio] / Polskie Nagrania

Unikatowym elementem serwisu jest Radio Klenczon – radiowy kanał internetowy, mający w repertuarze praktycznie każdy utwór zarejestrowany przez tego artystę, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na koncertach. Można tam też usłyszeć piosenki Klenczona w interpretacjach innych wykonawców.

kc

Czytaj także

"Może gdybyśmy dłużej siedzieli, nie doszłoby do wypadku". Krawczyk wspomina Klenczona

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:00
Zaśpiewali razem na charytatywnym koncercie, który dla jednego z nich okazał się ostatnim występem w życiu. Ten drugi uczcił zmarłego przyjaciela, śpiewając podczas ceremonii pogrzebowej. Krzysztof Klenczon i Krzysztof Krawczyk, dwaj herosi polskiej piosenki, zmarli w odstępie niemal dokładnie 40 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Klenczon – gratka dla fanów "polskiego Lennona"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 06:00
Choć od śmierci Krzysztofa Klenczona minęły cztery dekady, Polacy wciąż pamiętają skomponowane przez niego przeboje, takie jak "Historia jednej znajomości", "Kwiaty we włosach" czy "10 w skali Beauforta". Ten wyjątkowo utalentowany twórca pozostawił po sobie o wiele więcej ciekawej muzyki – można ją usłyszeć na antenie internetowego Radia Klenczon, uruchomionego w 40. rocznicę śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Krzysztofa Klenczona. Artysta we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 23:00
Krzysztof Klenczon to osoba nietuzinkowa, która przez swoje krótkie, trwające 39 lat życie, odcisnęła piętno na twórczości wielu muzyków. Kilka tygodni temu obchodziliśmy 40. rocznicę jego tragicznej śmierci. Nie każdy wie, że z postacią autora "Kwiatów we włosach" wiąże się wiele tajemnic.
rozwiń zwiń