Historia

Al Pacino – gangster, niewidomy weteran i Lucyfer w jednej osobie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 05:35
25 kwietnia Al Pacino skończył 83 lata. W ciągu trwającej ponad pięćdziesiąt lat kariery zagrał w takich hitach jak "Ojciec chrzestny", "Zapach kobiety" czy "Człowiek z blizną".
Al Pacino w filmie Człowiek z blizną
Al Pacino w filmie "Człowiek z blizną" Foto: PAP/DPA

A zaczęło się od Szekspira...

Urodził się w Nowym Jorku w rodzinie o włoskim pochodzeniu, a dorastał w Harlemie i na Bronksie. Mieszkał z matką i jej rodzicami, a z ojcem miał sporadyczny kontakt. Miał trzy siostry – Josette, a także bliźniaczki Robertę i Paulę.

Podobno decyzję o rozpoczęciu kariery aktorskiej podjął, będąc jeszcze nastolatkiem. Jego idolem był wówczas James Dean, Marlon Brando, a także Lee Strasberg. Pacino umiejętności aktorskie szlifował w słynnym nowojorskim Actors Studio, gdzie studiował na jednym roku z inną przyszłą amerykańską gwiazdą - Dustinem Hoffmanem.

Pod koniec lat 60. XX wieku Pacino zadebiutował w teatrze, który okazał się jego wielką pasją - grał wówczas w Bostonie, a później na Broadwayu. Od początku swojej kariery aktor był zakochany w twórczości Wiliama Szekspira.

– Warte podkreślenia jest to jego zamiłowanie do teatru. Nigdy nie przestał w nim grać. Spotkanie na żywo z publicznością, stanie na scenie uważał za równorzędne graniu w kasowych filmach – opowiadała dziennikarka Martyna Podolska w swojej audycji "Kultura przy kawie".

Posłuchaj

24:39 kultura przy kawie.mp3 Sylwetkę Ala Pacino krytyk filmowy Artur Zaborski i Martyna Podolska w audycji "Kultura przy kawie". (PR, 25.04.2020)

"Ojciec chrzestny" - film, który wszystko zmienił

 Na wielkim ekranie Pacino zadebiutował drugoplanową rolą w komediodramacie "Ja, Natalia" A. Martina Zweibacka z 1969 roku. Pewne uznanie zdobył jednak dwa lata później, gdy zagrał w "Narkomanach" Jerry’ego Schatzberga. W filmie wciela się w rolę Bobby’ego, handlarza narkotyków. Produkcja ma charakter moralizujący i wpisuje się w antynarkotykową politykę tamtego okresu: jest mroczna i tragiczna – mówiła na antenie Polskiego Radia Martyna Podolska.

"Narkomani" sprawili, że początkującego aktora dostrzegł reżyser Francis Ford Coppola, który w 1972 roku obsadził Pacino w swoim "Ojcu chrzestnym". Film opowiada o nowojorskiej rodzinie mafijnej, którą przewodzi Don Corleone (Marlon Brando). Mężczyzna starzeje się i pragnie przekazać władzę swojemu synowi, Michaelowi (Al Pacino). Był to przełom w karierze Pacino - jego filmowa kreacja została doceniona przez krytyków, którzy nominowali go do Oscara i Złotego Globu. Co ciekawe, nie tylko bohaterowie Coppoli pochodzili z sycylijskiego miasta Corleone - stamtąd przybyli do Ameryki także dziadkowie Pacino. 

– Mimo sukcesu pierwszej części "Ojca Chrzestnego" Pacino nie chciał zagrać w kolejnej, chociaż za rolę oferowano mu milion dolarów w gotówce. Do zagrania przekonał go wreszcie sam reżyser, a aktor za swoją rolę Michaela Corleone zainkasował 600 tysięcy dolarów i 10% z zysków filmu – opowiadała Martyna Podolska.

"Ojciec chrzestny II" powstał w 1974 roku, natomiast trzecia część historii o sycylijskich mafiozach została nakręcona dopiero w 1990 roku.

Człowiek, który na zawsze osiadł w popkulturze

Prócz grania w kasowej serii o gangsterach, Pacino wystąpił również w innych produkcjach. W 1973 roku pojawił się w dramacie kryminalnym "Serpico" Sidneya Lumeta i w "Strachu na wróble" Jerry’ego Schatzberga, a dwa lata później wcielił się w rolę złodzieja napadającego na bank w "Pieskim popołudniu" Sidneya Lumeta.

Na początku lat 80. Pacino zagrał Tony'ego Montanę, kubańskiego imigranta żyjącego na granicy prawa, w kultowym już "Człowieku z blizną" Briana De Palmy. Film wzbogacił światową popkulturę, a odniesienia do niego często są zawarte w piosenkach (np. w "Ups And Downs" Snoop Dogga i "Don’t Trust’em" Ice Cube’a) oraz w grach komputerowych (np. GTA: Vice City i GTA III).

W 1992 roku Pacino zasłynął kreacją w "Zapachu kobiety" Martina Bresta. Zagrał w nim niewidomego emerytowanego pułkownika, który zaprzyjaźnia się z młodym Charliem (Chris O'Donnel). Wojskowy jest zrzędliwy i niesympatyczny, jednak chłopakowi udaje się nawiązać z nim więź. Ta relacja sprawia, że staruszek zaczyna mieć wątpliwości, czy chce popełnić samobójstwo. Pacino za rolę w filmie otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy".

– Pacino kojarzy się z absolutną klasyką. Każda jego kreacja jest inna niż poprzednia i to podkreśla spektrum jego talentu. W tym tkwi również jego sukces - zazwyczaj u tak wybitnych postaci dostrzega się syndrom utożsamiania ich z jedną, konkretną rolą, którą się później porównuje z ich kolejnymi kreacjami. U Pacino jest odwrotnie: jako aktora możemy go oceniać jedynie kompleksowo, a nie przez pryzmat jednego filmu – mówił krytyk filmowy Artur Zaborski w audycji "Kultura przy kawie".

Kolejne kreacje aktora również okazały się świetne. Warto wymienić chociażby jego Carlita Brigante w "Życiu Carlita" Briana de Palmy z 1993 roku, porucznika Vincenta Hanna w "Gorączce" Michaela Manna z 1995 roku i Johna Miltona/Lucyfera w "Adwokacie diabła" Taylora Hackforda z 1997. Wraz z nadejściem kolejnego stulecia Pacino nie zwolnił tempa. Od 2000 do 2019 roku zagrał w ponad dwudziestu filmach, przy czym jako ostatnie okazały się dwa hity – "Irlandczyk" Martina Scorsese i "Pewnego razu… w Hollywood" Quentina Tarantino.

jb

Czytaj także

Druga część "Ojca chrzestnego" z sześcioma Oscarami

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 05:30
Dzisiaj mija 46 lat od premiery jednego z największych filmów gangsterskich światowego kina. 12 grudnia 1974 roku po raz pierwszy, publicznie, pokazano "Ojca chrzestnego II" w reżyserii Francisa Forda Coppoli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojciec chrzestny" – film z najlepszą obsadą na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 05:45
52 lata temu, 15 marca 1972 roku odbyła się premiera filmu "Ojciec chrzestny" w reżyserii Francisa Forda Coppoli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martin Scorsese - reżyser z ferajny

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 05:38
17 listopada 1942 roku urodził się w Nowym Jorku wybitny amerykański reżyser, Martin Scorsese. Tworzy popularne kino gangsterskie z walorem psychologicznym, a z drugiej strony odważne filmy o problemach wiary. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazane sceny w amerykańskim kinie. Historia powstania "Kodeksu Haysa"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 05:40
31 marca 1931 roku wszedł w życie tak zwany "Kodeks Haysa", czyli "Motion Picture Production Code". Dzięki niemu przez kolejne trzydzieści lat amerykański przemysł filmowy był ograniczany przez liczne – często niedorzeczne – przepisy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katharine Hepburn. Aktorka, która przez życie szła jak burza

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 05:40
12 maja 1907 roku w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut urodziła się Katharine Houghton Hepburn. Była kobietą o silnym charakterze, która wiedziała, co chce i robiła wszystko, aby to dostać - zaczynając od ról filmowych, a kończąc na mężczyznach. Hepburn znana jest z takich produkcji, jak "Małe kobietki", "Drapieżne maleństwo" i "Filadelfijska opowieść". Jest uznawana za jedną z najlepszych aktorek wszechczasów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siegmund Lubin. Polak, który robił filmy, zmniejszał projektory i drażnił Edisona

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:45
Urodzony w pruskim zaborze jako Zygmunt Lubszyński, w Berlinie stał się Siegmundem, w Ameryce zaś Lubinem. Pod tym nazwiskiem stał się sławny jako pionier kina, wynalazca, przedsiębiorca filmowy, reżyser, aktor i producent, a także - niestety - jeden z prekursorów niechlubnej tradycji piractwa intelektualnego.
rozwiń zwiń