Historia

Antyczne posągi i greckie stroje, czyli życie Piotra Bieńkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 05:40
Piotr Ignacy Łada Bieńkowski urodził się 28 kwietnia 1865 roku w Romanówce pod Brodami. Jest uznawany za jednego z ojców "polskiej szkoły archeologicznej". To dzięki niemu powstał zakład archeologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Piotr Bieńkowski
Piotr Bieńkowski Foto: domena publiczna

Błyskawiczna kariera naukowa

Był synem Adama Bieńkowskiego, nadzorcy majątku rodziny Lanckorońskich i Blanki z Zaleskich. W 1882 roku przyszły archeolog ukończył gimnazjum Batorego we Lwowie, a następnie rozpoczął studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie w 1888 roku doktoryzował się. W kolejnych latach Bieńkowski kształcił się za granicą – w Berlinie i Wiedniu – a następnie przez jakiś czas pracował w instytucjach archeologicznych w Atenach i Rzymie.

W 1893 roku badacz uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim i zaczął pracę wykładowcy na tej uczelni. Cztery lata później Bieńkowski został profesorem nadzwyczajnym, a w 1901 roku zwyczajnym. Jednocześnie wiele podróżował - nie tylko po Europie, ale również po Afryce północnej. 

W 1908 roku naukowiec założył seminarium archeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które dwa lata później przemieniono w zakład archeologii klasycznej. Jego pierwszym dyrektorem został właśnie Bieńkowski. Nowo powstała katedra była pierwszą taką w Polsce, a dzięki inicjatywie i zaangażowaniu archeologa została znakomicie wyposażona. 

Nauczyciel, pisarz, inwentaryzator

W roku akademickim 1908/1909 Bieńkowski był dziekanem wydziału filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a rok później wyjechał do Egiptu, aby wziąć udział w wykopaliskach w El-Kubanieh. Badacz chętnie uczestniczył w spotkaniach wielu stowarzyszeń naukowych. W 1909 roku dołączył do Polskiej Akademii Umiejętności, skupiającej elitę ówczesnej kadry naukowej, a także został wiceprezesem Towarzystwa Numizmatycznego w Krakowie.

Bieńkowski był człowiekiem, który zainicjował zbadanie i inwentaryzację zabytków sztuki starożytnej znajdujących się w polskich zbiorach – w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie i jego oddziale w Gołuchowie. Badacz planował także zorganizować Polski Instytut Archeologiczny w Rzymie lub Atenach, jednak nigdy nie udało mu się zrealizować tego pomysłu. 

Badacz pozostawił po sobie blisko osiemdziesiąt pięć prac, przy czym do najważniejszych należą jego dzieła poświęcone historii sztuki starożytnego Rzymu i Grecji: na przykład "Historya kształtów biustu starożytnego" (1895) i "Impresjonizm w sztuce rzymskiej i starochrześcijańskiej" (1896).

Piotr Bieńkowski zmarł 10 sierpnia 1925 roku w Chylinie leżącej w województwie wielkopolskim. Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

jb

Źródła:

Stanisław Jan Gąsiorowski, Piotr Ignacy Łada Bieńkowski, Polski Słownik Biograficzny II, s. 73-74.


Czytaj także

Heinrich Schliemann. Odkrywca Troi

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 05:40
Odkrywca Troi opierał się w poszukiwaniach na dziele Homera, sam jednak, często z literacką fantazją, koloryzował swoje odkrycia. I bez tego jednak jego życie i dorobek są dowodem na to, że nie należy rezygnować z młodzieńczych marzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elbląg. Najstarsze okulary, dawna winda i port Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 05:00
– Wszyscy odwiedzający Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu są pod wrażeniem liczby artefaktów pozyskanych podczas wykopalisk – mówił w Polskim Radiu Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Małopolsce. Odnaleziono największe w Polsce centrum produkcji garncarskiej sprzed ponad 1,5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 05:40
Olbrzymie centrum produkcji garncarskiej z okresu wpływów rzymskich odkryli archeolodzy we Wrzępi (woj. małopolskie). Zdaniem odkrywców jest to największe w Polsce i jedno z największych w Europie stanowisk archeologicznych tego typu. Składa się na nie ok. 130 pieców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto” sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:50
- To największe odkrycie od czasu zbadania grobowca Tutanchamona w 1922 roku – ocenia prof. Betsy Brian, egiptolożka z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neolityczne pochówki w jednym z najstarszych miast świata. Nowe badania polskich archeologów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 05:40
Jak wynika z badań, w których uczestniczyli polscy archeolodzy, w neolitycznym mieście Çatalhöyük chowano wspólnie niespokrewnione osoby. Dowodzi to istnienia organizacji społecznej, która łączyła pojedyncze osoby i grono osób zamieszkujących poszczególne domostwa.
rozwiń zwiń