Historia

Radio Wolna Europa. Głos Wolnej Polski. "Będziemy mówili Wam prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:47
- Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed Wami ukryć, by zabić w Was resztki nadziei – mówił Jan Nowak-Jeziorański w przemówieniu inaugurującym działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Jan Nowak-Jeziorański przemawia w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, 3 maja 1952 r.
Jan Nowak-Jeziorański przemawia w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, 3 maja 1952 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

3 maja 1952 roku rozpoczęła działalność Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.

- Głos nasz docierać będzie do Was od dnia dzisiejszego na nowych, wzmocnionych antenach - powiedział wówczas Zbigniew Błażyński. - Uwaga! Uwaga! Mówią Polacy do Polaków! Przemawiamy do braci w kraju dzięki Amerykańskiemu Komitetowi Wolnej Europy. Komitet Wolnej Europy powstał w Ameryce przed trzema laty i jako organizacja społeczna głosi na Zachodzie hasło wyzwolenia Europy Środkowej i Wschodniej spod okupacji sowieckiej.


Posłuchaj
00:47 Track 02.mp3 Inauguracyjny program Rozgłośni Polskiej RWE - powitanie radiosłuchaczy przez Zbigniewa Błażyńskiego. (RWE, 3.05.1952)

 

Rozgłośnia Polska RWE przez pierwsze lata działała jako "Głos Wolnej Polski". Dawała nadzieję Polakom, żyjącym w mrocznych czasach stalinizmu. To na antenie tej rozgłośni ukazały się audycje z udziałem ppłk. Józefa Światły, wysokiego urzędnika Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który uciekł z Polski w grudniu 1953 roku. W swych relacjach demaskował on zbrodniczą działalność komunistycznej bezpieki, co w efekcie doprowadziło do likwidacji znienawidzonego resortu.

Rozgłośnia Polska RWE docierała do Polski z przekazem, o który trudno było w oficjalnych mediach. 3 maja 1952 roku Jan Nowak-Jeziorański, wieloletni dyrektor rozgłośni powiedział do radiosłuchaczy:

- Zespół polski, który zebrał się dziś wokół mikrofonu składa się z ludzi o najróżniejszych przekonaniach i zapatrywaniach politycznych, ale łączy nas ta cudowna zmowa, którą daje dążenie do jednego - będziemy informowali Was o wszystkich poczynaniach polskich na arenie międzynarodowej. Będziemy prowadzili na falach eteru walkę z rusyfikacją i sowietyzacją polskiej kultury, walkę z wynaradawianiem młodzieży. Będziemy walczyli z fałszowaniem naszej historii i naszych tradycji. Będziemy przedstawiali Wam polską, niezależną myśl polityczną, która zdławiona została w ujarzmionym kraju, lecz rozwija się dalej swobodnie w warunkach wolności. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach.

Posłuchaj
01:13 Track 03 Inauguracja - J. Nowak-Jeziorański.mp3 Inauguracyjny program Rozgłośni Polskiej RWE – fragment przemówienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. (RWE, 3.05.1952)

 

Fakty, wydarzenia, opinie. Dorobek kilku pokoleń dziennikarzy. Wywiady z wielkimi tego świata. Bogate archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Zajrzyj na strony serwisu specjalnego RADIA WOLNOŚCI.

bs/im

Czytaj także

Józef Światło – tajemnice bezpieki ujawnione

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 05:43
- Reżim komunistyczny uważa każdego człowieka za swego potencjalnego wroga, żadna zasługa w przeszłości wobec reżimu nie chroni nikogo od prześladowań, jeżeli interes rządzącej kliki tego wymaga - mówił na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy i symbol walki z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 06:00
19 lat temu, w 2005 roku w Warszawie zmarł Jan Nowak-Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, legendarny "kurier z Warszawy", wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komuniści zagłuszali Radio Wolna Europa przez 36 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 05:38
36 lat temu, 1 stycznia 1988 roku, zakończyła się wieloletnia akcja związana z zimną wojną – zagłuszanie Rozgłośni Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń