Historia

Nie żyje żołnierz AK kpt. Michał Maciaszek, ps. Łysy. Miał 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 05:55
W Słupsku w wieku 95 lat zmarł kpt. Michał Maciaszek ps. Łysy, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej i więzień trzech niemieckich obozów koncentracyjnych – poinformował Związek Żołnierzy NSZ. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Martyn Jandula

Kpt. Michał Maciaszek ps. Łysy, jak podał Związek Żołnierzy NSZ, w okresie II wojny światowej wziął czynny udział w walce podziemnej z niemieckim okupantem.


Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Od lutego 1940 r. do marca 1942 r. kpt. Michał Maciaszek służył w Szarych Szeregach. Przeszedł szkolenie bojowe i ukończył kurs niższych dowódców. Brał udział w akcjach małego sabotażu, kolportażu podziemnej prasy i akcjach zbrojnych okręgu warszawskiego NSZ.

Następnie w latach 1942-1944 służył w Harcerskiej Kompanii Szturmowej "Jerzyki" pod dowództwem płk. Jerzego Strzałkowskiego ps. Jerzy, Sybirak oraz w Oddziale Bojowym przy Komendzie Głównej Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem por. Tadeusza Siemiątkowskiego ps. Mazur. Podczas jednej z akcji został postrzelony w nogę.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Związek Żołnierzy NSZ podał, że Maciaszek walczył w Powstaniu Warszawskim w II Obwodzie AK Warszawa Żoliborz Rejon I "Żaglowiec" (pluton 207). Od sierpnia 1944 r. do kwietnia 1945 r. był więziony w trzech niemieckich obozach koncentracyjnych: Gross-Rosen, Buchenwald i Flossenbürg. Po wyzwoleniu obozu wrócił do kraju.


Od czerwca 1945 r. do kwietnia 1947 r. kontynuował walkę o niepodległość Polski w szeregach warszawskiego okręgu NSZ. "Po rozwiązaniu oddziału w kwietniu 1947 r. przybył pod fałszywym nazwiskiem do Słupska i tu ukrywał się do 1956 r." – poinformował Związek Żołnierzy NSZ, którego wieloletnim członkiem był kpt. Maciaszek ps. Łysy.

Za zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Kpt. Maciaszek zmarł 24 maja w Słupsku w wieku 95 lat. Jego pogrzeb, jak zawiadomił Związek Żołnierzy NSZ, odbędzie się 28 maja (piątek) na starym cmentarzu komunalnym w Słupsku (woj. pomorskie) o godz. 12.50. 

PAP/jb

Czytaj także

Stanisław Sieradzki "Świst" - jeden z bohaterów "Zośki"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 06:00
Żołnierz-ochotnik w wojnie obronnej 1939, harcerz, członek Szarych Szeregów i słynnego batalionu "Zośka". Jeden z tych, o których mówiono - "umieli pięknie żyć i pięknie umierać".
rozwiń zwiń