Historia

Nowe odkrycia na terenie Mamerek. Odnaleziono pięć podziemnych tuneli, które mogą wieść do Bursztynowej Komnaty

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 05:35
O odkryciu poinformowali przedstawiciele Muzeum II wojny światowej w Mamerkach w województwie warmińsko-mazurskim, którzy wraz z badaczami powrócili do poszukiwań pamiątek z II wojny światowej. Muzealnicy nie wykluczają, że podziemne tunele mogą skrywać nawet słynną Bursztynową Komnatę.
Bunkry w Mamerkach
Bunkry w MamerkachFoto: Forum

Bunkry w Mamerkach na Mazurach zostały zbudowane przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Zajmują obszar ok. 200 ha. Jest to teren na tyle rozległy, że choć od zakończenia wojny minęło 75 lat, to co pewien czas wciąż jego kolejne fragmenty są jeszcze eksplorowane.


Posłuchaj
00:27 Mamerki.mp3 – Udało nam się zlokalizować podziemne kanały techniczne, które nas zaskoczyły swoimi rozmiarami – mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II wojny światowej w Mamerkach. (IAR/Joanna Golon/Radio Olsztyn)

 

Jedna z hipotez mówi, że na terenie bunkrów w Mamerkach może być ukryta nawet słynna Bursztynowa Komnata. Muzealnicy poszukują także innych pamiątek historii – m.in. dokumentów, sztućców oraz porcelany. Jak poinformowali przedstawiciele Muzeum II wojny światowej w Mamerkach w komunikacie przesłanym PAP, w tym roku, po dwuletniej przerwie, poszukiwania zostały wznowione. Tym razem muzealnikom pomagają ochotnicy z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach historycznych zabytków. Nie bez znaczenia jest też fakt wykorzystywania lepszego sprzętu niż w poprzednich latach. Pierwsze efekty już są – informują.

"Dzięki zastosowaniu nowoczesnego georadaru, odnaleźliśmy 5 wejść do podziemnych tuneli technicznych. Jak dotychczas, jest to największe odkrycie na terenie Mamerek. Wygląda na to, że odkryta sieć tuneli ma co najmniej 50 metrów długości, a po dokładnym zbadaniu może się okazać jeszcze dłuższa" – podkreślił Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II wojny światowej w Mamerkach.

Kanały te stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji. Kanały mogą być idealnym miejscem do ukrycia skarbów, które tak bardzo frapują muzealników z Mamerek. Czy doprowadzą one do Bursztynowej Komnaty? Na razie niczego nie można wykluczyć – oceniają.

Tego rodzaju znaleziskom zagrażają amatorscy poszukiwacze skarbów. Aby uniknąć nieproszonych gości, miejsca odkryć zostały zamaskowane. "Wystąpiliśmy o pomoc do profesjonalnej firmy zajmujące kamerami inspekcyjnymi, aby przed wejściem wykluczyć obecność niewypałów. Gdy to już się uda, zajmiemy się dokładnym zbadaniem zawartości kanałów – dodał Plebańczyk.

Otwarcie i zejście do tuneli technicznych planowane jest na drugą połowę czerwca. Do tego czasu muzeum w Mamerkach planuje przygotować formalne opinie prawne, niezbędne do przeprowadzenia tej operacji. Prowadzone są też rozmowy ze studiami filmowymi, które mogą być zainteresowane udokumentowaniem poszukiwań na potrzeby telewizyjnych programów historycznych.

Na terenie bunkrów w Mamerkach podczas II wojny światowej stacjonowało ok. 1,5 tys. żołnierzy, jednak po ich obecności pozostało bardzo niewiele zabytków materialnych. Muzealnicy są przekonani, że kolejne poszukiwania doprowadzą do ich odkrycia.

IAR/PAP/sa

Czytaj także

Złoto, szmaragdy i rubiny przyciągnęły do Środy Śląskiej setki poszukiwaczy skarbów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
- Prośbą i groźbą prokuratorzy i milicja odbierali ludziom najcenniejszy polski skarb, który przypadkiem odnaleziono w Środzie Śląskiej - mówił dziennikarz Paweł Lekki, z zamiłowania poszukiwacz skarbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod Toruniem odkryto szwedzki skarb. Kilkadziesiąt srebrnych monet sprzed 400 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:45
Odkrycia dokonali poszukiwacze z grupy historyczno-eksploracyjnej Weles na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo. Srebrne monety zakopano prawdopodobnie w dobie potopu szwedzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podkarpacie. Odnaleziono ukryty przed Niemcami dzwon

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 05:50
Miłośnicy historii związani Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie odkopali dzwon ukryty tu w czasie okupacji niemieckiej w 1941 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia: Odkryto jeden z największych paneli z rytami prehistorycznych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:50
Zespół archeologów z Portugalii odkrył w Vale do Coa, na północy tego kraju, jeden z największych, jak twierdzą badacze, rytów naskalnych wykonanych przez praczłowieka w plenerze.
rozwiń zwiń