Historia

Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Nestor polskiego jazzu odszedł w wieku 93 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 05:58
Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - saksofonista, jeden z pionierów jazzu w Polsce, kompozytor muzyki do popularnych polskich filmów i seriali. O śmierci artysty poinformował jego menadżer.
Jerzy Matuszkiewicz
Jerzy MatuszkiewiczFoto: Jan Rolke/Forum

Posłuchaj
20:21 jerzy matuszkiewicz_1966.mp3 O rozwoju kariery, młodzieńczych latach i pasji do muzyki mówi Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz w rozmowie z Magdaleną Konopką. (PR, 21.03.1966)

 

Jerzy Duduś Matuszkiewicz forum 1200.jpg
Jazzowe opowieści Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza - posłuchaj archiwalnych rozmów

Urodzony w 1928 roku Jerzy Matuszkiewicz był jednym z pionierów powojennego ruchu jazzowego w Polsce. W latach 1950-58 prowadził znany łódzki zespół Melomani, był uczestnikiem historycznych pierwszych Festiwali Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 i 1957 roku, a od 1965 poświęcił się głównie tworzeniu muzyki rozrywkowej i filmowej.

Grał nie tylko swing, ale również muzykę filmową. To on skomponował muzykę do słynnych filmów i seriali, takich jak "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4", "Janosik", "Czterdziestolatek", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie lubię poniedziałku". 

***

Czytaj także:

Muzykę z filmów "Małżeństwo z rozsądku", "Wojna domowa" czy "Czterdziestolatek", którą stworzył Matuszkiewicz przypomnieliśmy niedawno, 17 marca, na wyjątkowym koncercie i płycie "Cinema boogie". Poniżej przypominamy to wydarzenie: 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Jerzy Matuszkiewicz był laureatem Złotego Fryderyka oraz Orła za osiągnięcia życia. Został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

Miał 93 lata.

opracow. am/jp/rk