Historia

Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 18:10
- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego nazistowskiego
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego nazistowskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

Zobacz i posłuchaj wspomnień prof. Mariana Dygo:

Szczątki ppor. Apoloniusza Duszkiewicza zostały odnalezione w sierpniu 2019 roku w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w miejscowości Miguny na Litwie.

Apoloniusz Duszkiewicz urodził się 17 listopada 1910 roku w Wilnie. W okresie międzywojennym pełnił służbę w 19 pułku artylerii lekkiej. Od września 1929 roku do czerwca 1930 odbył kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu. W okresie okupacji był oficerem dyspozycyjnym w oddziale AK "Solcza" dowodzonym przez por. Antoniego Boryczkę ps. Tońko, który operował w rejonie Wilna. Poległ w nocy z 3 na 4 marca 1944, dowodząc atakiem oddziału na posterunek chroniący magazyny zbożowe w majątku Kiejdzie. ​

- Noty identyfikacyjne to dokumenty prawdy, a my jesteśmy jej dziedzicami. Zadaniem naszym, świadków, jest poświadczenie prawdy - mówił prof. Marian Dygo w imieniu rodzin zidentyfikowanych osób.

Jedną ze zidentyfikowanych osób był Witold Sulik ps. Pług. Urodził się 16 lutego 1925 w Jasionówce w pow. monieckim. Należał do drużyny dowodzonej przez Zygmunta Kalinowskiego w obwodzie AK-WiN Sokółka. Został aresztowany 9 marca 1946 i poddany śledztwu w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Sokółce. Wyrokiem Wydziału Doraźnego Sądu Okręgowego w Białymstoku skazano "Pługa" na karę śmierci, którą wykonano 19 marca 1946 w Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku.

Szczątki Witolda Sulika odnaleziono w czerwcu 2018 roku w trakcie prac prowadzonych przez IPN przy ul. Gedymina w Białymstoku.

Zobacz i posłuchaj, co o swoim odnalezionym bracie mówił o. Marian Sulik:

12 sierpnia 2021 roku, w Pałacu Prezydenckim Instytut Pamięci Narodowej ogłosił imiona i nazwiska 26 osób - zarówno ofiar zbrodni komunistycznych, niemieckiego terroru II wojny światowej, jak i żołnierzy września 1939 roku. Podczas uroczystości rodziny ofiar otrzymały dokumenty potwierdzające tożsamość ich bliskich. 

ipn powracamy po swoich free tt ipn 1200 .jpg
"Powracamy po swoich". IPN przypomni kolejne polskie ofiary totalitaryzmów

Wśród nich są ofiary masowych mordów i pojedynczych egzekucji. Instytut Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że podczas ceremonii ujawniono dane osób, których szczątki zostały odnalezione w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN i zidentyfikowane m.in. dzięki działającemu w Instytucie od jesieni 2019 r. systemowi CODIS, który jest autorskim narzędziem Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) służącym m.in. do porównywania profili genetycznych.

Śledczy z IPN prowadzą prace archeologiczne i ekshumacyjne na terenie całego kraju. Identyfikowane są ofiary niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej oraz komunistycznych. Zespół IPN pod kierownictwem prof. Szwagrzyka w latach 2012-2017 prowadził prace ekshumacyjne na kwaterze "Ł" warszawskich Powązek, gdzie pochowano w bezimiennych mogiłach ofiary komunistycznego reżimu.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Do tej pory zidentyfikowano ponad 50 osób spośród 300. Wśród nich są m.in. major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski "Zapora", czy ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych podpułkownik Stanisław Kasznica. Na identyfikację czekają szczątki rtm. Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa "Nila" oraz płk. Krzysztofa Cieplińskiego.

im

Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 15:00
- To herosi, ludzie różnych talentów. Te wzruszenia, kiedy głos się załamywał... To pokazuje, jak ważne są to chwile, gdy ogłaszamy kolejne nazwiska odnalezionych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powązki, "Toledo", cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Nowe miejsca poszukiwań IPN

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 02:05
Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To ofiary sytemu komunistycznego". Wiceprezes IPN o odkryciu ludzkich szczątków w więzieniu przy ul. Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 14:30
- Na terenie b. więzienia UB przy Rakowieckiej znaleźliśmy szczątki dwóch mężczyzn. Naszym zdaniem, na tę chwilę, to ofiary sytemu komunistycznego, a nie niemieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN odnalazł szczątki ponad 25 osób w zbiorowym leśnym grobie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:40
Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci, w zbiorowym leśnym grobie na przedmieściach Warszawy. Z relacji świadka wynika, że są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej - podało biuro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zidentyfikowano 26 ofiar totalitaryzmów. Prezydent: pamięć o przodkach stanowi o naszym człowieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:43
"Pamięć o przodkach jest tym, co stanowi o naszym człowieczeństwie, i tym, co buduje narodową wspólnotę" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar reżimów totalitarnych. Wśród zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. Sęk oraz Romuald Lenczewski.
rozwiń zwiń