Historia

Szymon, który mieszkał na słupie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 05:30
- Szymon Słupnik spędził tu ponad 40 lat. Tu wzniesiona została kolumna, na której postawił swój mały drewniany domek. Tu żył, spał, modlił się – mówił przewodnik oprowadzający po ruinach bazyliki w Qala'at Samaan, miejscu, które wybrał święty eremita.
Syria, bazylika Sw. Szymona Slupnika w Q. Kelat Seman
Syria, bazylika Sw. Szymona Slupnika w Q. Kelat SemanFoto: Forum

Szymon był pierwszym, który wybrał szczególny sposób ascezy, wiodąc życie na słupie. Zmarł 28 sierpnia 459 roku. W jego pogrzebie wziął udział patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski, wielu mnichów i niezliczone rzesze wiernych. Jego ciało uroczyście przeniesione zostało do Konstantynopola.

”Szymon Słupnik” – ikona z 2 połowy XVI wieku, pochodząca z Kostarowiec. Miejsce ekspozycji - Muzeum Historyczne w Sanoku. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Przykuta
Szymon Słupnik – ikona z 2 połowy XVI wieku, pochodząca z Kostarowiec. Miejsce ekspozycji - Muzeum Historyczne w Sanoku. Wikimedia Commons/dp

Szymon (Symeon) Słupnik Starszy urodził się w końcu IV wieku w rodzinie pasterskiej w Sis na pograniczu Cylicji i Syrii. Dziś tereny te należą do Turcji. W krótkim czasie stracił całą rodzinę. Początkowo, jako trzynastoletni chłopiec przystąpił do eremitów w Teleda. - Przebywał z nimi dziewięć lat - mówił syryjski przewodnik. - Później Symeon przeniósł się do Telanissus (obecnie Dair Sem'an).

Wiódł niezwykle ascetyczny styl życia. Z zapisów hagiografów wynika, że krępował ciało sznurem z łyka palmowego, gęsto przetykanym cierniami, kazał zamknąć się w kamiennej cysternie na wodę, mieszkał w tak ciasnej pieczarze, że nie mógł w niej rozprostować nóg, przykuł się do głazu kilkumetrowym łańcuchem.

Ostatecznie trafił w pobliże Antiochii Syryjskiej. - Tu zbudował kolumnę - opowiadał opiekun miejsca. - Na szczycie wzniesiony został malutki drewniany domek. Tu Symeon jadł, spał, modlił się, spędzał tu całe dnie i noce. 42 lata żył tak między dołem i górą tej kolumny.


Posłuchaj
03:03 Wizyta w ruinach bazyliki - wypowiedź przewodnika.mp3 "Tu żył Szymon Słupnik" - wizyta w ruinach bazyliki wzniesionej w miejscu, które wybrał święty eremita. Opowieść przewodnika w jęz. ang. "Niedziela syryjska". (PR, 2001)

 

Kamienny słup początkowo miał 3 m wysokości. Z czasem został podwyższony do ok. 18 m. Z tej wysokości Szymon głosił kazania wiernym, którzy gromadnie przychodzili się tu modlić. Ale nie tylko. Wielu przychodziło pod słup, by porozmawiać z pustelnikiem. Trafiali się pielgrzymi z Arabii, Persji a nawet Rzymu, prosząc o rady, wskazówki  i modlitwę. Szymon żywił się tym, co przynieśli mu okoliczni mieszkańcy. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go jedynie płaszcz z kapturem.

Ikona przedstawiająca sceny z życia św. Szymona Słupnika, 1550-1575. Wikimedia Commons/dp. Obecnie w zbiorach Trietiakowskiej Galerii
Ikona przedstawiająca sceny z życia św. Szymona Słupnika, 1550-1575. Wikimedia Commons/dp. Obecnie w zbiorach Trietiakowskiej Galerii

Prawosławna hagiografia nazwała świętego Antiocheńskim w odróżnieniu od żyjącego w VI wieku św. Symeona Słupnika Młodszego.

Wierzy się, że czaszka Szymona Słupnika znajduje się od 1204 r. w klasztorze kamedułów w Arezzo. Na miejscu, gdzie stał słup, wybudowano świątynię (474-491), do której przybywali pątnicy do XVII wieku. Najazd na te ziemie Arabów i trzęsienie ziemi, które nawiedziło te strony sprawiły, że dziś po okazałej bazylice pozostały jedynie ruiny.

bs

Czytaj także

Całun Turyński i jego tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 07:00
Dla chrześcijan Całun Turyński jest relikwią i potwierdzeniem słów zapisanych na kartach Ewangelii, dla niewierzących kawałkiem płótna, na którym pojawia się jakieś malowidło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyryl i Metody - apostołowie słowiańszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 15:58
Do historii bracia przeszli jako misjonarze, którzy znacząco przyczynili się do wprowadzenia w krąg kultury chrześcijańskiej ziem słowiańskich. W IX wieku przybyli na tereny obecnych Moraw, gdzie zaczęli prowadzić nawracania miejscowych na wiarę chrześcijańską
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: 1050. rocznica chrztu Polski świadczy o naszych korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 15:20
To jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie będzie miało miejsce w nowym roku w Kościele katolickim w Polsce - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ty, co w Ostrej świecisz Bramie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 11:00
90 lat temu, w 1927 na placu przed katedrą wileńską, koronowano obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. To jeden z najbardziej znanych i ważnych wizerunków w tradycji religijnej Polaków. Czym był na owe trudne czasy społeczne i polityczne gest koronacji obrazu Madonny Ostrobramskiej i jak odczytujemy go dzisiaj?
rozwiń zwiń