Historia

Naukowcy przebadają szczątki rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:40
Prawie 40 tysięcy kości uczestników słynnej bitwy z 1410 roku zostanie poddanych badaniom antropologicznym. Dzięki nim będzie można ustalić nie tylko, jak rycerze wyglądali, lecz także, co jedli i na co chorowali. 
Bitwa pod Grunwaldem Juliusza Kossaka
"Bitwa pod Grunwaldem" Juliusza Kossaka Foto: Polona/domena publiczna

Badania "wyjątkowej wagi"

W ramach porozumienia podpisanego przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Muzeum Warmii i Mazur szczątki osób poległych w bitwie z 1410 roku zostały przekazane do badań Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. 

Materiał kostny został wydobyty z terenu kaplicy pobitewnej podczas badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów w 1960, 1980 i 1982 roku. Znaleziono wówczas 39 594 kości i ich fragmentów o łącznej wadze 578,5 kilogramów. Przez ostatnie kilkanaście lat szczątki były przechowywane w magazynach Muzeum Warmii i Mazur. 

Według muzealników pojawienie się w ostatniej dekadzie nowych metod, technik laboratoryjnych i możliwości analiz naukowych powoduje, że będą to badania "wyjątkowej wagi".

- Fascynujące jest to, że będzie można wydobyć z tych kości DNA, co pozwoli określić nie tylko, na jakie choroby chorowali rycerze w tamtym czasie, ale też, jaką mieli dietę. Również i to, z jakich części Europy przybyli, bo wiadomo, że na przykład dieta śródziemnomorska różniła się od północnoeuropejskiej - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

Na podstawie zachowanych czaszek naukowcy wykonają także rekonstrukcje twarzy rycerzy. 

- Będzie więc można spojrzeć Krzyżakowi w oczy - dodał Szymon Drej.

300 poległych

Historycy są przekonani, że materiał kostny wydobyty w trakcie wykopalisk przeprowadzonych na terenie ruin kaplicy pobitewnej należy głównie do osób, które walczyły po stronie zakonu. Budynek wzniesiono bowiem na polecenie wielkiego mistrza Henryka von Plauena w miejscu dawnego obozu krzyżackiego.

Archeolodzy natrafili tam na szczątki około 300 poległych. Chociaż szacuje się, że w bitwie po obu stronach zginęło kilka tysięcy osób, jak dotąd nie odnaleziono innych zbiorowych grobów. 

Muzealnicy przyznają, że mają na uwadze również "spokój doczesny" osób, które zginęły podczas największej bitwy średniowiecznej Europy. Dlatego po wykonaniu zaplanowanych badań kości nie wrócą już w kartonach do muzealnych magazynów, ale docelowo mają być złożone we wspólnej mogile.

Podczas badań szczątków będą dotrzymane wszelkie standardy etyczne dotyczące postępowania z tak zwanym materiałem kulturowo wrażliwym. W porozumieniu między muzeami zapisano, że po zakończeniu analiz "należy znaleźć im godne miejsce spoczynku i pochować z wszelkimi honorami w pobliżu historycznego pola bitwy, na przykład w krypcie kościoła parafialnego w Stębarku". 

PAP/mbo/dki/jb 

Czytaj także

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:45
Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monety sprzed 600 lat odkryte pod podłogą. Wystawa w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 05:30
246 unikalnych monet, odnalezionych podczas remontu posadzki kazimierskiej fary, można po raz pierwszy oglądać na wystawie w Dworze z Gościeradowa w Kazimierzu Dolnym. Zaprezentowano m.in. denar Kazimierza Wielkiego i denar Ludwika Węgierskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli pozostałości domostwa sprzed 5 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 05:40
W czasie wykopalisk prowadzonych w położonej w północnej Mołdawii osadzie Gordineşti polsko-mołdawski zespół archeologów odkrył pozostałości domostwa sprzed około 5 tysięcy lat. Dzięki badaniom geofizycznym wiadomo, że zabudowania znajdujące się w obrębie osiedla powstały wokół pustego placu.
rozwiń zwiń