Historia

Na Woli powstanie mural na cześć Jana Lityńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 05:40
W warszawskiej dzielnicy Wola powstaje mural upamiętniający byłego działacza demokratycznej opozycji w okresie PRL, który w tym roku zginął w tragicznych okolicznościach.
Jan Lityński, luty 1982
Jan Lityński, luty 1982Foto: PAP/Tomasz Michalak

Mural przedstawiający Jana Lityńskiego powstaje na skrzyżowaniu alei "Solidarności" i ulicy Towarowej z inicjatywy Krzysztof Strzałkowskiego, burmistrza dzielnicy Wola, oraz Wolskiego Centrum Kultury. Dzieło autorstwa Brunona Neuhamera zostanie odsłonięte 26 września, podczas uroczystości "Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników".

– Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski – mówił o opozycjoniście Krzysztof Strzałkowski. – Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka.

– Chciałbym, aby mural Bruno Neuhamera, przypominał nam, że przyzwoitość i uczciwość, nawet w samotności, w zderzeniu z machiną opresji, ma głęboki sens – mówił Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Jan Lityński był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 roku, za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, a następnie jako programista komputerowy.

W 1976 roku był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. W następnych latach pracował w redakcji "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Był członkiem KSS "KOR" i współpracownikiem jego Biura Interwencyjnego.

W latach 80. aktywnie działał w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność" którego doradcą został w 1980 roku. Został internowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 roku działał w solidarnościowym podziemiu. W 1989 roku był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Został wybrany do Sejmu RP w wyborach kontraktowych w 1989 roku z województwa wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 sprawował mandat posła na Sejm z ramienia ROAD, a następnie UD i UW, której był wiceprzewodniczącym. W latach 2010–2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Utonął 21 lutego 2021 roku w Narwi w okolicach Pułtuska, kiedy próbował ratować psa, pod którym załamał się lód. Miał 75 lat.

PAP/sa

Czytaj także

Głodówka w kościele św. Marcina

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:57
24 maja 1977 roku w Warszawie rozpoczęła się pierwsza głodówka protestacyjna zorganizowana przez środowisko Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Lipski. Bojownik o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 05:45
– Kształcił siebie i innych, krzewił potrzebę świadomości obywatelskiej opartej na poszanowaniu praw człowieka – mówił Tadeusz Nowakowski na antenie Radia Wolna Europa po śmierci Jana Józefa Lipskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44 lata temu założono Biuro Interwencyjne Komitetu Obrony Robotników

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 05:55
10 maja 1977 roku Komitet Obrony Robotników wydał oświadczenie o powstaniu Biura Interwencyjnego. W ciągu ponad czterech lat istnienia udokumentowało ono kilkaset przypadków naruszania praw człowieka i obywatela przez komunistyczne władze w Polsce. Biurem kierowali Zofia i Zbigniew Romaszewscy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Procesy przeciwko radomskim robotnikom - brutalne represje po czerwcu '76

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 05:48
16 lipca 1976 roku rozpoczęły się pierwsze procesy przeciwko uczestnikom czerwcowych protestów w Radomiu. Nazywani przez propagandę "warchołami", mieli wystąpić w roli przykładnie ukaranych prowokatorów zamieszek.
rozwiń zwiń