Historia

Stanisław Lem. Pisarz uzależniony od czytania

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 05:55
- W pewnym momencie nie wyjeżdżał już na wakacje ani nie spotykał się z przyjaciółmi. Czytał wszystko - mówiła prof. Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. - Kiedy szukał, w jakim tonie napisać "Summę technologiae", uznał, że najlepszy będzie Jan Chryzostom Pasek. Że Pasek pisał tak ładną polszczyzną. 
Stanisław Lem w swojej domowej bibliotece, Kraków 1970 r.
Stanisław Lem w swojej domowej bibliotece, Kraków 1970 r. Foto: © by Tomasz Lem

- Na pewno czytał Wittgensteina. Na pewno polemizował też z Feyerabandem. Są to filozofowie, którzy odegrali w jego życiu pewną rolę. Dla mnie najciekawsze było to, że Lem należał do takich myślicieli powojennych, których można zestawiać z antyhumanistami XX wieku, myślę tu przede wszystkim o Jacques’u Derridzie i Michelu Foucault. Bo Lem, który czytał po francusku, rzeczywiście starał się zrozumieć koncepcje Jacques’a Derridy - podkreślała prof. Agnieszka Gajewska, literaturoznawczyni, badaczka życia i twórczości Stanisława Lema. - Kiedy byłam chyba dwa lata temu w jego gabinecie, Derrida stał bardzo blisko biurka, na półce takiej najbardziej podręcznej. Jednocześnie podobała mu się "Trędowata" Mniszkówny.

Dowiedz się więcej o uzależnieniu Stanisława Lema od książek:

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema portal Polskiego Radia opublikował multimedialny i interaktywny serwis internetowy. Jest to niezwykła międzyplanetarna podróż przez życie, twórczość, pomysły i koncepcje jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy i najwybitniejszych umysłów XX wieku.

Kliknij w obrazek i przenieś się do nowego serwisu portalu Polskiego Radia - galaktykalema.pl

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"


Czytaj także

(Nie) wszystkie dziwactwa Stanisława Lema. 18. rocznica śmierci króla polskiej fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 06:00
Geniusze nierzadko bywają ekscentrykami. Autor "Solaris" nie był wyjątkiem. Uzależnienie od słodyczy, niecodzienne godziny pracy i uwielbienie dla wszelkiego rodzaju mechanicznych zabawek dopełniają wizerunku jednego z najwybitniejszych umysłów XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lem to nie jest jeden człowiek". Jak Philip K. Dick doniósł na Lema do FBI

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 13:20
W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Zemek: biblioteka była żywiołem Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:30
- Lem spędzał w bibliotece większość swojego czasu. Siedział tam i czytał, czy to książkę, czy czasopismo, i nie rozstawał się z nimi. Książki były w jego życiu wszystkim, bo nauczył się czytać już w wieku czterech lat, a poza tym to stało się jego pracą zawodową. I czasem miałem wrażenie, że przeczytał wszystko, co zostało napisane - opowiadał w Dwójce Wojciech Zemek, wieloletni sekretarza Lema, obecnie m.in. redaktor serwisu Lem.pl.
rozwiń zwiń