Historia

Skąd się wzięli rdzenni Amerykanie? Badania obalają popularną hipotezę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 05:50
Najnowsze badania genetyczne i analiza uzębienia podważają szeroko akceptowaną teorię na temat tego, że pierwsi mieszkańcy Ameryki byli potomkami prehistorycznego ludu zamieszkującego Japonię. 
Indianie na początku XX wieku.
Indianie na początku XX wieku. Foto: NAC

Teoria o japońskim pochodzeniu "pierwszych ludów", czyli przodków dzisiejszych Indian, wysnuta została przez archeologów na podstawie podobieństw w kamiennych artefaktach po obu stronach Pacyfiku. Hipoteza opiera się na podobieństwie kamiennych narzędzi wykonanych przez zamieszkujący prehistoryczną Japonię lud Jomon do tych znalezionych na stanowiskach archeologicznych związanych z "pierwszymi ludami".


Indianie 1200 free
Indianie – rdzenni mieszkańcy Ameryki

Zgodnie z założeniami tej teorii, rdzenni Amerykanie wyemigrowali do obu Ameryk z Japonii około 15 tys. lat temu, przemieszczając się wzdłuż północnego  brzegu  Oceanu Spokojnego, który stanowił lądowy most w miejscu, w którym dziś znajduje się Cieśnina Beringa.

Stamtąd "pierwsze ludy" rozprzestrzeniły się po wewnętrznej części kontynentu i dalej na południe, docierając do południowego krańca Ameryki Południowej w ciągu mniej niż dwóch tysięcy lat.

Zęby mówią "nie"

- Stwierdziliśmy, że ludzka biologia po prostu nie pasuje do teorii archeologicznej – ocenił kierownik badań, profesor Richard Scott, uznany ekspert w badaniu ludzkich zębów, który kierował interdyscyplinarnym zespołem badaczy. - Nie kwestionujemy idei, że prehistoryczni rdzenni Amerykanie przybyli przez północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku, tylko teorię, że pochodzą od ludu Jomon w Japonii.

Jak dodaje, przeczą temu wyniki zarówno badań genetycznych, jak i uzębienia. Zdaniem prof. Scotta przodkowie dzisiejszych Indian przybyli do Ameryki najprawdopodobniej z Syberii. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym PaleoAmerica

W swojej karierze trwającej prawie pół wieku, Richard Scott - profesor antropologii na Uniwersytecie Nevada-Reno - podróżował po całym świecie, zbierając ogromny zasób informacji na temat ludzkich zębów, zarówno prehistorycznych jak i współczesnych.  Jest on autorem licznych badań naukowych i kilku książek na ten temat.


indianie_1200.jpg
Indianie - mit czerwonoskórego

W swojej najnowszej pracy zastosował wielowymiarowe techniki statystyczne do dużej próbki zębów z obu Ameryk, Azji i Pacyfiku, wykazując, że ilościowe porównanie zębów ujawnia niewielki związek między ludem Jomon a rdzennymi Amerykanami. Zgodność wynosiła zaledwie 7 proc.

Ludzie zasiedlili Amerykę wcześniej?

Badania uzębienia znalazły odzwierciedlenie w wynikach testów genetycznych.

- Jest to szczególnie jasne w dystrybucji linii matczynych i ojcowskich, które nie pokrywają się między wczesnymi populacjami Jomon i amerykańskimi - stwierdza współautor badań, prof. Dennis O'Rourke. - Ponadto ostatnie badania prehistorycznego DNA z Azji ujawniają, że te dwa ludy (Jomon i przodkowie rdzennych Amerykanów) oddzieliły się od wspólnego przodka w znacznie wcześniejszym czasie.

Pod koniec września opinia publiczna została poinformowana o niezwykłym odkryciu, które zdaje się potwierdzać wyniki badań prof. Scotta. W Nowym Meksyku odkryto ślad ludzkiej stopy, którego wiek datowany na ok. 23 tys. lat.

EurekaAlert!/PaleoAmerica/bm

Czytaj także

Portugalia: Odkryto jeden z największych paneli z rytami prehistorycznych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:50
Zespół archeologów z Portugalii odkrył w Vale do Coa, na północy tego kraju, jeden z największych, jak twierdzą badacze, rytów naskalnych wykonanych przez praczłowieka w plenerze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małopolskie. Odkryto kopalnię krzemienia czekoladowego sprzed 10 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 05:50
Miejsce wydobycia minerału bardzo istotnego dla prehistorycznej zbiorowości odkryto na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy naukowcy odkrywają sekrety prekolumbijskiej cywilizacji Tiwanaku dzięki badaniom DNA

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 05:50
Jedna z najpotężniejszych cywilizacji preinkaskich Ameryki Południowej była zdecydowanie bardziej jednorodna pod względem genetycznym niż uważano do tej pory - wynika z badań genetycznych, które przeprowadzili naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 05:40
W kopalniach soli znajdujących się na terenie dzisiejszej Austrii w regionie Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut znaleziono ludzkie odchody sprzed blisko trzech tysięcy lat. Podczas ich analizy naukowcy odkryli, że zawierają one dwa gatunki grzybów, których używa się do produkcji piwa oraz sera pleśniowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy i  gdzie oswojono konie domowe? Naukowcy twierdzą, że znają odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 05:50
Gatunek, który w znaczący sposób wpłynął na dzieje ludzkości, został udomowiony przez człowieka najprawdopodobniej ok. 4000 lat temu. Wszystko zaczęło się na stepach dzisiejszej Ukrainy i Rosji – wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upamiętnia historię najstarszej osady polonijnej. W weekend otwarcie Centrum Dziedzictwa Polskiego w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 07:04
Polonia w miejscowości Panna Maria w Teksasie otwiera Centrum Dziedzictwa Polskiego. Centrum będzie prezentować historię i kulturę polską, a także dzieje tej najstarszej osady polonijnej w Ameryce założonej w 1854 roku przez imigrantów z Górnego Śląska.
rozwiń zwiń