Historia

Urodziny Polskiego Radia Chopin. Jakie atrakcje czekają słuchaczy?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 16:36
Polskie Radio Chopin już za kilka dni będzie świętować czwartą rocznicę powstania. Z tej okazji jego dyrektor Marcin Gmys zawitał do Trójki, by opowiedzieć co nieco o tej wyjątkowej stacji i planach związanych z obchodami zbliżających się urodzin.
Marcin Gmys
Marcin GmysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Fryderyk Chopin to nie tylko genialny muzyk, ale wręcz zjawisko kulturowe. Właśnie temu zjawisku poświęcone jest Polskie Radio Chopin, które pierwszą audycję nadało 11 listopada 2017 roku.

– Właściwie całą historię muzyki postrzegamy przez pryzmat Chopina – mówił w "Trójce przed południem" Marcin Gmys. – To także zjawisko, które w XX wieku nabrało dodatkowego wymiaru, którego ani Chopin, ani chyba nikt w XIX wieku nie był w stanie przewidzieć. Wraz z rozwojem muzyki popularnej Chopin wszedł na tę scenę jako jeden z najczęściej opracowywanych kompozytorów – dodał rozmówca Katarzyny Cygler.


Posłuchaj
09:47 PR3 2021_11_05-10-28-32 Trójka przed południem radio Chopin.mp3 Dyrektor Marcin Gmys o obchodach 4-lecia Polskiego Radia Chopin (Trójka przed południem)

 

– Na naszej antenie mamy pasmo "Chop-in-pop", prowadzi je nasz wspaniały kolega Mariusz Gradowski. Kiedy przystępował do realizacji naszego zamówienia, mówił: "słuchajcie, zrobię dla was z dwadzieścia audycji, bo pewnie się tego więcej nie zbierze". Tymczasem ta audycja jest już na naszej antenie od ponad dwóch lat i w ogóle nie widać końca w wyszukiwaniu muzyki inspirowanej Chopinem – opowiadał Gmys.

Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra na urodzinach

Świętowanie urodzin Polskiego Radia Chopin rozpocznie się już 10 listopada. Właśnie tego dnia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert Jakuba Kuszlika, który zajął czwarte miejsce w tegorocznym Konkursie Chopinowskim.

– Zaczęliśmy prowadzić z nim rozmowy na temat tego koncertu, kiedy konkurs jeszcze trwał. Okazało się, że zupełnym przypadkiem został on wyróżniony nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, więc mamy swojego laureata na wspaniałym recitalu, na którym zagra oczywiście mazurki i np. Sonatę h-moll Chopina, ale będzie grał też utwory Brahmsa. On sam od pierwszego etapu podkreślał, że właściwie w muzyce Chopina nie czuje się najlepiej i że na pewno do kolejnego etapu nie przejdzie, a otarł się o medal.

Jakub Kuszlik podczas galowego koncertu Konkursu Chopinowskiego, źródło: YouTube / Chopin Institute

Koncert Jakuba Kuszlika będzie transmitowany w wersji audio i wideo na antenie Polskiego Radia Chopin oraz na profilach stacji na Facebooku i YouTubie. Natomiast 11 listopada w mediach społecznościowych będzie miał premierę pierwszy z sześciu odcinków nowego sezonu serialu edukacyjnego "Katedra fortepianu Polskiego Radia Chopin". – To jest serial wizualny, w którym Jan Frycz w każdym odcinku oprowadza słuchaczy po wybranym arcydziele Fryderyka Chopina. Najpierw wygłasza jakieś słowo wstępne, a potem kontaktuje się bezpośrednio z pianistą i następuje bardzo ciekawa wymiana między aktorem a muzykiem, który demonstruje i wyjaśnia pewne tajniki poszczególnych arcydzieł – tłumaczył ideę serialu Marcin Gmys.

Powoli zaczynają się już przygotowania do przyszłorocznych obchodów 5-lecia Polskiego Radia Chopin, ale dyrektor rozgłośni nie chciał ujawniać zbyt wielu szczegółów. – Powiem tylko, że w okolicach 10 i 11 listopada w studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędą się trzy wielkie recitale pianistyczne. Zaprosimy gwiazdy największego formatu, będzie to nasze wielkie święto i taki minifestiwal – zapowiedział gość "Trójki przed południem".

***

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marcin Gmys (Dyrektor Polskiego Radia Chopin)
Data emisji: 5.11.2021
Godziny emisji: 10.28

kc


Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Trwa XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 11:00
Trwa międzynarodowy festiwal muzyczny "Chopin i jego Europa". Wydarzenie, organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, prezentuje twórczość kompozytora najczęściej poprzez porównanie z dziełami innych twórców. O idei festiwalu w audycji "Trójka przed południem" mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Prof. Gmys o nagrodzie specjalnej PR

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 12:00
- Polskie Radio wręczy niezwykle prestiżową nagrodę. Będzie to nagroda dodatkowa. Jest ona przyznawana za najlepsze wykonanie mazurków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
rozwiń zwiń