Historia

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
Nekropolia Sakkara w Egipcie
Nekropolia Sakkara w Egipcie Foto: PAP/EPA/MIKE NELSON

Hieroglify odnalezione w grobowcu wskazują, że Ptah-M-Wia pełnił kilka ważnych funkcji w czasach rządów Ramzesa II. Był m.in. skarbnikiem i głównym nadzorcą żywego inwentarza władcy. Ryciny wskazują też, że był urzędnikiem odpowiedzialnym za składanie ofiar w jednej ze świątyń, które faraon wzniósł w Tebach (ob. Luksor). 


Sekenenre 1200 Wiki.png
Brutalna śmierć faraona. Zagadka rozwiązana po 3500 latach

Grobowiec jest bogato zdobiony. Na jego ścianach wymalowano m.in. sceny prowadzenia zwierząt gospodarskich na rzeź. Inne malunki przedstawiają mężczyznę (być może to Ptah-M-Wia) siedzącego przy dzbanach. Archeolodzy odkryli na miejscu również kamienne słupy z wyrytymi inskrypcjami. Przedstawiają one Ozyrysa - boga wegetacji oraz cyklu śmierci i odrodzenia. 

Urzędnik potężnego faraona 

Ptah-M-Wia służył faraonowi Ramzesowi II, jednemu z władców starożytnego Egiptu, panującemu w latach 1279–1213 p.n.e. Władca ten zapisał się w dziejach jako współautor pierwszego znanego traktatu pokojowego w historii, który zawarł z królem Hetytów po przegranej bitwie pod Kadesz. W ciągu swojego długiego panowania faraon, mimo początkowych porażek, rozszerzył i ugruntował wpływy Egiptu w Palestynie i Syrii.

Ramzes II dał się poznać jako wybitny budowniczy. Do najbardziej okazałych monumentów zniesionych podczas jego panowania należą świątynie w Abu Simbel, gdzie wyrzeźbiono sceny z rzekomego zwycięstwa pod Kadesz (tym samym Ramzes II jest też pierwszym znanym w historii władcą, który sięgnął po kłamliwą propagandę, przedstawiając porażkę jako sukces). Inną okazałą budowlą powstałą w czasach jego rządów jest Ramesseum - kompleks świątynno-grobowy faraona. 

O odkryciu grobowca urzędnika poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Sakkara to nekropolia w prowincji Giza, położona na zachód od Memfis, stolicy Egiptu w czasach Starego Państwa (ok. 2657–2166 p.n.e.). Znajdują się tam liczne grobowce urzędników, a także mastaby (grobowce w formie ściętego ostrosłupa) i piramida schodkowa faraona Dżosera. Obszar wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

bm/Smithsonian Magazine/LiveScience

Czytaj także

Browar sprzed 5000 lat odkryty w Egipcie. Mógł wytwarzać tysiące litrów piwa

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:45
Egipskie ministerstwo do spraw starożytności poinformowało, że może to być najstarszy na świecie browar o dużej produkcji. Jego pozostałości zostały odkryte przez egipskich i amerykańskich archeologów w Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto” sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:50
- To największe odkrycie od czasu zbadania grobowca Tutanchamona w 1922 roku – ocenia prof. Betsy Brian, egiptolożka z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyna mumia ciężarnej kobiety zidentyfikowana w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:50
Pierwsza rozpoznana na świecie egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Długo sądzono, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan Hor-Dżehuti, ale nowe analizy zweryfikowały ten pogląd – wynika z badań polskiego zespołu naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odkryli centrum obsługi chrześcijańskich pielgrzymów z VI w.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 05:50
Monumentalne, kamienne budowle zachowane do pół metra wysokości, odkryli w Marei w północnym Egipcie polscy archeolodzy. Mieszkali w nich w VI w. pielgrzymi, którzy byli w drodze do chrześcijańskiego sanktuarium w Abu Mena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń