Historia

Hotel Bristol. Przystań dla wielkich i sławnych tego świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:40
Mieszkali tu: Ignacy Paderewski, Wojciech Kossak i Karol Szymanowski. Hotel Bristol gościł: Marię Skłodowską-Curie, Edwarda Griega, Naomi Campbell i Micka Jaggera z The Rolling Stones.
Hotel Bristol w Warszawie, 2018
Hotel Bristol w Warszawie, 2018Foto: Jacek Dominski/REPORTER

19 listopada 1901 roku został otwarty Hotel Bristol w Warszawie. 

Na początku XIX w. stał w jego miejscu pałac Tarnowskich. W 1895 roku nieruchomość tę zakupiła spółka, w skład której wchodzili: Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Roszkowski i Edmund Zaremba. To oni podjęli decyzję o budowie hotelu. Wiązano z tą inwestycją duże nadzieje, liczono na rozwój tej części stolicy.

– Aby udostępnić teren pod nową zabudowę wykonano wkrótce rozbiórkę pałacu Tarnowskich. Dziś może nas to dziwić, ale wtedy ta rozbiórka nie wzbudziła żadnych protestów, ani emocji - mówił dr Feliks Ptaszyński w audycji zatytułowanej "100-lecie historii i tradycji hotelu Bristol", nadanej w Polskim Radiu w czerwcu 2001 roku.


Posłuchaj
22:59 100 lat hotelu Bristol.mp3 100-lecie historii i tradycji hotelu Bristol - audycja Anny Arwaniti. (PR, 18.06.2001)

 

Pierwsza była rotunda

Kamień węgielny pod budowę hotelu Bristol położono 22 kwietnia 1899. Na początku pobudowano rotundę. Miała służyć do ekspozycji wielkich panoram. I tak też się stało. Właściciele spółki zamówili wielki obraz u Jana Styki. Wraz z innymi malarzami wykonał dzieło zatytułowane "Golgota" o wymiarach 15 x 60 m. Ekspozycja tej panoramy nie przyniosła co prawda zysków, ale pomysł kontynuowano. Już dwa lata później, w roku 1898 wystawiono w rotundzie wielkie dzieło Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata i innych twórców pt. "Berezyna", a w 1901 zaprezentowano panoramę "Napoleon pod piramidami". W tym też roku hotel Bristol otworzył podwoje dla gości.

Oczko w głowie Paderewskiego

Jeszcze w trakcie budowy rozpisano konkurs pod hasłem "Dlaczego Bristol nazywa się Bristol. Kto zadanie to rozwiąże otrzyma w nagrodę kawałek cegły z nowego hotelu, jaki wznosi Paderewski w Warszawie" – pisały stołeczne gazety.

- To było wielkie przedsięwzięcie finansowe. Koszt budowy przekroczył ok. 2 mln rubli, co stanowiło ok. połowy całorocznego budżetu Warszawy, dwa razy tyle, co kościół św. Floriana na Pradze, znacznie więcej niż Filharmonia Narodowa – opowiadał gość Anny Arwaniti, dr Feliks Ptaszyński.

Szczyt luksusu i nowoczesności

Hotel zaprojektowano z zastosowaniem najnowocześniej techniki. Wszystko było na najwyższym światowym poziomie: windy, łazienki, liczne restauracje, sale do bilardu, a na parterze, dla wygody gości, znajdowały się: urząd pocztowy, fryzjer, fotograf, sklepy, kwiaciarnia. "Warszawa zyskała cudowny gmach, istny pałac zaczarowany" - donosili dziennikarze. I nie kryli słów zachwytu:

- Winda jest kryształowa, przezroczysta, o białych ramach, robi wrażenie karety z bajki, z fotelikami do siedzenia. Działa bez wstrząsów, z szybkością 10 cm/sek. I mieści 8 osób.

Wnętrze Hotelu Bristol, 1901. Fot. Wikipedia/domena publiczna Wnętrze Hotelu Bristol, 1901. Fot. Wikipedia/domena publiczna

Przystań dla Kossaka

Mieszkał tu Ignacy Paderewski, zanim przeprowadził się do Zamku Królewskiego. Przez kilka lat miał tu swoją pracownię Wojciech Kossak.

- Był człowiekiem bardzo rozrzutnym - mówiła w audycji Agnieszka Najbesek. - Nigdy nie miał przy sobie pieniędzy, w związku z czym raz dyrekcja przystała na jego propozycję, by zapłacił za wynajem swoimi płótnami i wtedy malarz przekazał hotelowi 8 swoich obrazów. Zawisły w restauracji "Malinowej". Niestety wszystkie zaginęły podczas II wojny światowej. Do dziś ich nie odzyskano.

Czasy powojenne

26 września 1947 hotel został znacjonalizowany. Przez wiele lat po wojnie był zarządzany przez przedsiębiorstwo turystyczno-hotelowe Orbis. Obsługiwał głównie zagranicznych turystów. Podejmowano starania zmierzające do przeprowadzenia w obiekcie kapitalnego remontu. Jednak nie znaleziono wykonawcy, który sprostałby wymaganiom. W listopadzie 1981 roku hotel został zamknięty.

Po kapitalnym remoncie 17 kwietnia 1993 roku hotel otwierała sama Margaret Thatcher.

Pierogi Micka Jaggera

Zawsze zatrzymywał się w "Bristolu" Jan Kiepura. Gościli tu m.in.: Helmut Kohl i Jacques Chirac. Do anegdot przeszła historia związana z wokalistą The Rolling Stones - Mickiem Jaggerem. Jeszcze przed wizytą w Polsce dowiedział się, że musi koniecznie spróbować pierogów z kapustą i grzybami. Specjalnie dla niego szef kuchni przygotował ten polski specjał. "Pierogi Micka Jaggera" są w karcie dań do dnia dzisiejszego.

Posłuchaj, jakie inne tajemnice kryje jeden z najsłynniejszych hoteli w tej części Europy.

bs/im

Czytaj także

"Pomysł budowy hotelu Bristol podsunął Paderewskiemu jego warszawski plenipotent"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:31
- To nieomalże zagadka kryminalna, której do końca nie udało mi się rozwiązać. Natomiast, choć nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, uważam, że coś dziwnego musiało się stać - mówił w Dwójce Jarosław Zieliński, historyk Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Hotelu Bristol

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 18:03
Jakie tajemnice skrywa najdroższy i najbardziej luksusowy hotel stolicy? Gośćmi "Czasu pogody" są autorki książki "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności", Faustyna Toeplitz-Cieślak oraz Izabela Żukowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka historia Hotelu Bristol wyróżniona nagrodą "Tytuł Roku 2018"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:34
Gościem audycji "Między Kropkami" była Izabela Żukowska, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, a także laureatka nagrody "Tytuł Roku 2018" organizowanego przez "Magazyn Literacki Książki". Tematem rozmowy była książka "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności", która otrzymała wspomniane wyróżnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hotel Forum. Ogromna tabliczka czekolady w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 05:30
Tak właśnie zwykło się mawiać o słynnym Hotelu Forum – słynnym choćby z faktu, że już nie funkcjonuje pod tą nazwą, że teraz wygląda inaczej, a kiedy powstawał był drugim co do wielkości budynkiem w Warszawie. W mroźny poranek 24 stycznia 1974 roku, 46 lat temu, przygotowywano się do uroczystego otwarcia tego hotelu. Dla wielu mróz mógł być przeszkodą, ale nie dla Szwedów, którzy go zaprojektowali i wybudowali. Płaski, wysoki,  oknami i dziwnie brązowy – jak tabliczka mlecznej czekolady. Takie sprawiał wrażenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leandro Marconi. Jeden z architektów Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 05:30
102 lat temu zmarł w szwajcarskim Montreux jeden z największych polskich architektów Leandro Jan Marconi. Jego wybitnym osiągnięciem była Wielka Synagoga w Warszawie, zburzona po stłumieniu powstania w getcie w 1943 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Synagoga na Tłomackiem. Jedyna taka świątynia w przedwojennej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:56
Była jedyną tak monumentalną synagogą w Warszawie i wyróżniała się spośród innych żydowskich miejsc kultu, często schowanych w głębi podwórek lub w mieszkaniach. Synagoga została zniszczona przez zaślepionych antysemityzmem Niemców po stłumieniu powstania w getcie warszawskim. 145 lat temu, 26 września 1878, otwarto Wielką Synagogę na Tłomackiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasaż Simonsa. Dom handlowy z tragiczną historią

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 05:44
Budynek powstał na początku XX wieku i szybko stał się jedną z najświetniejszych miejsc na mapie handlowej stolicy. Resztki wypalonych murów pasażu Simonsa stały jeszcze przez kilka lat po zakończeniu II wojny światowej niczym ponury pomnik. Jeszcze w 1947 spod jego gruzów ekshumowano 99 ciał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Saski - tu pracował i... pomieszkiwał Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 05:55
Marszałkowi, w czasie gdy pełnił funkcję Szefa Sztabu Generalnego, przysługiwało służbowe mieszkanie w gmachu Pałacu Saskiego. Piłsudski spędził tu ponad pół roku życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zagłada miasta". Zniszczenia Warszawy podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 06:00
28 września 1939 roku po 22 dniach bohaterskiej obrony skapitulowała Warszawa. Rozpoczęła się niemiecka okupacja, która trwała do stycznia 1945 roku. W tym czasie miasto zostało zamienione w ruinę, a większość jego mieszkańców straciło życie.
rozwiń zwiń