Historia

Miłośnicy historii odkryli w północnej Polsce grot strzały sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 05:40
W okolicach miejscowości Łukta w woj. warmińsko-mazurskim pasjonaci regionalnej historii odkryli liczący kilka tysięcy lat grot strzały z zachowaną częścią drewnianego promienia. Według archeologów to znalezisko unikatowe w skali Polski.
Grot odkryty przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Salla
Grot odkryty przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Salla" Foto: Muzeum w Ostródzie

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Salla" - za zgodą konserwatora zabytków - przeszukiwali przy pomocy wykrywaczy metalu miejsce po osuszonym i zarośniętym obecnie jeziorze w gminie Łukta.

"Szukaliśmy śladów II wojny światowej i przypadkowo trafiliśmy na to odkrycie. Bardzo nas to cieszy, bo stowarzyszenie działa od kilkunastu lat, ale dopiero od roku zajmujemy się poszukiwaniami w terenie", powiedział PAP znalazca grotu Damian Żuralski.

Pasjonaci regionalnej historii przekazali znaleziony artefakt do Muzeum w Ostródzie.

Jedyny taki grot

"Grot jest bardzo ciekawy, nie ma odpowiednika na ziemiach polskich, w związku z czym mamy problem z jego precyzyjnym datowaniem. Pochodzi z epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Na tym etapie jest wiele znaków zapytania, które można wyjaśnić dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznych analiz" - powiedział PAP archeolog Łukasz Szczepański.

Jak wyjaśnił, drewniana część strzały zachowała się tak długo, ponieważ leżała w wilgotnym środowisku. W muzeum przechowywana jest w wodzie, żeby drewno nie wyschło i nie uległo degradacji, zanim nie zostanie poddane konserwacji.

Łukasz Szczepański przypomniał ponadto, że woj. warmińsko-mazurskie jest bogate w jeziora, mokradła, bagna i torfowiska. Dlatego w przypadku wielu innych znalezisk archeologicznych dobrze zachowały się elementy organiczne.

Mumia z Drwęcka

Najbardziej znanym tego typu odkryciem była tzw. mumia z Drwęcka. Określono w ten sposób zwłoki kilkunastoletniej dziewczynki, którą pochowano lub złożono w ofierze około 600 roku p.n.e. Odnaleziono je w lipcu 1939 roku przy kopaniu torfowiska. Dzięki garbnikom z torfu mumia była zachowana w doskonałym stanie. Trafiła do muzeum w Królewcu, gdzie, jak inne eksponaty, uległa zniszczeniu podczas ofensywy Armii Czerwonej w 1945 roku.

***

Czytaj także:

***

Opracowaniem artefaktu odkrytego koło Łukty ma zająć się archeolog dr Marcin Maciejewski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, badacz specjalizujący się w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza. Znalezisko zostanie poddane analizom, które mają określić m.in. wiek drewna użytego do wykonania promienia, skład surowcowy metalu i sposób obróbki grotu. Naukowcy podejmą również próbę określenia rodzaju substancji łączącej grot z drewnianą częścią strzały.

Grot strzały to nie pierwsze znalezisko z epoki brązu, które trafiło do Muzeum w Ostródzie dzięki współpracy ze stowarzyszeniami miłośników historii. Wcześniej był to m.in. skarb ozdób odnaleziony w 2017 roku w miejscowości Lubnowy Wielkie koło Susza. Składał się on z pięciu zabytków: napierśnika, bransolety mankietowej, dwóch bransolet taśmowatych i zawieszki binoklowatej. Wykonano je w latach 950-750 p.n.e., gdy Pojezierze Iławskie zamieszkiwały społeczności kultury łużyckiej.

PAP/jp

Grot odkryty przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Salla". Fot. Muzeum w Ostródzie Grot odkryty przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Salla". Fot. Muzeum w Ostródzie

Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy potwierdzają: ludzie przyspieszyli wyginięcie mamutów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 05:30
Ludzie odegrali znaczącą rolę w wyginięciu mamuta włochatego na obszarze Eurazji – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru periodyku "Ecology Letters".
rozwiń zwiń