Historia

IPN prosi o pomoc w identyfikacji bohaterów zdjęcia z ruinami Warszawy w tle

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:30
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje informacji osobach uwiecznionych na fotografii Henryka Śmigacza. W czasie Powstania Warszawskiego był on fotoreporterem Delegatury Rządu na Kraj. 
Bohaterów tej fotografii Henryka Śmigacza poszukuje IPN
Bohaterów tej fotografii Henryka Śmigacza poszukuje IPNFoto: Archiwum IPN

Zdjęcia Henryka Śmigacza jego córki przekazały IPN w ramach akcji Archiwum Pełne Pamięci. Archiwum IPN poszukuje informacji o bohaterach jednego z nich. Chodzi o fotografię przedstawiającą dwoje młodych ludzi na tle zniszczonej Warszawy, odświętnie ubranych, uśmiechających do obiektywu. Kobieta trzyma torebkę i koszyczek. Mężczyzna ma pod pachą zwinięty rulon.

"Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu - stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia" - napisano w komunikacie Archiwum IPN.


Informacje na temat przedstawionych na fotografii można wysyłać na adres archiwumipn@ipn.gov.pl.

IAR/bm

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekshumowano grób Edwarda Rydza-Śmigłego. IPN sprawdzi, czy to on spoczywa na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 05:55
Wydobycie trumny ze szczątkami miało miejsce 15 listopada 2021 na Cmentarzu Powązkowskim. Celem działań Instytutu Pamięci Narodowej jest ostateczne rozwianie wątpliwości dotyczących tego, czy pochowano w niej ciało marszałka. 
rozwiń zwiń