Historia

Wiesław Drzewicz - wybitny aktor znany nie tylko z roli Gargamela

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:35
Ćwierć wieku temu, w ostatni dzień 1996 roku, odszedł znany i lubiany aktor Wiesław Drzewicz. Wielu młodszych widzów i radiosłuchaczy zastanawia się, gdzie można było go oglądać i słyszeć, bo był nie tylko aktorem teatralnym i filmowym, ale również aktorem radiowym i dubbingowym.
Wiesław Drzewicz - plan serialu telewizyjnego W labiryncie, 1990 r.
Wiesław Drzewicz - plan serialu telewizyjnego "W labiryncie", 1990 r.Foto: Forum

Jego głosem mówił Gargamel

W tej ostatniej dziedzinie zasłynął niezapomnianą rolą zrzędliwego Gargamela z animowanego serialu "Smerfy" - serialu oglądanego całym rodzinami. Prawdą jest, że był aktorem charakterystycznym, jednak to właśnie głos był najbardziej rozpoznawalny i niepowtarzalny. Fakt ten uczynił z niego także wziętego aktora radiowego... kroniki liczą aż 282 (!) role w Teatrze Polskiego Radia, w licznych słuchowiskach, w tym też w nieśmiertelnych "W Jezioranach" i "Matysiakowie".

Głos był dla aktora swoistym znakiem firmowym... jednak nie tylko w radiowych i dubbingowych przedstawieniach, lecz także w filmach i serialach. Tak, telewizyjne seriale znacząco zyskiwały dzięki epizodom z Wiesławem Drzewiczem, jak choćby w pierwszej polskiej "operze mydlanej' zatytułowanej "W labiryncie", od 1988 do 1991 roku. Zagrał tam rolę Leona Guttmana, zasłużonego pracownika instytutu przechodzącego na zasłużoną emeryturę. Mogliśmy jednak oglądać go także w słynnym "07 zgłoś się" oraz w innych serialach - "Wielkiej miłości Balzaka", "Zezem", "Polskie drogi", "Noce i dnie", "40-latek", "Układ krążenia", "Doktor Murek", "Dom", "Szaleństwa panny Ewy", "Siedem życzeń", "Zamach stanu", "Ballada o Januszku", "Mistrz i Małgorzata", "Janka", "40-latek. 20 lat później", "Jest jak jest" czy "Awantura o Basię". W wielu tych serialach ledwie epizodycznie zaznaczył swoją obecność, ale zawsze były to role znaczące.

Teatr Studio, Teatr TV i Teatr Polskiego Radia

Równie charakterystyczne role odgrywał w sztukach teatralnych, zarówno tych na deskach teatrów Krakowa, Częstochowy, Sosnowca, Bydgoszczy, Torunia i Warszawy, jak i spektaklach Teatru Telewizji. Najdłużej jednak spełniał się na scenie słynnego warszawskiego Teatru Studio. Katarzyna Sklepik tak charakteryzuje jego karierę: "Wiesław Drzewicz - w 1948 roku - ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Dwa lata wcześniej zadebiutował w przedstawieniu "Droga do świtu" Bohdana Pepłowskiego w reżyserii Józefa Wyszomirskiego na scenie Starego Teatru w Krakowie. Później występował także w teatrach w Częstochowie, Sosnowcu, Krakowie, Bydgoszczy i w Toruniu. Od 1969 roku był aktorem teatrów warszawskich: Klasycznego, Studio, Komedia i Syrena. (...) Był silnie związany z Polskim Radiem. Grał w radiowych serialach "W Jezioranach" i "Matysiakowie. Zajmował się także dubbingiem. Najczęściej w filmach rysunkowych, między innymi Gorylu Magilli, Psie Dalim i Smerfach oraz brytyjskich serialach Ja, Klaudiusz czy Królowa Elżbieta".

Wiesław Drzewicz zagrał blisko 100 ról teatralnych, 20 telewizyjnych i blisko 90 filmowych. Jednak najwięcej ról było udziałem aktora w Teatrze Polskiego Radia... bo ponad 280. Wielu twierdziło, że choć głos jego był także dość charakterystyczny, to również bardzo wyrazisty, czytelny w uczucia i intencje - wręcz idealny do słuchania. Wielu pamięta Gargamela, ale też kilka mniejszych ról w słynnej dobranocce "Pszczółka Maja" czy też w roli Pana Peeblesa z animowanego "Goryla Magilli".

Aktor zmarł 25 lat temu, w warszawskim szpitalu, na raka płuc. Pochowano go na cmentarzu Wolskim w Warszawie, wspomnijmy z sympatią tego wspaniałego aktora o niezapomnianym głosie i charakterystycznych rolach.

PP


Czytaj także

Jan Kociniak. Genialny dubbing, charakterystyczny aktor, wielokropek...

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 05:30
20 kwietnia mija 14 lat od śmierci Jana Kociniaka, aktora, mistrza dubbingu, nieśmiertelnego głosu Kubusia Puchatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Lenica. Intelektualista obrazu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 05:45
20 lat temu, 5 października 2001 roku zmarł w Berlinie wybitny twórca plakatów i filmów animowanych, Jan Lenica. Dwie wymienione dziedziny to jedynie namiastka jego działalności - był niezwykle wszechstronnym artystą o światowej renomie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Kilian. Twórca lalek i scenografii pełnych dziecięcej magii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 05:35
5 lat temu odszedł od nas Adam Kilian, jeden z najwybitniejszych ludzi teatru, plastyk, scenograf, twórca wielu pięknych lalek, z których każda miała swój niepowtarzalny charakter. 
rozwiń zwiń