Historia

"Pani minister tańczy" - przedwojenna komedia w doborowej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:35
85 lat temu, w czwartkowy wieczór 21 stycznia 1937 roku, odbyła się premiera zabawnej komedii Juliusza Gardana pt. "Pani minister tańczy". W tej filmowej operetce wzięły udział ówczesne gwiazdy polskiego kina: Tola Mankiewiczówna, Aleksander Żabczyński i Mieczysława Ćwiklińska.
Tola Mankiewiczówna w filmie Pani minister tańczy, 1937 r.
Tola Mankiewiczówna w filmie "Pani minister tańczy", 1937 r. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Filmowa operetka

Dzieło jest określane mianem filmowej operetki, tak popularnego gatunku w okresie przedwojennym, teraz bardziej odpowiednim określeniem jest musical. Widz ma okazję rozkoszować aż pięcioma scenami piosenek, do których muzykę skomponował słynny Henryk Wars, a słowa wyszły spod pióra Jerzego Jurandota.

Wszyscy obecni na wystawnej premierze zgodnie stwierdzili, że film jest przezabawną komedią, której fabuła może aspirować do miana ciekawych zagadek moralnych: czy ministrem może zostać kobieta, jak się do niej/niego zwracać, czy minister może tańczyć, czy minister może mieć siostrę bliźniaczkę, czy minister może się zakochać, itd. A wszystko sprowadza się do bardzo ciekawego wtedy zagadnienia - twórcy filmu stworzyli nowe ministerstwo - MOMP czyli Ministerstwo Obrony Moralności Publicznej, na czele którego stanęła właśnie kobieta - Pani Minister Zuzanna... kobieta piękna, zawsze z klasą ubrana, pełna nienagannych, dystyngowanych wręcz manier, osoba o tyle samotna, że niezamężna.

Komedia pomyłek

Jak w takich przypadkach filmowych bywa, słynni scenarzyści Anatol Stern i Allan Turski, dodali pani Minister sobowtóra w postaci identycznej w wyglądzie siostry bliźniaczki Loli, która była dość "niesforną" moralnie piosenkarką. Oczywiście cały ambaras polegał na tym, że obie panie, granę przez kapitalną w tych rolach Tolę Mankiewiczównę, były mylone w życiu publicznym i towarzyskim, a dla opinii publicznej amoralność Loli nijak się miała do obrony moralności publicznej pani Minister Zuzanny.

Michał Pieńkowski, na stronach portalu "Historia: Poszukaj" zwraca uwagę na kilka istotnych faktów tego filmu i gatunku, w którym został zakwalifikowany. Czytamy: "Pani minister tańczy to jeden z najbardziej "rozśpiewanych" filmów (aż pięć piosenek). Wystąpiły w nim największe gwiazdy nie tylko srebrnego ekranu, lecz także sceny teatralnej. Do charakterystycznych cech operetki należą pomyłka i umieszczenie akcji w środowisku wyższych sfer. Akcja filmu Pani minister tańczy wprawdzie nie toczy się na dworze egzotycznego księcia, lecz… w ministerstwie, a jeden z urzędników nosi tytuł hrabiowski. (...) Kulminacyjne momenty, podobnie jak w większości operetek, mają miejsce podczas wykonywania piosenek".

"Rozśpiewany" film

To właśnie ten element filmu stanowi o jego wspaniałej wartości artystycznej i był swoistym lepem dla spragnionych swoich gwiazd widzów. Należy wspomnieć, że para bohaterów wcześniej zagrała brawurowe role w słynnym filmie "Manewry miłosne" i publika nie mogła doczekać się kolejnych wspólnych występów. Pieńkowski wylicza: "Zuzanna poznaje Sebastiana, gdy ten śpiewa Na moje wady już nie ma rady. Miłość pomiędzy obojgiem rodzi się, gdy tańczą i śpiewają walca Tak dziwnie mi, natomiast dzięki tangu Już nie mogę dłużej kryć Zuzanna orientuje się, że Lola flirtuje z jej ukochanym. Największym przebojem śpiewanym w nocnym lokalu przez Lolę są kuplety Reformy pani minister, wyśmiewające działalność polityczną Zuzanny".

Co ciekawe, już wtedy pomysł na stworzenie takiego ministerstwa, gdzie to państwo miałoby stać na straży moralności, wydawał się przezabawny. Film oczywiście obfituje w wiele zwrotów akcji, a nad wszystkim wisi groźba ogromnego skandalu.

Na platformach filmowych można znaleźć tę przezabawną produkcję... warto, choćby dla przekonania się, jak film się kończy, jak rozwiązuje się groźba wybuchu obyczajowego skandalu. Warto też dla wspaniałych piosenek, pięknych, przedwojennych kreacji i kapitalnej gry, nie tylko dwojga głównych bohaterów, ale też wybitnej Mieczysławy Ćwiklińskiej, która w młodości również z sukcesami występowała w operetce (o tym też są wzmianki w filmie).

PP

 

Czytaj także

"Jego ekscelencja subiekt". Przedwojenna komedia z gwiazdorską obsadą

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 05:47
7 kwietnia 1933 roku odbyła się premiera filmu "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. W rolę charyzmatycznego sprzedawcy wcielił się sam Eugeniusz Bodo - wybitny aktor, który w czasach międzywojennych był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Jego ukochaną zagrała natomiast Ina Benita - Polka o niezwykle burzliwym i tajemniczym życiorysie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Żabczyński. Największy amant polskiego przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 05:40
31 maja 1958 roku w Warszawie zmarł Aleksander Żabczyński - jeden z najbardziej popularnych aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kobiety za nim szalały, a krytycy go uwielbiali. Był nie tylko wielkim artystą, lecz także uczestnikiem wojny obronnej z 1939 roku i bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia, kamera i tytuł profesorski. Życie Adolfa Forberta

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 05:40
23 czerwca 1992 roku w Warszawie zmarł Adolf Forbert. Był nie tylko operatorem filmowym, lecz także współtwórcą Łódzkiej Szkoły Filmowej i słynnego obrazu "Zakazane piosenki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysława Ćwiklińska - wybitna aktorka swojej epoki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 05:40
49 lat temu, 28 lipca 1972 roku, odeszła w Warszawie jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek, wspaniała, wybitna i pełna humoru Mieczysław Ćwiklińska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Loda Niemirzanka - "niezastąpiona w rolach rozkosznych kobieciątek".

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 05:40
14 sierpnia 1984 roku w Londynie zmarła Loda Niemirzanka. Obecnie zapomniana, w drugiej połowie lat 30. była znaną aktorką. Popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli niesfornej, roześmianej nastolatki, w którą wcieliła się w komedii Konrada Toma "Ada! To nie wypada!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tola Mankiewiczówna. Wybitna śpiewaczka okresu międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 05:35
36 lat temu, 27 października 1985 roku, tak niepostrzeżenie, bez większego rozgłosu, odeszła niezwykle popularna śpiewaczka i aktorka okresu międzywojennego, słynna Tola Mankiewiczówna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ada, to nie wypada!". Niezapomniana komedia Konrada Toma

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:40
19 listopada 1936 roku odbyła się premiera filmu "Ada, to nie wypada!" Konrada Toma - jednej z najbardziej popularnych polskich komedii dwudziestolecia międzywojennego. W produkcji wystąpiły gwiazdy ówczesnego kina - Aleksander Żabczyński i Antoni Fertner, a także znakomita początkująca aktorka Loda Niemirzanka. 
rozwiń zwiń