Historia

Stefan Kudelski. Jego wynalazki były technologiczną rewelacją

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 05:45
Jego dyktafonami posługiwali się reporterzy z całego świata. Polski konstruktor ustanowił nową jakość dźwięku, nie tylko w radiu, ale także w produkcji filmowej.
Stefan Kudelski i statuetki zdobytych Oscarów
Stefan Kudelski i statuetki zdobytych OscarówFoto: PAP/Keystone

26 stycznia 2013 roku zmarł Stefan Kudelski, konstruktor urządzeń nagrywających.

Za zdolny na studia

Stefan Kudelski wyemigrował z kraju wraz z rodzicami na krótko przed II wojną światową. Najpierw trafili do Francji, gdzie angażowali się w działalność francuskiego ruchu oporu. Po rozbiciu miejscowej siatki on i jego bliscy musieli uciekać do Szwajcarii. Tam Kudelski studiował na politechnice w Lozannie. Po dwóch latach rzucił studia, twierdząc, że nauczył się wystarczająco dużo, aby samemu konstruować. Nie mylił się.


Posłuchaj
09:07 Rozmowa ze Stefanem Kudelskim.mp3 Stefan Kudelski mówi o potrzebie rozwoju nowych technologii w Polsce, rozmowa Aleksandry Tycner w audycji z cyklu "System" (PR, 3.10.1991)

 

Jeszcze jako student opracował prototyp magnetofonu, a już rok później, w 1952, podczas wystawy "The First International Amateur Recording Contest" w Lozannie zdobył pierwszą nagrodę. Pierwsze "nagrywacze" montował w garażu swojego ojca. Jego niewielkich rozmiarów, jak na tamte czasy, urządzenia nagrywające kupowały od niego agencje wywiadowcze.

Specjalny sprzęt dla specjalnych służb

Tranzystorowa wersja magnetofonu "Nagra III" z 1957 roku była technologiczną rewelacją. Administracja prezydenta USA J.F. Kennedy’ego widząc potencjał konstruktorski Kudelskiego zleciła mu skonstruowanie wersji zminiaturyzowanej szpulowych magnetofonów. Była to tzw. Czarna Seria.

- Takie magnetofony miał Biały Dom i rejestrowały one wszystko, co mówił prezydent i co mówiono jemu - zdradzał Karol Szendzielarz w rozmowie z Andrzejem Sową. - Tylko, że Biały Dom kupił te magnetofony w Japonii, bo sądzono, że jeśli mają nazwę "Nagra", to na pewno są japońskie.


Posłuchaj
05:55 Stefan Kudelski.mp3 – To jest kariera przemysłowa i wynalazcza, która chyba nie ma sobie w Polsce równych – o Stefanie Kudelskim rozmawiają Karol Szendzielarz i Andrzej Sowa, fragm. audycji Adama Sypniewskiego z cyklu "Widnokrąg" (PR, 24.01.1996)

 

Kariera konstruktorska

Nazwę dla swojego urządzenia wybrał Kudelski w bardzo prosty sposób: skoro miał to być sprzęt do nagrywania, to powinien nazywać się "Nagra". Konstruktor zresztą charakteryzował się dużą fantazją podczas wymyślania nazw dla swoich urządzeń.

- Jeden z prostych magnetofonów do nagrywania dźwięku do filmów nazywał się IS (…) To był Idiotensicher (z niemieckiego: niezawodny, przyp.red.) - mówił Szendzielarz.

Stefan Kudelski wyspecjalizował się w konstrukcji urządzeń nagrywających głównie dźwięk do filmów. Jego magnetofony zapewniały studyjną jakość nagrań w plenerze. Ponadto dzięki niemu świat produkcji telewizyjnej i radiowej na dobre wkroczył w erę miniaturyzacji. Za swoje zasługi otrzymał wiele nagród, m.in. od amerykańskiej Akademii Filmowej: dwie nagrody naukowo-techniczne (w 1965 i w 1977 roku) oraz dwie statuetki Oscara (w 1978 i w 1990).

- To jest kariera przemysłowa i wynalazcza, która chyba nie ma sobie w Polsce równych - podkreślał Karol Szelendziarz.


mb/im

Czytaj także

Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 06:00
- Pierwsi odbiorcy fotografii z przerażeniem odrzucali dagerotypię jako coś przerażającego w swojej realności i dosłowności. Był to taki typ obrazu, z jakim człowiek do tej pory nie miał do czynienia - mówił historyk fotografii Lech Lechowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy Polacy, dla których praca była przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 02:00
"Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" to zupełnie inna opowieść o Polsce. Nie ma w niej artystów, mężów stanu, ani ich żon. Bohaterami są odkrywcy, wynalazcy i podróżnicy. Wielcy Polacy, o których wciąż mało wiemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak na czele największej organizacji naukowo-technicznej świata

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 03:44
Profesor Józef Modelski jest jednym z dyrektorów IEEE - instytutu, który łączy specjalistów z dziedzin naukowo-technicznych z ponad 160 krajów. To największa organizacja zawodowa na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Funk w Google Doodle. 140. rocznica urodzin wybitnego polskiego uczonego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:35
23 lutego 1884 roku w Warszawie urodził się Kazimierz Funk – światowej sławy twórca nauki o witaminach, a także autor samego terminu "witamina".
rozwiń zwiń