Historia

Kilkaset dokumentów i zdjęć z czasów II wojny światowej trafiło do Archiwum Akt Nowych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 05:45
Cenną kolekcję przekazał Muzeum Archiwum Akt Nowych w Warszawie prof Zbigniew Gnat-Witeska. Wśród materiałów znajdują się między innymi oryginalne dokumenty Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej na Mazowszu.
Jeden z dokumentów, które prof. Zbigniew Gnat-Wieteska przekazał Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Jeden z dokumentów, które prof. Zbigniew Gnat-Wieteska przekazał Archiwum Akt Nowych w Warszawie Foto: Tomasz Gzell/PAP

Prof. Zbigniew Gnat-Wieteska gromadził swoją kolekcję od 1973 roku. Zbiór obejmuje liczne materiały poświęcone historii polskiej wojskowości XX wieku, w tym między innymi zdjęcia, komunikaty Biura Informacji NSZ, materiały propagandowe "Brygady Świętokrzyskiej", a także meldunki Podokręgu "Białowieża" AK oraz raporty Batalionów Chłopskich. Ponadto w archiwum znalazły się także egzemplarze prasy "gadzinowej" i konspiracyjnej prasy podziemnej. 

- Wiele materiałów o dużej wartości historycznej uległo i ulega zniszczeniu – zaznaczył prof. Gnat-Wieteska w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Na potwierdzenie swoich słów opowiedział o próbie zdobycia dokumentów ukrytych przez żołnierzy Armii Krajowej w stodole.

- Były oficer Obwodu "Mewa" w Mińsku Mazowieckim w swojej relacji podał mi w formie szkicu namiary na archiwum ośrodka Latowicz Armii Krajowej. Po otrzymaniu tego listu pojechałem do Latowicza. Poszukałem gospodarza, u którego te dokumenty były przechowywane. Powiedziałem, że przyjeżdżam z rekomendacji i chciałbym przejąć to archiwum. Usłyszałem od gospodarza, że dokumenty były w stodole, a ta kilka dni temu została rozebrana. Nikt nie zwrócił uwagi na dokumenty – wspominał profesor.

Wśród przekazanych materiałów znajdują się również spisane podczas spotkań z byłymi żołnierzami relacje dotyczące Powstania Warszawskiego i konspiracji na Mazowszu.

- Jeden z moich rozmówców dał mi bogatą i obszerną relację, ale z zastrzeżeniem, że mogę ją wykorzystać dopiero po jego śmierci. Obawiał się bowiem, że jeszcze może się nim zainteresować Służba Bezpieczeństwa – dodał prof. Zbigniew Gnat-Wieteska w rozmowie z PAP.

Dokumenty zostaną poddane gruntownej konserwacji i wkrótce udostępnione.

PAP/pm/jb

Czytaj także

Żołnierze NSZ bili się dzielnie i krwawo

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 05:50
– Narodowe Siły Zbrojne to potężna organizacja, bardzo ideowa i niebywale skrzywdzona. Organizacja, której kłamliwie przypisano współpracę z Niemcami. NSZ bił się z nimi dzielnie, bił się znakomicie, krwawo – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni "Bohun" Szacki - dowódca Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 05:50
Z wojskiem związał się jeszcze w okresie międzywojennym. Nieprzejednany w walce z dwoma wrogami Polski, za których uważał Niemców i Sowietów. Po II wojnie światowej komunistyczne władze PRL bezskutecznie starały się o jego ekstradycję z Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biuletyn Informacyjny". Pismo Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 05:40
83 lata temu został wydany pierwszy numer konspiracyjnego czasopisma, dzięki któremu Polacy pozbawieni informacji przez niemieckiego okupanta mogli poznać rzetelne wiadomości z kraju i świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane dotąd niemieckie zdjęcia z 1944 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 05:40
Kolekcja MPW wzbogaciła się o 59 nieznanych dotąd zdjęć z Powstania Warszawskiego, wykonanych przez niemieckiego fotografa pomiędzy 2 a 13 września 1944 roku. Ujęcia przedstawiają między innymi częściowo zburzony Zamek Królewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Będziemy walczyć o przywrócenie Polsce jej ziem wschodnich". Stosunek NSZ do ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 05:40
15 stycznia 1944 roku komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych płk Tadeusz Kurcyusz ps. Żegota wydał rozkaz, w którym poinformował swoich żołnierzy, że wkraczające na terytorium Polski wojska sowieckie mają być traktowane jako wrogie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przywracanie pamięci. IPN zidentyfikował osoby na zdjęciu z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 05:45
- Odkrycie tej fotografii było wstrząsem dla całej naszej rodziny. Przyjęliśmy ją ze smutkiem i zadowoleniem. To wielka pamiątka dla naszych potomnych – powiedział Stefan Piątkowski, krewny osób z fotografii wykonanej podczas Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń