Historia

Jak 3 maja został polskim świętem. Głosuj na serwis "Konstytucja 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 05:37
Ustawa Rządowa od samego początku była dla mieszkańców Rzeczpospolitej symbolem niepodległości odzyskanej spod niewoli rosyjskiego protektoratu. Oficjalne świętowanie rocznicy uchwalenia konstytucji było jednak niemożliwe przez niemal cały okres dzielący nas od 1791 roku.
Obchody święta Konstytucji 3 maja w dwudziestoleciu międzywojennym
Obchody święta Konstytucji 3 maja w dwudziestoleciu międzywojennymFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła serwisy konstytucja3maja.gov.pl oraz galaktykalema.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

Ustawa rządowa dawała świadectwo, że narody Rzeczpospolitej podjęły wysiłek dla ocalenia wspólnego kraju, a pamięć o niej pomogła zachować tożsamość w trudnych latach zaborów. Obchody organizowane w rocznicę uchwalenia konstytucji były manifestem odrębności i przypominały o utraconej państwowości. Dzień 3 maja po odzyskaniu niepodległości Polski stał się świętem państwowym, a do jej tradycji odwoływała się preambuła uchwalonej 17 marca 1921 roku konstytucji marcowej.

II wojna światowa i epoka komunizmu w Polsce oznaczały kolejne zakazy obchodów święta 3 maja. Dzień Konstytucji musiał czekać pół wieku na przywrócenie w wolnej Polsce, a jeszcze dłużej na ustanowienie go świętem narodowym w innym kraju, historycznie również silnie związanym z Ustawą Rządową z 1791 roku. O dziejach 3 maja przeczytać można w serwisie konstytucja3maja.gov.pl.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.

Czytaj także

"Wszelka władza […] z woli narodu". Oddaj głos na "Konstytucję 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 05:45
"Polska, jak wynika z publicznych dokumentów, poczyniła wielkie i niespodziewane kroki w kierunku wolności, co, jeśli jest prawdą, oddaje wielki honor obecnemu królowi, który, jak się wydaje, był głównym promotorem tego przedsięwzięcia" – pisał o polskiej konstytucji George Washington, pierwszy prezydent USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagraj w "Przygodę w świecie robotów" i zagłosuj na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 05:51
Serwis specjalny przygotowany z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema to nie tylko dziesiątki nagrań archiwalnych głosu pisarza, jego bliskich oraz znawców literatury, zdjęcia, mapy oraz animacje. To także oryginalna gra, w którą może zagrać każdy w swojej przeglądarce internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla ocalenia ojczyzny". Obejrzyj animację i głosuj na "Konstytucję 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 05:45
Multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl wita użytkowników stworzoną specjalnie na potrzeby strony krótką animacją, która w atrakcyjnej formie wprowadza widzów w okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanim powstała Ustawa… Zagłosuj na serwis "Konstytucja 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 05:40
Wszystko zaczęło się jeszcze w 1735 roku podczas wojny o polską koronę, w którą zaangażowało się aż siedem innych europejskich państw. To uruchomiło ciąg wydarzeń, który 56 lat później doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każde pisanie jest straszną męczarnią". Oddaj głos na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 05:45
– To proces bardzo nudny i męczący. Kiedy piszę, często myślę, żebym mógł tylko robić coś innego, przykręcić kontakt do ściany, umyć samochód – opowiadał Stanisław Lem w jednym z radiowych wywiadów. Mając to na uwadze, pisarz opracował kilka oryginalnych metod pracy literackiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Drastyczne starcia", czyli Lem i Tarkowski. Głosuj na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 05:45
– W "Solaris" zafascynowała mnie przede wszystkim warstwa moralna – mówił reżyser Andriej Tarkowski. – Mnie to nie odpowiadało, bo głównym problemem i kierunkiem osiowym "Solaris" było coś innego niż to, co chciał zrobić Tarkowski – odpowiadał Lem. Musiało dojść do wybuchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się boi Ustawy Rządowej? "Konstytucja 3 maja" czeka na Twój głos!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 05:40
Konstytucja nie uchroniła Rzeczpospolitej przez zakusami państw ościennych. Po jej uchwaleniu rozpoczęła się wojna z Rosją, która nie miała zamiaru akceptować niezależności polsko-litewskiego państwa. Rzeczpospolitą zdradziły Prusy, zrywając sojusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilo chałwy i samochód z messerschmitta. Wybierz serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 05:40
Stanisław Lem, znany na całym świecie jako klasyk polskiej literatury science fiction, prywatnie był osobą opętaną przez nietuzinkowe pasje, dziwactwa i namiętności. Miały one charakter naukowy, organizacyjny, rozrywkowy, motoryzacyjny, a także spożywczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To istotny powód do dumy". Zagłosuj na "Konstytucję 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 05:45
Jak dziś historycy oceniają Ustawę Rządową z 3 maja 1791 roku? Co sądzą o okolicznościach jej uchwalenia i międzynarodowym kontekście jej stworzenia? Zapytaliśmy o to naukowców specjalizujących się w dziejach myśli politycznej i historii XVIII wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O co chcielibyście zapytać Lema? Głosuj na serwis Galaktyka Lema

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 05:30
– Moimi osobistymi sprawami często bywały takie kwestie, jak na przykład: "czy istnieją inne cywilizacje". To nie jest osobiste zmartwienie normalnego człowieka, ale ja mam taką manię: jestem rozpalony ideą poznania – mówił w 1990 roku Stanisław Lem.
rozwiń zwiń