Historia

W katedrze Notre Dame odkryto ołowiany sarkofag

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 05:40
Podczas ostatnich prac archeologicznych przed rozpoczęciem odbudowy iglicy paryskiej katedry Notre Dame odkryto kilka grobów, pozostałość lektorium oraz ołowiany sarkofag datowany najpóźniej na XIV wiek. Przy świątyni kontynuowane są prace przygotowawcze do odbudowy po pożarze w 2019 roku.
Trwa dyskusja o odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu, która uległa zniszczeniom w czasie pożaru z 2019 r.
Trwa dyskusja o odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu, która uległa zniszczeniom w czasie pożaru z 2019 r.Foto: Shutterstock/Wirestock Creators

Odkrycia określane są jako "posiadające niezwykłą wartość naukową i wzbogacające zrozumienie historii Notre Dame". Pośród krypty z grobami, które mogą pochodzić z XIII-XIV wieku - odkryto całkowicie zachowany ołowiany sarkofag w kształcie człowieka.

- Trumna mogła być wykonana dla któregoś z wysokich dostojników - przekonują archeologowie.

Oprócz grobowców, tuż pod obecną posadzką katedry, znaleziono elementy malowanych rzeźb, zidentyfikowane jako części oryginalnego XIII-wiecznego lektorium - elementu oddzielającego obszar ołtarza od nawy, które zostało zniszczone u progu XVIII wieku. Fragmenty lektorium odkryto w połowie XIX wieku, obecnie wystawiane są w Luwrze.

Wszystko odnaleziono w czasie profilaktycznych prac przygotowawczych do odbudowy iglicy kościoła. Były to ostatnie wykopaliska archeologiczne przed ustawieniem rusztowania, wspierającego odbudowę iglicy. W związku z odkryciami zostały one przedłużone do 25 marca.

Pożar Notre Dame 

Prace wykopaliskowe prowadzone są w związku z remontem katedry po pożarze, do którego doszło 15 kwietnia 2019 roku. Ogień objął dach świątyni i znajdującą się na nim wieżyczkę.  

notre dame 1200 shutterstock.jpg
Notre Dame w ogniu - zobacz serwis specjalny

Mimo szalejących płomieni, ze świątyni udało się wynieść najcenniejsze skarby, m.in. koronę cierniową Jezusa - jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa. Mimo to dwa dni po pożarze BBC oszacowało, że udało się zebrać 800 milionów euro.

PAP PAP

Notre Dame - najważniejsza świątynia Francji

Katedrę wzniesiono na wyspie Île de la Cité, na miejscu dwóch mniejszych świątyń. Jej budowa trwała 180 lat – od 1163 do 1345. Decyzję o wzniesieniu monumentu podjął Maurice de Sully, biskup Paryża. Wmurowanie kamienia węgielnego przebiegało w obecności króla Ludwika VII Młodego i papieża Aleksandra III. 


1200  notre dame free.jpg
Notre Dame - skarb europejskiego dziedzictwa

Świątynia uznawana jest za najważniejszy kościół we Francji. Odbywały się tutaj m.in.  uroczystości pogrzebowe prezydentów Republiki - Charlesa De Gaulle'a, Georgesa Pompidou i Françoisa Mitterranda.

Zakończenie prac renowacyjnych w świątyni przewidywano na 2024 rok, jednak ich finał może przesunąć się w czasie ze względu na przerwanie prac związane z wybuchem pandemii Covid-19.

IAR/bm

Czytaj także

Skażenie wokół Notre Dame usuwane nową metodą. Dziedziniec będzie można zwiedzać już w marcu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 16:49
Kolejnego oczyszczenia wymaga skażony ołowiem plac Jana Pawła II przed katedrą Notre Dame, zniszczoną w pożarze, jaki wybuchł w kwietniu zeszłego roku. Władze regionu paryskiego liczą, że dziedziniec zostanie udostępniony zwiedzającym już w marcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francja: krypta pod Notre Dame ma być otwarta dla publiczności 9 września

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 23:43
Miejsce pozostaje zamknięte od pożaru, który wybuchł 15 kwietnia ubiegłego roku. Część dziedzińca przed Notre Dame, nazwana imieniem Jana Pawła II, była dostępna już kilka tygodni temu, ale sama krypta jest wciąż zamknięta. Trwają tam prace remontowe po pożarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersyjna przebudowa katedry Notre Dame. Jest opinia Komisji Dziedzictwa i Architektury

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 13:31
"Dzieła międzynarodowych artystów mają prowadzić dialog z dziełami dawnych mistrzów" - mówi o planowanych zmianach we wnętrzu katedry diecezja paryska. "Politycznie poprawny Disneyland" - komentują media. Pozytywną opinię na temat odbudowy katedry Notre Dame wydali eksperci francuskiej Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA).
rozwiń zwiń