Historia

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 05:40
W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
Magiczne miski - zwane też misami do przeklinania - odnalezione w marcu 2022 roku w Jerozolimie
"Magiczne miski" - zwane też "misami do przeklinania" - odnalezione w marcu 2022 roku w Jerozolimie Foto: Gil Cohen Magen / Xinhua News Agency / Forum

"Magiczne misy"

Rzadkie artefakty znajdowały się w dzielnicy Ramat Shlomo w Jerozolimie, w domu mężczyzny, który od dawna podejrzewany był o nielegalny handel antykami. Do najcenniejszych zabytków, które odnaleziono w lokalu przestępcy, należą "magiczne misy", zwane również "misami do przeklinania". 

Tego typu naczynia były wykonywane pomiędzy IV a VIII wiekiem naszej ery. W formie spirali, po wewnętrznej stronie mis zapisywano magiczne inskrypcje, najczęściej w dialektach aramejskich. Starożytni zakopywali naczynia pod podłogą swoich domów, aby uchronić się przed chorobami, klątwami i demonami.  

– "Misy do przeklinania" pochodzą z terenów starożytnej Mezopotamii, czyli dzisiejszego Iraku. W 2003 roku, czyli po wybuchu II wojny w Zatoce Perskiej, na międzynarodowy rynek handlowy zaczęło trafiać tysiące tego typu mis pochodzących z kradzieży - przekazał portalowi Archeology News Network Amir Ganor z Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków.

Bogato zdobione przedmioty z kości słoniowej

Prócz naczyń w domu mieszkańca Jerozolimy odnaleziono również rzadkie, pochodzące z czasów biblijnych, przedmioty wykonane z kości słoniowej i ozdobione ornamentami przedstawiającymi sceny mitologiczne, zwierzęta lub figury geometryczne. Na jednym z odkrytych artefaktów widnieją na przykład dwa gryfy (uskrzydlone lwy o ludzkich twarzach), na drugim natomiast znajduje się konwój lwów o czterech skrzydłach, maszerujących jeden za drugim.

Na podobne przedmioty badacze natknęli się już wcześniej na stanowisku archeologicznym w starożytnej Samarii (środkowy Izrael). Zdaniem naukowców tego typu artefakty były wykonywane od IX do VIII wieku p.n.e. Pełniły one funkcje dekoracyjne - najczęściej przybijano je gwoździami do drewnianych mebli. 

Podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności

Zdaniem funkcjonariuszy izraelskiej policji i Urzędu ds. Zabytków zatrzymany mężczyzna naprawiał oraz konserwował kradzione artefakty, a następnie wystawiał je na sprzedaż. Prócz zabytków w jego domu skonfiskowano również liczne środki chemiczne wykorzystywane do naprawy ceramiki oraz czyszczenia metali. Podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

– Starożytne zabytki należą do nas wszystkich. Są naszym dziedzictwem – powiedział w rozmowie z portalem Archeology News Network Eli Eskozido, dyrektor Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków. – Nieautoryzowani handlarze antykami zachęcają szabrowników do niszczenia starożytnych miejsc, bo tak się często dzieje, gdy złodzieje poszukują przedmiotów, które mogliby sprzedać na rynku antyków. W imię chciwości plądrują oni zabytki, pozbawiając je kontekstu historycznego, a tym samym zaciemniają część ludzkiej historii - dodał.

 Źródło: Archeology News Network/jb

Czytaj także

Najstarsza biżuteria ozdobna w Eurazji odkryta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:55
W 2010 roku w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej archeolodzy odnaleźli wisiorek wykonany z kości słoniowej, ozdobiony motywem ułożonych w linie kropek. Najnowsze badania wskazują na to, że artefakt powstał 41 500 lat temu, co czyni go najstarszym znanym w Eurazji przykładem tego typu biżuterii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono ponadtysiącletnie mumie. Mogą to być ofiary mordu rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:45
W starożytnym mieście Cajamarquilla znajdującym się na obrzeżach peruwiańskiej Limy archeolodzy odkryli mumie ośmiorga dzieci i dwunastu dorosłych. Szczątki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat, czyli z czasów preinkaskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń